Cтежкою зі Cходу на Захід: українсько-китайський освітній альянс
Уявлення про полярність східної та західної культур відображено в «Баладі про Схід і Захід» Дж.Р. Кіплінга:
«Захід є Захід, а Схід є Схід, і їм не зійтися вдвох,
Допоки Землю і Небеса на Суд не покличе Бог».
Сьогодні проблема діалогу Сходу і Заходу актуалізована глобалізаційними процесами і посиленням економічної інтеграції. Світова спільнота охоплена складною мережею економічних, технологічних, політичних, соціальних, культурних відносин. Ця взаємозалежність є характерною рисою сучасного світу, а майбутнє обіцяє ще більший взаємозв’язок, що вимагає значного зростання культурної компетентності, мовних здібностей і комунікативних стратегій. Суспільства з різними традиціями, мовами, релігіями, культурами взаємодіють і впливають одне на одне в процесі міжкультурної комунікації.
«Один пояс – один шлях» (One Belt – One Road) є глобальною ініціативою Уряду Китаю щодо торговельно-економічної, культурної та науково-технологічної співпраці. У рамках ініціативи розбудовується наймасштабніший транспортно-логістичний проєкт ХХІ століття, що має на меті посилити геополітичну співпрацю між Європою та Азією. А унікальне географічне положення України має важливе значення у реалізації цього проєкту.
З метою розширення співробітництва в галузі науки та культури, а також поширення знань і впровадження новітніх освітніх технологій 2 квітня 2019 року було створено Українсько-китайський освітній альянс «Один пояс – один шлях». Освітній альянс і Українсько-китайська торгова асоціація спільно організували освітню співпрацю в галузі мистецтва та культури між Україною та Китаєм, що сприяло налагодженню зв’язків з китайськими коледжами та університетами.
15 липня 2021 року на базі ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» відбулася Українсько-китайська освітня конференція «Один пояс – один шлях», на якій були присутні співробітники гуманітарно-педагогічного факультету Національного університету біоресурсів і природокористування України доцент кафедри філософії та міжнародної комунікації Тетяна Данилова, доцент кафедри іноземної філології і перекладу Наталія Ольховська, доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Олексій Оснач.
Після підписання установчих документів членами альянсу з вітальним словом до учасників звернулися ректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Дмитро Григорович Лук’яненко та президент Українсько-китайської торгової асоціації Чень Чжунфен.
Серед доповідачів були радник віце-прем’єр-міністра з європейської і євроатлантичної інтеграції України Тарас Вікторович Голуб, виконуючий обов’язки ректора Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Остап Вікторович Ковальчук, ректор Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» Микола Васильович Нечипорук, ректор Київської муніципальної Академії музики ім. Р.М. Глієра Олександр Йосипович Злотник.
З онлайн-вітаннями з далекого Китаю звернувся віце-президент професійно-технічного коледжу Caofeidian Vocational and Technical College Ван Янтін.
Паралельно у відеоформаті учасники конференції побачили відкриття офісу Альянсу в Китаї.
Тепла атмосфера конференції, взаєморозуміння, спільні проєкти майбутнього змушують нас знову згадати Дж.Р. Кіплінга і дочитати до кінця «Баладу про Схід і Захід»:
«Та Сходу і Заходу вже нема, границь нема поготів,
Як сильні стають лицем у лице, хоч вони із різних світів!»
Тетяна Данилова,
доцент кафедри філософії та міжнародної комунікації