Відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Біовугілля для зеленого відновлення України»

4 травня 2024 року

Сьогоденні технології обробітку земель покликані зупинити деградацію ґрунтів, яка стала сучасною проблемою українських аграріїв. Велике значення для живлення рослин мають ґрунтові мікроорганізми, проте нерідко внесення хімічних добрив порушує загальну мікрофлору ґрунту та призводить до ослаблення кореневої системи рослин. Альтернативою внесення хімічних добрив є біологічні технології, одна з яких  заснована на застосуванні біочару. Особливо гостро ці поточні завдання стоять за сучасних умов військового стану.

За ініціативи МЕY  Мережі екостанцій України в рамках міжнародного проєкту HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03-01 «ECOTWINS» 2-3 травня  на Агробіологчному факультеті НУБіП України, відбулась Міжнародна науково-практична коференція «Біовугілля для зеленого відновлення України». Участь у заході взяли представники провідних університетів Європи та науковці – Данії, Норвегії, Швейцарії, Великої Британії, вітчизняних наукових установ – НУБіП України, Національного наукового центру «Інститут землеробства НААН», Державної установи «Інститут охорони ґрунтів». Для залучення більшої аудиторії конференція проходила  в офлайн та онлайн режимах.

Відкриваючи роботу конференції Оксана ТОНХА доктор сільськогосподарських наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи НУБіП України, зазначила, що ґрунтовий покрив України здатний підтримувати високий потенціал продуктивності сільськогосподарських культур, особливо це стосується чорноземних ґрунтів. Посилення антропогенного навантаження на них за відсутності органічних добавок і, як наслідок, зменшення рівня ефективної та потенційної родючості ґрунтів. Біочар – це біовугілля, для виробництва якого застосовується технологія гідротермальної карбонізації шляхом піролізу біомаси. 

Богдан Попов, еколог, експерт з екосанітарії, голова МЕУ – Мережі екостанцій України, очільник Екологічної дослідницької станції «Глибокі Балки», Україна, акцентував увагу слухачів, що органічні добавки, особливо біостимулятори, набувають величезного значення у підвищенні врожайності культур та забезпеченні стійкості агроекосистем. Адже, у сучасних технологіях вирощування культур широко використовують високі норми мінеральних добрив та пестицидів, що негативно впливає на ґрунтову біоту, так і на стан навколишнього середовища.

На панелі дискусій свої наукові здобутки  презентували: Бхім Бахадур Галі, доктор філософії, доцент, Департамент рослинництва та екології, Копенгагенский університет, Данія. Тема доповіді «Біовугілля та біостимулятори: відкриття нових можливостей оптимізації виробництва сільськогосподарських культур». Доповідач окреслив основні дослідження біостимуляторів в рамках проекту «ECOTWINS».

Вегар Мартінсен, професор, кафедра ґрунтознавства та води, факультет наук про навколишнє середовище та управління природними ресурсами, Норвезький університет наук про життя (NMBU), Норвегія представив наукові результати досліджень на тему «Екологічне землеробство з використанням біовугілля – 14 років досвіду польових випробуваннь в Африці». Доповідач поділився цінними досвідом впровадження сучасних біотехнологій в умовах посушливого клімату за вирощування різних груп сільськогосподарських культур.

Володиимр Колос, ст.н.сп. відділу відновлюваних органічних енергоносіїв, кандидат технічних наук дав оцінку ефективності виробництва біовугілля методом окиснювального піролізу, учасникам конференції надзвичайно цікавою була інформація стосовно підбору найбільш ефективних умов промислового виробництва біочару.


У перервах між панельними дискусіями за модераторства Йоганнеса Хіба, доктора філософії з географії, професора, Базельського університету, співзасновник і старший партнер Seecon International, Швейцарія були проведені цикл інтерактивних воркшопів за напрямками: Біовугілля для сільського господарства, для очищення води та управління водними ресурсами, для рекультивації ґрунтів; Біовугілля – економіка та підприємництво, мережа зацікавлених сторін; сфери застосування біовугілля, розвиток потенціалу і можливостей, технічний розвиток. Активну участь у заході взяли студенти Агробіологічного факультету, задавали запитання і жваво обговорювали проблематику одержаних відповідей. Особливу цікавість представляли питання пов’язані із наявністю в Україні карбонових сертифікатів.

Продовженням панелі дискусій стали доповіді Оксани ТОНХИ доктора сільськогосподарських наук, професора, на тему: «Дослідницький проект Ecotwins: Польові випробування біовугілля». Учасники конференції одержали інформацію, щодо ефективності застосування біочару в умовах АДС НУБіП України.

Учасники конференції отримали інформацію цінного наукового і виробничого досвіду низки Європейських країн за умови застосування Біочару, що були окреслені у доповідях - Інгрід Гусла Хорстад, експертка з управління проєктами у сільському господарстві, педагог, голова сільського господарства, Норвегія за темою доповіді: «Практичний досвід використання біовугілля в сільськогосподарських школах у Норвегії»; Дженна Джадін, доктор філософії з екології, консультантка з кліматичних питань, коуніікация, проєктна менеджерка, «Біовугілля – невелике важливе кліматичне рішення»; Андрес Шенборн, менеджер проєктів, Інститут природокористування Цюрихського університету прикладних наук (ZHAW), співпрезидент Міжнародного товариства екологічної інженерії IEES, Швейцарія, «Зелений! Чайний проєкт: біовугілля у чайному секторі у В’єтнамі та його потенціал для пом’якшення кліматичних змін»; Бастіан Еттер, магістр екологічної інженерії, виконавчий директор дослідницького проєкту VUNA дослідницького інституту Eawag, Швейцарія.

Можливості екологічних рішень за використання біовугілля  є унікальними і представляють цінну складову та можливість ефективного і безпечного покращення умов навколишнього середовища за результатами Богдана Попова, еколога, експерт з екосанітарії, голова МЕУ – Мережі екостанцій України були представлені ці рішення у тематиці «Біовугілля для очищення та повторного використання стічних вод». Виступи Юлії Дзіхори, доктора філософії з хімічної інженерії, Норвегія за напрямком «Визначення потенціалу органічних відходів у виробництві біовугілля. Характеристика та застосування отриманого продукту», відзначились цілою низкою екологічних рішень за застосування біовугілля. Метт Данвелл, експерт з сільського господарства, керівник ферми Ragmans Lane Farm, Велика Британія представив практичні аспекти інокуляції (зарядження) біовугілля та ефективність його застосування у агровиробництві.

У підсумках роботи конференції учасники відмітили важливість і актуальність біологічного спрямування АПК України та пошук інноваційних рішень, які є надзвичайно ефективними та екологічно безпечними для збереження навколишнього середовища. Адже, щоб отримати хороший урожай, недостатньо посіяти хороше насіння. Щоб рослина була продуктивною, їй, як і людині, потрібно добре харчуватися та перебувати у здоровому середовищі. Всі корисні речовини рослина отримує з ґрунту, тому важливо, щоб вона була наповнена живильними мікроелементами.

Активна біологія ґрунтів ― про це треба пам’ятати завжди!

 

Олена Літвінова,

доцентка кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна


Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook