Мер Переяслава Вячеслав Саулко: «Навіть під час війни треба здобувати освіту! Тому обирайте факультет ветеринарної медицини НУБіП України»
Інтерв'ю завідувача кафедри анатомії, гістології і патоморфології тварин, професора Мельника Олега Петровича з бойовим мером Переяслава Вячеславом Володимировичем Саулком: "Навіть під час війни треба здобувати освіту! Тому обирайте факультет ветеринарної медицини НУБіП України, якісно вчіться, ставайте високо професійними лікарями ветеринарної медицини і займете достойне місце під сонцем".
Представтесь, будь ласка.
- Мене звати Саулко Вячеслав Володимирович. Я народився 30 травня 1961 року у с. Гибалівка Шаргородського району Вінницької області в сім'ї колгоспників. Мати працювала дояркою на фермі, батько - столяром. Серед чотирьох дітей я був найстарший, тому більше доводилося допомагав батькам по господарству.
Скажіть будь ласка, що вплинуло на вас у виборі професії лікаря ветеринарної медицини?
- В дитинстві мені часто доводилось ходити з матір'ю на ферму на відстань до 3-х км, доїти корів, заносити підстилку, згортати гній та таке інше. Уже тоді вперше я побачив роботу ветеринарного лікаря на фермі, його відданість у наданні допомоги хворим тваринам, та надзвичайно високу повагу серед людей. Але доля склалась так, що із-за складних сімейних обставин я змушений був переїхати на навчання до Муровано-Куриловецької школи-інтернат у тій же Вінницькій області, яку закінчив у 1976 році. Після закінчення школи повернувся назад в село і працював на фермі ветеринарним санітаром. Однак, бажання стати ветеринарним лікарем, чи як зараз говорять лікарем ветеринарної медицини, не покидало мене і в цьому ж році я вступив на навчання до Тульчинського ветеринарного технікуму, який закінчив з відзнакою у 1980 році.
Мабуть роки навчання для хлопця з багатодітної родини було нелегким?
- Так, було не легко! Під час навчання мені багато доводилось працювати на різних роботах, додатково заробляючи кошти на проживання. Разом з тим, я активно займався спортом, був неодноразовим учасником та призером обласних і республіканських змагань.
А яким був ваш подальший шлях?
- Після закінчення технікуму у 1980 році я був призваний на службу у військово-морському флоті. Після демобілізації збулася моя мрія, успішно склавши іспити, я вступив на навчання до Української сільськогосподарської академії на перший курс ветеринарного факультету, який закінчив з відзнакою в 1987 році.
А що ви можете згадати про ваші студентські роки?
- Період навчання був надзвичайно цікавим та відповідальним. Навчаючись в одному із найкращих вузів країни, я здійснив для себе давню мрію бути ветеринарним лікарем. Студентські роки були мабуть найяскравішими в моєму житі. Відмінне навчання, спорт, активна громадська діяльність, завжди допомагали мені в навчанні.
А хто з викладачів запам’ятався вам найбільше?
- Говорячи про тогочасних викладачів, з приємністю можу згадати профессора, анатома Гіммельрейха Германа Олександровича. Мені пощастило слухати лекції основоположника військової ветеринарно-польової хірургії, дійсно видатного хірурга Поваженка Івана Омеляновича, згадую і профессора, фрмаколога та токсиколога Баженова Сергія Васильовича та багатьох інших. Це дійсно були педагоги високого рівня, що ділилися з нами своїми знаннями. Вони не лише ділилися знаннями з нами – студентами, але й підготували собі достойну зміну – справжніх вчених, що нині діляться своїми знаннями зі студентами та готують молоді наукові кадри.
Збулася ваша мрія! Ви стали ветеринарним лікарем, а як склалося ваше подальше життя у професії?
- Після закінчення навчання, за розприділеням, мене було направлено на роботу у Головний селекційний центр України м. Переяслав. Підприємство займалось розведенням молочних та м'ясо-молочних порід. Біля 900 господарств України використовували кращу канадську селекцію – сперму бугаїв-плідників світового рівня. На цьому підприємстві тисячі спеціалістів-тваринників пройшли навчання, підготовку та перепідготовку. Згодом і під моїм керівництвом в умовах розвитку сучасного молочного конкурентно-спроможного скотарства. Велика відповідальність постійно вимагала удосконалювати свій професійний рівень. Ветеринарне обслуговування бугаїв-плідників було специфічним, інколи небезпечним і надзвичайно відповідальним, адже вартість кожного із 30-ти кращих бугаїв центру, завезених з Канади, сягала понад 300 тис. дол. США, тому часто доводилось звертатись за допомогою до зарубіжних колег спеціалістів.
У 2004 році Канадська компанія "Сімекс Альянс" визнана в усьому світі, як провідна генетична компанія, що займається розведенням великої рогатої худоби та поставляє сперму бугаїв в більш як 80 країн світу займаючи ринок продаж більше 30 відсотків світового ринку, висловила вамі високу довіру бути офіційним ексклюзивним дистриб'ютором в Україні та представником в Молдові, Азербайджані та Туркменістані. Розкажіть, будь ласка, про вашу діяльність на цій ниві?
- Отримавши таку високу довіру було створено ПП "Сімекс зооветсервіс", яке я очолював. Далі довелося займатисяся розведенням великої рогатої худоби в кращих племгосподарствах України. В кожному з цих господарств надавалася фахова ветеринарна допомога, проводилося навчання спеціалістів в позитивних тенденціях розвитку молочного скотарства.Немало зусиль довелося докласти до відбору і поставки в господарства України з країн Європи більше 7-ми тис. голів нетелів голштинської породи.
Скажіть, будь ласка, а чи лікували ви дрібних тварин?
- У місті Переяславі, де дея проживаю, я побудував приватну ветеринарну аптеку з клінікою для лікування дрібних тварин. Я завжди був готовий відгукнутись та надати допомогу жителям міста в лікуванні їхніх улюбленців. У 2006 році ветеринарна асоціація України, державний комітет ветеринарної медицини високо оцінили мою роботу, я був визнаний кращим практикуючим лікарем України виборовши почесне для себе званя "Кращий підприємець року". У 2009 році був обраний головою асоціації практикуючих лікарів Київської області.
То ви задоволені вибором професії, про яку мріяли ще в дитинстві?
- Так, задоволений і гордий тим, що я - лікар ветеринарної медицини! Я гордий і тим, що я випускник ветеринарного факультету Української сільськогосподарської академії, що нині називається Національний університет біоресурсів і природокористування України. Великою моєю гордістю є і те, що діти Руслан і Людмила пішли по моїх стопах. Вони закінчили той самий факультет, який свого часу закінчив я і втілюють в життя вміння лікувати тварин та допомагати людям.
Скажіть, що дав вам досвід лікаря ветеринарної медицини в галузі молочного скотарства?
- Баготорічний досвід, близько 43 років, працюючи лікарем ветеринарної медицини, в галузі молочного скотарства та молочного бізнесу, генетики та розведення великої рогатої худоби дали мені можливість створити цілу молочну індустрію племінних господарств світового рівня!
То можна сказати, що ви очолювали цю галузь?
- З 2004 року я займав посаду директора ТОВ «Сімекс Альянс Україна» – дистриб’ютора канадської компанії, основним видом діяльності якого є розведення великої рогатої худоби молочних порід. Торгово-промислова палата визнала це підприємство кращим у номінації «Флагман економіки України». За останнє десятиріччя, до обрання міським головою, я посприяв будівництву в нашій державі десятків молочних комплексів.
Нам відомо, що ви не лише лікар ветеринарної медицини, але й доклали певних зусиль до відродження духовності в Україні. Що ви можете сказати з цього приводу?
- Упродовж 2014–2018 років за власні кошти в місті Переяслав-Хмельницькому я побудував Храм Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого Переяслав-Хмельницької єпархії Української православної церкви Київського патріархату. Не легко це все починалося. У 2015 році, завдяки кафедрі анатомії, гістології і патоморфології тварин ім. акад. В.Г. Касьяненка, я познайомився з патріархом Київським всієї Руси-України Філаретом, до речі Почесним членом цієї кафедри та Почесним доктором Національного університету біоресурсів природокористування України. Тоді і будівництво стало активнішим – просто стало зрозуміло, що і як робити. Зрештою, за заслуги з відродження духовності в Україні та утвердження Помісної Української Православної Церкви Київського патріархату я був удостоєний кількох церковних нагород, зокрема ордена Христа Спасителя, ордена Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня, ордена Святого Юрія Переможця та двох орденів Святого Миколая Чудотворця.
Скажіть, будь ласка, а як ваша професійна діяльність була пов’язана з наукою?
- Набуття мною певного досвіду, про що ми говорили вище завжди було пов’язане з ветеринарною наукою. Зрештою під керівництвом доктора ветеринарних наук, професора НУБіП України, заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Національної академії аграрних наук України Анатолія Йосиповича Мазуркевича мною підгодовлено кандидатську дисертацію на тему «Патофізіологічні зміни в організмі корів і телят за мікроелементозів та їх корекція» за спеціальністю 16.00.02 «Патологія, онкологія і морфологія тварин», яку захистив у жовтні 2018 року у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.
Що нового дали результати ваших досліджень?
- За результатами досліджень вперше у порівняльному аспекті я представив характер прояву патофізіологічних змін за мікроелементозів у тільних корів із західної, північно-східної та південної біогеохімічної зони. Встановив ефективність наноаквахелатів біогенних металів для коригування патофізіологічних змін в організмі сухостійних корів за мікроелементозів та отриманих від них телят. Дослідив, що застосування кормової добавки «Мікростимулін ВРХ-2» тільним коровам з проявами мікроелементозів сприяє усуненню клінічних ознак у них і у новонароджених телят та підвищує резистентність і збільшення маси тіла в останніх на 8,1–19,8 %. За результатами цих досліджень було опубліковано 13 друкованих праць, з них 8 статей у наукових фахових виданнях України та 5 тез наукових доповідей у матеріалах конференцій.
Скажіть кілька слів про вашу громадську та політичну діяльність?
- Я тричі був обраний депутатом до Переяслав-Хмельницької міської ради по мажоритарному окрузі №1. Є Почесним громадянином міста Переяслава. Весною 2020 року я передав інфекційному відділенню Переяславської центральної районної лікарні 100 тис грн. для боротьби з коронавірусом, всіляко підтримую волонтерську діяльність допомагаючи воїнам ООС на сході України, небайдужий до людей похилого віку, є благодійником, меценатом. У листопаді 2020 року я був обраний міським головою Переяславської міської ради.
А чи відвідуєте рідний факультет?
- Так, адже я з гордістю ношу звання Почесного члена, дійсно величної, кафедри анатомії, гістології і патоморфології тварин ім. акад В.Г. Касьяненка, яке було надане мені 10 червня 2010 року. Ця кафедра дійсно є шедевром анатомічної науки і анатомічного музейного мистецтва, і це все завдяки високо професійним людям які там працюють. До того ж вони першими зустрічають майбутніх лікарів ветеринарної медицини, оскільки медична наука починається з анатомії. Буваю я і на інших кафедрах.
Що можете сказати про сучасний стан вашої Alma Mater?
- Моя Alma Mater постійно розвивається і покращує свою матеріально-технічну базу. Тут працюють високопрофесійні люди, що передають свої знання студентам. Нажаль нині розвитку мого рідного факультету перешкоджає війна. Війна, яку нам принеслі ті, що колись називали себе нашими братами, а виявилися вовками в овечій шкірі.
Що ви можете сказати тим абітурієнтам 2022 року, що збираються обрати фах лікаря ветеринарної медицини?
- Як людина яка майже все життя в цій професії, я можу побажати абітурієнтам не лише 2022 року, але й подальших років, тим хто хоче бути лікарем ветеринарної медицини, обирати лише факультет ветеринарної медиини Національного університету біоресурсів і природокористування України – мою Alma Mater. Я так впевнено це говорю, бо колись цей факультет дав дорогу в професію і мені. Навіть не дивлячись на те, що зараз йде жахлива російсько-українська війна, війна яка принесла смерть, кров і сльози на нашу святу землю. В цій війні гинуть мирні і безвинні люди, нищаться міста і села, нищаться заклади освіти. Але, навіть в умовах війни треба вчитися і здобувати освіту. Нашій благословенній землі потрібні високопрофесійні фахівці. Нам треба ще відбудовувати і розвивати Україну, щоб після війни наша держава завдяки, в тому числі, і нинішнім абітурієнтам, стала квітучою країною. Тому обирайте факультет ветеринарної медицини НУБіП України, старанно вчіться, ставайте високопрофесійними лікарями ветеринарної медицини і займете достойне місце під сонцем. Для високопрофесійного лікаря ветеринарної медицини завжди знайдеться робота, тим більш у повоєнній і оновленй країні.
Дякую вам за розмову.
- Дякую і вам. Головне пам’ятайте, що
МИ З УКРАЇНИ
ПЕРЕМОГА БУДЕ ЗА НАМИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!
ГЕРОЯМ СЛАВА!
ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!
Розмову провів Мельник Олег Петрович,
завідувач кафедри анатомії, гістології і
патоморфології тварин ім. акад. В.Г. Касьяненка