Молоді науковці України обговорили проблеми юридичної науки: за результатами роботи XVIII Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції
Молоді науковці України обговорили проблеми юридичної науки: за результатами роботи XVIII Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції
October 21, 2024
Майбутнє за освіченою молоддю! Цю тезу вчергове підтвердили результати роботи XVIII Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції «Проблеми юридичної науки очима молодих науковців», яка відбулася 17 жовтня 2024 року. Зазначимо, що цього разу вона була організована спільними зусиллями юридичного факультету Національного університету біоресурсів і природокористування України (база проведення), Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ, юридичного факультету Запорізького національного університету та юридичного факультету Сумського національного аграрного університету. До організації наукового заходу був залучений студентський науковий гурток кафедри теорії та історії держави і права «Клуб юних теоретиків».
Учасниками конференції були здобувачі фахової передвищої освіти та першого (бакалаврського), другого (магістерського), третього (аспірантського) рівнів вищої освіти, від яких організаційний комітет отримав 207 заявок (програма конференції). З них 42 зголосилися виступити з доповідями (проспект конференції).
Учасників привітали пані декан юридичного факультету Олена Яра, директор Інститут права Львівського державного університету внутрішніх справ Іван Красницький, пані декан юридичного факультету Запорізького національного університету, ініціаторка Всеукраїнського освітнього проєкту «Незламні правничі школи України» Тетяна Коломоєць та декан юридичного факультету Сумського національного аграрного університету Олег Роговенко.
Робота конференції розпочалася з панелі, на якій своє бачення правових проблем показали представники Харківського національного інституту внутрішніх справ. Усі їхні доповіді торкалися особливостей правового регулювання тих чи інших явищ чи процесів в умовах воєнного стану, що є природно для сьогодення. Ми мали змогу почути про роль права у врегулюванні збройних конфліктів: міжнародний та національний виміри (Артьом Лисюк), забезпечення національною поліцією безпеки цивільного населення в умовах воєнного стану (Аліна Вальчук), регулювання інформаційної безпеки (Максим Литвяк) та національної безпеки України в умовах правового режиму воєнного стану (Дарина Шевчук), особливості функціонування економіки України в умовах воєнного стану (Юрій Лішневець). Говорили також, про прозорість поліцейської діяльності (Вадим Саврацький), особливості протидії нелегальному обігу зброї в умовах воєнного стану (Максим Хомутовський) та розслідування злочинів, вчинених на окупованих територіях (Анастасія Штанько), роль національної поліції у боротьбі з диверсійно-розвідувальними групами в умовах воєнного стану (Нікіта Швець) та конфіскацію майна як засіб забезпечення воєнних потреб держави: правові аспекти (Алевтина Штогріна). Приємно відзначити, що представник делегації молодих науковців з цього ЗВО Ярослав Дячок торкнувся питання впливу сигналу повітряної тривоги на ефективність логопедичних консультацій дітей. Уведення принципу міждисциплінарності у наукові правничі пошуки є позитивною тенденцією, про що, забіжу трішки наперед, засвідчили доповіді й інших учасників/учасниць конференції. Завершив 1 панель представник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Ґжицького Олег Бойко, який зупинився на обмеженнях права вільно залишати територію України під час дії правового режиму воєнного стану.
За погодженням з учасниками було вирішено використати факт відсутності повітряних тривог і не перериватися на перерву. Тож ми одразу перейшли до заслуховування доповідей учасників 2 і 3 панелей. Усі наступні виступи були присвячені питанням, які умовно можна згрупувати у декілька груп. Однією з них є група, присвячена правовому становищу особистості (правовий статус римського громадянина (Марія Коломієць), питання дієздатності в римському приватному праві (Юлія Павленко), міжнародно-правові аспекти міграції та біженства (Богдана Ткачук)) та окремим аспектам забезпечення прав та свобод людини і громадянина (гарантії забезпечення органами публічної адміністрації прав людини (Інна Губчук), обмеження конституційного права на свободу слова в умовах дії правового режиму воєнного стану (Каріна Саюк), роль міжнародних організацій у захисті прав людини під час конфліктів (Даниіл Яковенко), мобінг, як одна з форм дискримінації прав людини у трудових відносинах (Карина Гриценко)).
Окрему групу склали повідомлення врегулювання відносин в сфері приватного права та штучного інтелекту. Серед них про правове регулювання відшкодування збитків, завданих забезпеченням позову (Олександр Кулібаба), особливості укладення шлюбного договору (Вікторія Дець), деякі питання спадкування за заповітом у Стародавньому Римі (Іванна Нелуп), про особливості регулювання штучного інтелекту у цивільному праві (Марина Мартишевська) та у сфері охорони здоров’я (Андрій Хімко).
Значну увагу було приділено і особливостям правового регулювання у сфері кримінального права (Анастасія Шабатина, Анастасія Даценко, Софія Борецька, Олександра Могильна, Євгенія Говорущак, Ольга Захарченко, Діана Касинець, Назар Сірко) та кримінального процесу (Лілія Шайно).
Як окремий напрям хочемо виділити групу доповідей про проблеми правосвідомості та правової культури в Україні (Микола Габор), антикорупційну політика в Україні та значення мас-медіа у формуванні особистості та світогляду дітей і підлітків (Ольга Павлів), застосування математичних методів у юридичній практиці (Вікторія Бікус, Ярослава Воробйова) та аналіз головних аспектів війни в Україні (Данило Герасименко).
Про погляди учасників, які в силу об’єктивних чи суб’єктивних причин не змогли виступити, ви можете довідатися із збірника матеріалів конференції, які буде розміщено в DGlibrary – Цифровій бібліотеці НУБіП України.
Висловлюємо вдячність усім 25 освітнім закладам України, які відгукнулися на запрошення: Комунальний заклад вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», Інститут права Львівського державного університету внутрішніх справ, юридичний факультет Волинського національного університету імені Лесі Українки, ФГРЗ ЛНУВМБ імені С. З. Гжицького (м. Львів), факультети землевпорядкування та юридичний Національного університету біоресурсів і природокористування України, Харківський національний університет внутрішніх справ (окрема подяка Олені Юшкевич), факультети ветеринарної медицини, юридичний, будівництва та транспорту, архітектурний факультет Сумського національного аграрного університету, Сумський державний університет (спеціальність «Міжнародне право»), факультети юридичний й управління та економіки Хмельницького університети управління та права імені Леоніда Юзькова Запорізький національний університет, Навчально-науковий інститут економіки і права Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Дніпровському державному університету внутрішніх справ, Державний торговельно-економічний університет, ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України», ВСП «Рівненський фаховий коледж НУБіП України», Університет економіки та права «КРОК», Харківський автомобільно-дорожній фаховий коледж, Національна академія СБУ, Полтавський фаховий коледж Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, ВСП «Кіцманський фаховий коледж ЗВО «Подільський державний університет», Маріупольський державний університет, Одеський національний університет імені І.І.Мечникова, Інститут правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України, Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, Університет митної справи та фінансів.
Хочемо привітати усіх учасників із отриманням електронних сертифікатів, а окремих доповідачів із дипломами І, ІІ і ІІІ ступенів.
І наостанок декілька тез, якими я, як модераторка заходу, завершила роботу XVIII Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції «Проблеми юридичної науки очима молодих науковців»:
«Простих проблем і суто правових проблем немає!»
«Розширення міждисциплінарності наших зустрічей – хороша позитивна тенденція!»
«Світ належить допитливим!»
«Допитливість робить людей всебічними, всебічні люди є творчими, а там, де творчість, там процвітання!»
«Україна є! Україна буде!».
Віра Качур,
професорка кафедри теорії та
історії держави і права
Частина 1:
Частина 2: