Практичне закріплення теоретичних знань з дисципліни «Лісова меліорація»
З 27 по 31 травня 2024 року студенти спеціальності 205 Лісове господарство 3 курсу скороченого терміну, 4 курсу 1 та 2 групи здобували практичні навички та вміння, пройшовши теоретичний курс у І семестрі. Базою практики слугували Навчально-дослідний розсадник кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій, Ботанічний сад НУБіП України та ВДНГ «Експоцентр України» м Київ, де розміщено еталонні ділянки полезахисних лісових смуг.
Тиждень практики був розподілений на окремі частини, де студенти долучалися до створення нових наукових об’єктів та проводили догляди у попередніх. Так, було проведено догляди у фрагментах лісових смуг за участі таких деревних видів як дуб звичайний (Quercus robur L.), липа серцелиста (Tilia cordata Mill.), клен гостролистий (Acer platanoides L.), причому садивний матеріал дуба був представлений як сіянцями так і жолудями. Після огляду даних об’єктів було встановлено, що приживлюваність склала 100%.
Варто зазначити, що якісний садивний матеріал для створених ділянок був наданий Філією «Тетерівське лісове господарство» ДП «Ліси України» за сприяння майстра лісового розсаднику Черевка Івана Миколайовича та доцента кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Бойка Олексія Леонідовича. Дослідні ділянки були створенні з таким розрахунком, що головний вид розміщувався у центральних рядах, а з крайніх рядів висаджували супутні види. Були створені дві чотирирядні ділянки та одна трьохрядна. Варто зазначити, що для першої ділянки дуб було створений посівом жолудя конвертним способом. Такий варіант передбачає створення біогруп, що у свою чергу підвищує біологічну стійкість створених культур та сприяє кращому його приживлюванні.
Важливим новим об’єктом, який було створено у цьому році є ґрунтовий розріз, який слугуватиме студентам не тільки з вказаної дисципліни, але й з Ґрунтознавства. Такий об’єкт у подальшому дозволить студентам на більш якісному рівні описувати та аналізувати процеси ґрунтоутворення.
Вже традиційним є виконання різних видів робіт на яружно-балкових насадженнях, де за участі студентів щорічно оновлюються водовідвідні вали та насадження на терасах та площадках і цей рік не став винятком. Такий обробіток ґрунту сприяє добрій приживлюваності рослин та максимальному затриманні поверхневого стоку, переведення його у внутрішньоґрунтовий. Варто зазначити, що даний об’єкт був створений на зруйнованій дорозі, за рахунок розростання відвершку яру. У результаті наукового підходу студенти власноруч створили тераси та площадки і висадили на них насадження з різних видів рослин. Як результат, вже шостий рік відновлена дорога знаходиться під захистом лісових насаджень, які надійно захищають її від руйнівної дії поверхневого стоку.
Також студенти відвідали еталонні полезахисні лісові смуги у ВДНГ Експоцентр України та об’єкти гідротехнічних споруд, що розміщені по території НУБіП України та поруч. Студенти з особливою увагою слухали історичні довідки щодо наукових ділянок про які згадував доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Сергій Дударець.
Окрім того студенти долучилися до весняно-польових робіт, що зазвичай проходять на розсаднику кафедри.
Бажаємо студентам захистити свої бакалаврські кваліфікаційні роботи та успішно вступити до магістратури, продовжуючи славетний шлях лісівника!
Доценти кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій
Олександр Соваков
Сергій Дударець