У ННІ лісового і садово-паркового господарства відбувся науково-практичний семінар «Поширення наукових продуктів розроблених в межах проєкту FirEUrisk для удосконалення системи охорони природних ландшафтів від пожеж»

26 лютого 2024 року
  22 лютого 2024 р. у ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України відбувся науково-практичний семінар «Поширення наукових продуктів розроблених у межах проєкту FirEUrisk для удосконалення системи охорони природних ландшафтів від пожеж». 

  Семінар було організовано у змішаному (очному/дистанційному) форматі з метою поширення результатів наукової роботи для працівників Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, ДСП "Північна Пуща", представників Державного агентства з управління зоною відчуження, науковців та інших зацікавлених сторін. Наукова робота, спрямована на удосконалення системи охорони природних ландшафтів Чорнобильської зони відчуження від пожеж, виконувалася в межах наукового проєкту FirEUrisk (Розробка цілісної стратегії управління лісовими пожежами в Європі з урахуванням ризиків).

  Проєкт FirEUrisk, передбачає розробку, оцінку та поширення науково-обґрунтованої комплексної стратегії для вдосконалення існуючої оцінки ризиків лісових пожеж, створення ефективних методів зниження ризиків пожеж та адаптації стратегій управління до майбутніх кліматичних та соціально-економічних змін. Проєкт об'єднає дослідників, зацікавлені сторони та громадян, поєднуючи інноваційні методи та політичні рекомендації для вдосконалення існуючих систем і методів на регіональному рівні та на рівні ЄС. Стратегія управління, орієнтована на ризики, що інтегрує практики і політику запобігання, гасіння та відновлення лісових пожеж, а також впроваджує оперативну платформу координації, професійної підготовки та навчань,  спрямована на боротьбу з великими пожежами, взаємодію між дикою природою та містом, а також на протидію пожежам. Серед учасників наукового консорціуму представлені й науковці з України, а пілотною територією для досліджень на території України було обрано територію Чорнобильської зони відчуження. 

  Участь у семінарі взяли представники ключових організацій, які відповідають за охорону природних ландшафтів Чорнобильської зони відчуження від пожеж, а також представники інших організацій та науковці, зокрема: Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, ДСП "Північна Пуща", ДП "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр", ДП "Ліси України", Слобожанський лісовий офіс ДП "Ліси України", Центральний лісовий офіс ДП "Ліси України", FSC-Україна, Карпатський лісовий офіс ДП "Ліси України" та інші.

  З вітальним словом на відкритті заходу виступили директор ННІ лісового і садово-паркового господарства Роман Василишин, директор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Олександр Галущенко, керівник Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж, професор кафедри лісівництва Сергій Зібцев.

 

  До наукового семінару в онлайн-режимі приєднався координатор проєкту Domingos Viegas професор Університету Коїмбри в Португалії, який представив основні ідеї та цілі проєкту, його важливість в поточних умовах, проінформував про консорціум та про важливість української частини в цьому проєкті. Domingos Viegas побажав плідної роботи та високо оцінив зацікавленість практиків у вивчені нових досягнень в науці, які одержано в межах наукового проєкту.

  Науково-практичний семінар передбачав дві частини: перша – презентація матеріалів, друга – практичні заняття з учасниками. Презентація матеріалів проходила в "IQ-просторі" НУБіП України, а практична частина у комп’ютерному класі ННІ лісового і садово-паркового господарства

  З презентаціями матеріалів виступили Віктор Миронюк (доповідь: "Демонстрація онлайн-ресурсів для моделювання ландшафтних пожеж (теоретичне підґрунтя"), Вадим Богомолов (презентація: "Демонстрація розроблених вебдодатків на геопорталі: продукт моделювання розвитку пожеж; оновлення доріг; оновлення протипожежних розривів; оновлення пожежних веж, лісових пожежних станцій, пірсів; система управління пожежним транспортом; виявлення пожеж за допомогою систем відеоспостереження та ін."), Дмитрій Голяка (презентація: "Представлення результатів дослідження радіаційних ризиків для пожежних під час пожеж в ЗВ").


  Практична частина семінару проходила в комп’ютерному класі та передбачала роботу кожного учасника з програмними продуктами розробленими в межах наукового проєкту. 

  За результатами семінару було поширено ключові напрацювання в системі охорони приордних ландшафтів від пожеж для пілотної території– Чорнобильської зони відчуження. В процесі роботи обговорюавлися переваги та недоліки розроблених продуктів, а також перспективи використання цих продуктів у практиці, зокрема наголошувалося на потребі відновлення дипетчерського центру моніторингу пожеж, який був створений в Чорнобилі перед війною та розграбований російськими солдами в період окупації цієї території.

  Співпраця науковців та практиків у напрямку постійного вивчення та удосконалення компонентів системи охорони природних ландшафтів Чорнобильської зони відчуження від пожеж є стійкою та довгостроковою. Результати наукових досягнень, які будуть отритмані за результатами проєкту FirEUrisk усіма країнами-членами консорціуму будуть доступними для використання в Україні.

    Програма семінару:

 sites/default/files/u184/programa_seminaru_fireurisk_22.02.2024.pdf

Олександр Сошенський,
доцент кафедри лісівництва

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook