Кафедра фізичного виховання

Історія кафедри

Датою створення кафедри фізичного виховання Національного університету природокористування України вважають 11 червня 1938 р. коли спільною постановою комітетів у справах вищої школи та у справах фізичної культури і спорту СРСР у трьох навчальних закладах розташованих в голосіївському районі міста Києва – сільськогосподарському, лісогосподарському і ветеринарному – заснували кафедри фізичного виховання. У ветеринарному інституті кафедру фізичного виховання очолив Журавель Василь Макарович, у сільськогосподарському інституті – Заїка Віктор Васильович, у лісогосподарському інституті – Макарін М.М.

В наслідок об’єднання двох з цих київських інститутів сільськогосподарського і лісогосподарського у 1954 р. була створена Українська сільськогосподарська академії (УСГА). Кафедра фізичного виховання УСГА була укомплектована викладачами кафедр-попередниць. Штат її складався з 18 викладачів та 5 осіб обслуговуючого персоналу. Очолив кафедру і керував нею тривалий час Заїка Віктор Васильович (1954-1957 рр.). Після приєднання до УСГА ветеринарного інституту кількість викладачів кафедри збільшилась.

Головне завдання колективу кафедри фізичного виховання – заохочення і залучання студентів (бакалаврів, магістрів, аспірантів), науково-педагогічних, наукових працівників і співробітників університету до занять фізичною культурою або спортом. З цією метою усі роки існування кафедри в університеті проводяться різноманітні фізкультурно-оздоровчі, спортивно-масові заходи: змагання, як з окремих видів спорту так і комплексні змагання – спартакіади, спортивні вечори, змагання з окремих видів спорту, показові виступи під час загальноуніверситетських свят. Результати окремих змагань висвітлювились в університетській газеті “За сільськогосподарські кадри” яка виходить з вересня 1956 року, інших міських, всеукраїнських газетах: “Вечірній Київ”, “Спортивна газета”. Багато статей до газет писав свого часу завідувач кафедри фізичного виховання Олександр Іванович Федоренко. Ці статті стали чи не єдиним джерелом історії розвитку фізичної культури і спорту в університеті за часи радянського союзу.

З 1956 р. в СРСР було започатковано проведення комплексних спортивних ігор з різних видів спорту, які отримали назву «Літня Спартакіада народів СРСР» і «Зимова Спартакіада народів СРСР», фінальні змагання першої літньої Спартакіади народів СРСР пройшли 5-16 серпня 1956 р. в Москві. Тому з 1956 року і в УСГА змагання з різних видів спорту об’єднали в комплексний залік і також стали проводити «Спартакіаду серед збірних команд студентів факультетів». Ці змагання щорічно проводяться і до сьогодні, вже більше 60 років поспіль! Перші спартакіади студентів проводились з таких видів спорту: важка атлетика, боротьба вільна, легкоатлетичний крос, волейбол, лижні гонки, футбол, баскетбол, стрільба кульова, гандбол, плавання. За архівними даними, що збереглися на кафедрі фізичного виховання, в ці роки, за чемпіонство в спартакіаді серед студентів найзапекліша боротьба точиться між студентами факультетів механізації, електрифікації та агрономічного факультету. Кількість змагань між збірними командами студентів факультетів роками доходила до 20-24 видів спорту. В окремі періоди додатково проводились змагання спартакіади студентів перших курсів. 

Спортивна база на той час складалась із двох невеликих гімнастичних залів, двох найпростіших спортивних майданчиків, приміщень для кафедри та лижної бази. Звичайно наявної спортивної бази для кількатисячного контингенту студентів академії було недостатньо, і колектив кафедри приступив до розширення спортивної бази на громадських засадах. Особливо ця робота активізувалася з приходом на посаду завідувача кафедри Шибакіна Василя Івановича (1957-1969). До 1960 р. було збудовано стадіон із футбольним полем та легкоатлетичними секторами. На дренаж стадіону пішла вся розбита цегла від учбового корпусу № 3, який було зруйновано в дні героїчної оборони м. Києва у 1941 р. У той же час були збудовані спортивні майданчики – волейбольний, баскетбольний, гандбольний, а також обладнано лижну базу. У 1965 р. став до ладу нинішній спортивний корпус № 9 з чотирма залами (боротьби, важкої атлетики, гімнастики, ігрової зали).

В подальші роки на посаді завідувача кафедри працювали справжні ентузіасти – Федоренко Олександр Іванович (1969-1977), Кас’янов А.Д. (1977-1978), Поляков Микола Дмитрович (1978-1983), Довгіч Олександр Васильович (1983-1989), Краснов Валерій Павлович, кандидат педагогічних наук, професор (1989-2010), Вербицький Сергій Олексійович, почесний працівник фізичної культури і спорту України (2010-2013), майстер спорту України міжнародного класу з кіокушинкай карате, к.н.ф.в.с. Бринзак Сава Савович (2013-2014), п.п. Тищенко В.І. (2014-2015) і з 2015 року очільником кафедри фізичного виховання став Костенко Микола Петрович, майстер спорту України міжнародного класу з міні-футболу.

На початку 1960-их років було створено спортивний клуб УСГА, як окрему юридичну особу, який мав власний рахунок в банку. Діяльність клубу фінансувалась фізкультурно-спортивним товариством «Колос». В клубі працювали тренери (викладачі кафедри і запрошені особи), які проводили навчально-тренувальні заняття зі студентами УСГА в спортивних секціях і безоплатно використовували спортивні споруди університету. З того часу збірні команди університету почали брати участь у міських змаганнях, а згодом кращі спортсмени і команди університету - у всеукраїнських змаганнях і всесоюзних змаганнях.

Історичним джерелом інформації про фізкультурно-масову і спортивну роботу в університеті того часу є університетська газета "За сільськогосподарські кадри" яка виходить з вересня 1956 року, а з квітня 2009 року виходить під назвою “Університетський кур'єр”, а також статті про спортивне життя в УСГА у газетах «Вечірній Київ», «Спортивна газета».

Розвиток спорту в університеті у 60-ті роки

У 60-70-их роках в спортивному клубу УСГА студенти займались у 18 спортивних секціях: стрільби кульової, боротьби класичної, греко-римської, вільної, мотокросу, спортивної гімнастики, акробатики, легкої атлетики, лижного спорту, ковзанярського спорту, велоспорту, волейболу, ручного м`яча, футболу, баскетболу, шаховий клуб, туристичний клуб «Барс». Команди університету брали участь у міських і всеукраїнських змаганнях, а з 1965 року у всесоюзних змаганнях серед сільськогосподарських закладів вищої освіти (вищих учбових закладів), міжнародних матчевих зустрічах.

Розпочинаючи із 1960 р. Міністерство сільського господарства УРСР провело серед сільськогосподарських вищих закладів освіти республіки 4 спартакіади до програми яких входили такі види спорту: спортивна гімнастика, легка та важка атлетика, волейбол, гандбол та футбол. Колектив УСГА у комплексному заліку постійно посідав призові місця.

З 1964 р. УСГА підпорядковується міністерству сільського господарства СРСР. У цей період стали проводитись спортивні ігри серед сільськогосподарських вищих закладів освіти (ВНЗ) СРСР. На VIII та IX-их іграх спортсмени УСГА у комплексному заліку посідали другі місця, а на III та XVII ставали переможцями! З окремих видів спорту протягом багатьох років збірні команди УСГА виступали досить вдало, ставали багаторазовими чемпіонами. Так, команда з кульової стрільби протягом 1968-1978 рр. була незмінним чемпіоном МСГ СРСР, чоловіча команда з гандболу – 1975-1979 рр., борці класичного стилю – 1974-1975 рр. Відзначалися чоловіча збірна команда з баскетболу та кіннотників. Більше 10 збірних команд УСГА на цих змаганнях ставали срібними та бронзовими призерами.

Переможні для нашого університету XVII ігри міністерства сільського господарства СРСР проводилися на спортивній базі УСГА. На той час кафедра фізичного виховання мала у наявності реконструйований стадіон з добротним футбольним полем, біговими доріжками, вкритими резиновим покриттям, легкоатлетичними секторами з ігровими майданчиками та трибунами на 1500 посадових місць. Крім того, було обладнано 50-метровий стрілецький тир, лижну базу, а кіннотники мали у своєму розпорядженні 10 спортивних коней.

У 60-ті роки з укладенням договорів дружби між УСГА та сільськогосподарськими вищими закладами освіти Чехословаччини і Угорщини розпочалося проведення міжнародних товариських спортивних зустрічей. Так, у 1966-1968 рр. волейболісти УСГА за кордоном вигравали „Кубок дружби”, що розігрувався між вищими навчальними закладами Угорщини, Чехословаччини, Польщі, НДР, Югославії та Голландії. У цей період з візитами-відповідями в Києві побували волейбольні та гандбольні команди з Нітри, Брно, Праги, Галле, а також французькі борці.

Секцію кульової стрільби багато років очолював Михайло Михайлович Іткес. Троє його вихованців здобули звання майстрів спорту СРСР міжнародного класу – Старинський Сергій (захист рослин), Богинський Юрій, Васіна Ліана (ф-т елекртрофіеації), звання майстра спорту СРСР присвоєно Забарському Василю (ф-т механізації).

Секцію класичної боротьби очолював Борис Абрамович Юдицький – майстер спорту СРСР, серед його вихованців Войтюк Дмитро Григорович (ф-т механізації) - отримав звання кандидата у майстра спорту та Мороз Олександр.

Секцію вільної боротьби очолював Анатолій Аретюнович Хантемерян та МСМК – Корват Олег, вони підготували більше 10 майстрів та кандидатів у майстри спорту, серед них чемпіон світу – Овчаренко Олександр (факультет агрохімії), чемпіон СРСР Магамед Азізов.

Секцію з волейболу (чоловіки) очолював Валентин Купріянович Гаврилко, згодом тренер спортивного клубу Володимир Іванов  до складу збірної команди університету входили Валерій Васильович Адамчук (ф-т механізації), згодом директор НДІ, професор Каленський Віктор Петрович (ф-т агрохімії), Іван Васильович Кучеренко (ф-т електрофікації) та інші. Борис Терещук і Володимир Іванов стали Олімпійськими чемпіонами з волейболу в Мехіко у 1968 р. у складі збірної радянського союзу.

Успішно виступали збірні команди УСГА у змаганнях на першість міста Києва. Серед 18 київських вищих закладів освіти у комплексному заліку спортивний колектив УСГА постійно посідав призове третє місце, а з дев’яти видів спорту до 1970 р. 16 разів ставав переможцем.

Щороку понад 2000 студентів Національного аграрного університету, викладачів та співробітників брали участь у численних спортивно-масових заходах. Багато хто із студентів, хто входив до складу збірних команд, нині керують різними підрозділами НАУ, є шановними викладачами. Так, професори А.Г. Сердюк, В.П. Каленський, Ібатулін І.І. (зооінженерний ф-т) стали проректорами, професор Д.Г. Войтюк очолює технічний навчально-науковий інститут, Я.М. Михайлович очолює механіко-технологічний факультет, ректор нашого університету Станіслав Ніколаєнко, в минулому студент ф-ту механізації, приймав участь у спартакіаді серед студентів з вільної боротьби і інших змаганнях та здобув звання кандидата у майстри спорту.

Спортивними успіхами прославляли університет, студенти та викладачі, кафедри фізичного виховання: Геннадій Михайлович Самойлов, чемпіон Спартакіади Народів СРСР з метання спису старший викладач, лаборант кафедри фізичного виховання (з 1961 до тепер); Ніна Олександрівна Леоненко чемпіонка ІІІ Спартакіади Народів СРСР та чемпіонату УРСР (легка атлетика, біг 400 м.) старший викладач кафедри фізичного виховання, Владімірова Іраїда Василівна почесний майстер спорту СРСР з лижних гонок (1971), переможець Кубку СРСР (1964), багатьох міжнародних змагань, чемпіонатів УРСР, тренер секції лижні гонки (1975-1992), старший викладач кафедри фізичного виховання (1975-2017); В.М. Шнюков, В.К. Гаврілко, М.Т. Овсянкін, І.В. Кучеренко (волейбол, триразові чемпіони змагань серед сільськогосподарських ВНЗ СРСР), Л.О. Полівода (баскетбол); студенти – майстри спорту міжнародного класу А. Симоненко (ковзанярський спорт), В. Чумак (легка атлетика), Л. Васіна, О. Старинський (кульова стрільба), О. Корват, А. Овчаренко, Д. Задвірняк (боротьба), В.Біляк, О.Пономаренко (важка атлетика).

Найвищих спортивних результатів у 1960-1080 роки досягли студенти і працівників університету: Борис Терещук заслужений майстер спорту СРСР (1968), чемпіон Олімпійських Ігор з волейболу (1968 р., Мехіко) в складі збірної команди СРСР, випускник агрохімічного факультету (1966-1971), викладач кафедри фізичного виховання (2001-2008); Анатолій Бондарчук - заслужений майстер спорту СРСР (1972), чемпіон Олімпійських Ігор з легкої атлетики, метання молоту (1972 р., Мюнхен), тренер спортивного клубу УСГА (1971-1975). Спортивне звання «Майстер спорту України міжнародного класу» присвоєно студентам і працівникам університету: А. Симоненко (ковзанярський спорт), В. Чумак (легка атлетика), Л. Васіна, О. Старинський (кульова стрільба), О. Корват, А. Овчаренко, Д. Задвірняк (боротьба), В.Біляк, О. Пономаренко, І. Разорьонов (важка атлетика), С. Базаєв (пауерліфтинг).

Спортивна робота за роки незалежності

Не зважаючи на погіршення в України економічного стану у 1990-их роках, велику інфляцію, зменшення державних витрат на фізичне виховання і спорт в університеті продовжується фізкультурно-масова і спортивна робота, проводяться спортивні змагання, а кращі спортсмени і команди приймають участь у спортивних змаганнях різного рівня районних, міських, всеукраїнських.

У 1993 році Міністерство аграрної політики України започаткувало проведення Всеукраїнських спортивних ігор студентів аграрних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації з 11 видів спорту: лижні перегони, гирьовий спорт, волейбол (чоловіки і жінки), баскетбол (чоловіки і жінки), теніс настільний, важка атлетика, легка атлетика, легкоатлетичний крос, футбол. Загальнокомандна першість серед ВНЗ підводиться за найменшою сумою місць зайнятими ВНЗ у змаганнях з 6 видів спорту. Ігри проводилися до 2018 року. Перші Ігри 1993 року відбулись у м. Вінниці, усі види спорту змагались одночасно. У подальші роки Ігри стали проводити один раз на 2 роки, по парних роках, змагання з різних видів спорту стали проводити на базах різних аграрних ВНЗ України. У 1994 і 1996 роках Ігри проводилися на спортивній базі Національного аграрного університету (НАУ). Результати участі НАУ у цих змаганнях наведені у таблиці.
Таблиця. Результати перших п`яти Всеукраїнських спортивних ігор студентів аграрних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації за 1993-2000 роки

Навчальний заклад

1993

1994

1996

1999

2000

 1

Національний аграрний університет України м. Київ

1

1

1

1

1

 2

Подільська державна агротехнічна академія

3

2

5

3

11

 3

Вінницький державний аграрний університет

10

5

4

2

8

 4

Дніпропетровський державний аграрний університет

4

6

2

8

10

 5

Білоцерківський державний аграрний університет

2

10

6

7

7

 6

Сумський державний аграрний університет

 

 

 

9

2

 7

Харківський державний технічний університет сільського господарства

 

4

3

5

6

 8

Луганський державний аграрний університет

6

3

10

13

4

 9

Львівський державний аграрний університет

 

8

 

6

3

 10

Харківський державний аграрний університет

 

11

8

4

5

 11

Одеський державний сільськогосподарський інститут

5

 

15

17

19

 12

Таврійська державна агротехнічна академія

8

7

7

15

17

 13

Полтавська державна аграрна академія

7

11

12

20

12

 14

Державний агроекологічний університет м. Житомир

9

 

14

10

9

 15

Львівська державна академія ветеринарної медицини

 

9

11

12

15

 16

Херсонський державний аграрний університет

 

13-14

9

18

 

 17

Харківська державна зооветеринарна академія

 

13-14

 

11

14

 18

Миколаївська державна аграрна академія

 

12

13

14

18

 19

Уманська державна аграрна академія

 

12

 

19

16

 20

Кримський державний аграрний університет

 

 

 

16

13

З початку1990-их років кращі спортсмени університету продовжують успішно виступати на офіційних всеукраїнських і міжнародних змаганнях, чемпіонатах України,Європи, світу.

У 1996–1998 рр. переможцями і призерами чемпіонатів України ставали Валентина Неділя студентка економічного факультету, Андрій Андреєв студент ф-ту ЛСПГ, Михайло Андреєв (спортивне орієнтування), С. Рибаков, Олексій Гончаренко студенти ф-ту механізації сільського господарства (ковзанярський спорт), Наталія Головко студентка економічного факультету (кінний спорт, виїздка), Володимир Калюжний студент ф-ту механізації с.г. (фехтування на шаблях), Валентин Бондаренко студент агрохімічного ф-ту (гирьовий спорт). Андрій Великий студент агрономічного ф-ту зайняв 5-те місце на чемпіонаті світу з гирьового спорту серед юніорів, студенти В. Мірзак, Р. Парсаданов брали участь у чемпіонаті світу зі стрітболу, викладач кафедри фізичного виховання Пархоменко В.К. став бронзовим призером чемпіонату світу серед майстрів 1999 р., шестиразовим чемпіоном України, кращим спортсменом України 1998-1999 років з орієнтування на лижах. Спортивне звання «Майстер спорту України» за 1996-1999 роки присвоєно: В.К. Пархоменко, Андрію Андреєву, Валентині Неділі (спортивне орієнтування), Сергію Ковальчуку, Юрію Жаку, Михайлу Зінченку, Вадиму Капелькі, Назару Вербіну, Олександру Граменку (гирьовий спорт),

Найвищих спортивних результатів за роки незалежності України досягли студенти і працівників університету:

Олександр Багач – заслужений майстер спорту України з легкої атлетики (1996), бронзовий призер Олімпійських Ігор з штовхання ядра (1996 р., Атланта), тренер спортивного клубу університету (1995-1997);

Олександра Пархоменко - заслужений майстер спорту України з радіоспорту (2016), дванадцятиразова призерка чемпіонатів світу зі спортивної радіопеленгації, нагороджена відзнаками "Краща спортсменка Києва з неолімпійських видів спорту" 2017, 2018, 2019 років, випускник факультету комп`ютерних наук і економічної кібернетики (2006-2011), педагогічного факультету (2012-2013), випкскник аспірантури за спеціальністю теорія та методика навчання (2020), асистент кафедри комп'юьерних наук з 2013 р.;

Ігор Разорьонов призер чемпіонатів Європи, світу з важкої атлетики;

Віктор Налейкін - майстер спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу (1993), багаторазовий переможець і призер чемпіонатів світу з пауерліфтингу, лаборант кафедри фізичного виховання;

Володимир Калюжний – заслужений майстер спорту України з фехтування на шаблях (1996), учасник Олімпійських Ігор в Атланті 1996 р. та Сіднеї 2000 р., призер Європейських чемпіонатів, Всесвітньої Універсіади 1997 р., випускник факультету механізації с.г.


Звання Майстер спорту України присвоєно Антону Повхан, студенту факультету аграрного менеджменту (теніс), Володимиру Нозі студенту плодоовочевого факультету (футбол) за 1 місце на чемпіонаті Європи серед аматорів в складі збірної команди України, Анжелі Чепковій, студентці економічного факультету (важка атлетика).

2001 р. За допомогою Київської міської адміністрації, голова Омельченко О.О., під керівництвом ректора НАУ Героя України, академіка, Мельничука Д.О., голови Всеукраїнського ФСТ «Колос» Усенка А.П. перед фінальними змаганнями Всеукраїнських сільських спортивних ігор, присвячених 50-ти річчю утворення ФСТ «Колос» – силами студентів університету, курсантів та офіцерів військового факультетів, викладачів кафедри фізичного виховання, працюючи у три зміни було збудовано на стадіоні НАУ південні трибуни на 1500 місць, VIP трибуна на 45 місць, зроблено косметичний ремонт північних трибун. На бігових доріжках та секторах стадіону замінено старе резинове покриття на нове синтетичне. Територія стадіону була огороджена парканом, установлено олімпійський факел та 3 флагштоки для прапорів.

2001–2002 рр. На V Всеукраїнських спортивних іграх серед студентів аграрних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації Мінагрополітики України 2 місце посіли збірні команди університету з лижних перегонів, волейболу (жінки), футболу, 3 місце – з баскетболу (чоловіки) та легкої атлетики. Чемпіонами Ігор стали Людмила Скалига (лижні перегони, студентка факультету енергетики і автоматики), важкоатлети Максим Лагоржевський, Євген Музика (факультет механізації с.г.), Тетяна Захарова (факультет захисту рослин), Тетяна Браницька (економічний факультет). Призерами змагань стали легкоатлети Сергій Віхтюк (біг 800 м.), Олена Ковпак (біг 100 м.) обоє студенти лісогосподарського факультету, Наталія Трофімчук (стрибки у висоту, агрохімічний факультет), важкоатлети Євген Музика та Іван Харченко (ЛГФ), Максим Лагоржевський (МСГ), з боротьби вільної – Іван Проскуряков (ЛГФ).

На I Всеукраїнській спартакіаді «Здоров’я» серед науково-педагогічних працівників і співробітників вищих аграрних закладів України 2002 р. збірна команда університету виборола друге загальнокомандне місце, а у змаганнях з бадмінтону – 1, настільного тенісу – 2, міні–футболу – 3 місця.

Студент агрономічного факультету Валентин Бондаренко зайняв 1-ше місце у рейтингу спортсменів НАУ. У 2001 р. виборов 1 місце у двоборстві, 2 місце у поштовху на першості світу серед юніорів з гирьового спорту, у 2002 р. став чемпіоном України та зайняв 5 місце на чемпіонаті світу з поштовху довгим циклом за цей результат йому присвоїли звання майстра спорту України міжнародного класу.

2-ге місце у рейтингу спортсменів НАУ виборола студентка факультету садово-паркового господарства і ландшафтної архітектури Вікторія Плохенко, Майстер спорту України, член збірної команди України зі спортивного орієнтування. Вона зайняла 1 місце на першості Європи, 5 місце на кубку Європи серед дівчат, була учасницею чемпіонату Європи, кубку світу, стала триразовою чемпіонкою України.

Переможцем І Всеукраїнських зимових спортивних ігор 2001 р. з спортивного орієнтування на лижах став Пархоменко В.К. Вперше в історії університету у 2002 р. переможцями чемпіонату України серед студентів стала збірна команда НАУ зі спортивного орієнтування. До складу команди входили Вікторія Плохенко, Олена Федоровська (ФАМ), Андрій Андрєєв (ЛіСПГ), Олексій Ведмецький (ФЗР) та Людмила Скалига (ЕАСГ). В особистому заліку спортсмени завоювали 1 золоту, 2 срібні, 3 бронзові медалі. Чотирьох спортсменів секції університет відрядив на чемпіонат світу серед студентів в Болгарії, троє спортсменів брали участь у чемпіонаті світу серед юніорів в Іспанії. Тренер команди – Пархоменко В.К., ст. викладач кафедри фізичного виховання, заслужений тренер України, старший тренер студентської збірної команди України та збірної команди України з орієнтування на лижах.

У суперфінальному кубку аграрник ВНЗ І-ІV р.а. Мінагрополітики України 2001 р. команди НАУ вибороли 1 місце з футболу, 2 місце з волейболи (жінки).

До списку національних збірних команд України включені дев’ять спортсменів університету: ковзанярський спорт – Олексій Гончаренко, сноуборд – Анатолій Німноженко, гирьовий спорт – Валентин Бондаренко, спортивне орієнтування – Вікторія Плохенко, Людмила Скалига, Андрій Андрєєв, Олена Федоровська, Олексій Ведмецький, В.К. Пархоменко.

2003 р. На VI літній Універсіаді України у складі збірних команд Києва спортсмени університету брали участь у 11 з 34 видах спорту. І-ше місце серед усіх ВНЗ України зайняла збірна команда НАУ зі спортивного орієнтування. В складі збірної команди Київської обл. виступали студенти НАУ Вікторія Плохенко, Олена Федоровська, Олексій Ведмецький, Людмила Скалига. Спортсмени вибороли 1 золоту, 5 срібних, 3 бронзові медалі. Чемпіонами Універсіади також стали футболісти НАУ: Микола Ганжа (ФАМ), Юрій Максименко (агрономічний факультет), Павло Дмитренко (економічний факультет), Сергій Пономаренко (АХГ), Володимир Нога (СПГіЛА) в складі збірної команди м. Києва.

За результатами участі в VI літній Універсіаді України 2003 р. наш університет зайняв 2 місце серед ВНЗ м. Києва.

Таблиця. Результати участі ВНЗ м. Києва у VI літній Універсіаді України

Назва ВНЗ

Сума очок

Місце серед 206 ВНЗ

1

Національний університет фізичного виховання і спорту України

7526

2

2

Національний аграрний університет України

1234

36

3

Національний технічний університет України «КПІ»

890

42

4

Київський національний економічний університет

587

57

5

Національна академія внутрішніх справ України

566

59-60

6

Київський національний торгово-економічний університет

526

62

7

Київський національний університет будівництва і архітектури

310

83

8

Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка

230

99

9

Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова

227

100-101

10

Національний авіаційний університет України

162

114

11

Інститут економіки і права «Крок»

61

154-155

12

Київський національний університет культури та мистецтв

27

175-176

13

Академія праці і соціальних відносин

24

183-185

14

Київський державний інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів

24

183-185

15

Київський міжнародний інститут лінгвістики і права

24

183-185

3 місце на чемпіонаті світу серед студентів виборов Голик Максим, студент факультету ветеринарної медицини.

Чемпіонкою ІІ Всеукраїнських літніх спортивних ігор України стала Вікторія Плохенко (спортивне орієнтування), чемпіонами України стали Валентин Бондаренко (гирьовий спорт, АХФ), Людмила Скалига (спортивне орієнтування, яка була визнана кращою спортсменкою України з орієнтування на лижах).

1 місце на чемпіонаті України серед студентів з орієнтування на лижах зайняли Людмила Скалила та Олена Федоровська.

Звання Майстра спорту України виконали Яковлєв Анатолій, Ярчук Анатолій (карате кіокушинкай), Людмила Скалига (спортивне орієнтування). Чорний пояс другий Дан з карате кіокушинкай присвоєно Вербицькому С.О., ст. викладачу кафедри фізичного виховання. Звання «Національний суддя зі спорту» присвоєно Вербицькому С.О., Леоненко Н.О., ст. викладачам кафедри фізичного виховання, тренеру збірної команди НАУ з легкої атлетики.

2004 р. На зимовому чемпіонаті України із спортивного орієнтування на лижах, а також літньому чемпіонаті із спортивного орієнтування спортсменки Людмила Скалига та Вікторія Плохенко стали чемпіонами.

Жіноча збірна команда НАУ з волейболу стала переможцем вищої студентської ліги та вищої аматорської ліг України.

Переможцем чемпіонату Європи із боротьби сумо став Жила А.О., викладач кафедри фізичного виховання, за цю перемогу йому присвоєно звання Майстер спорту України міжнародного класу.

На V Всеукраїнських спортивних іграх серед студентів аграрних ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації Мінагрополітики України 2 місце посіли збірні команди університету з лижних перегонів, волейболу (жінки), футболу, 3 місце – з баскетболу (чоловіки) та легкої атлетики.

Звання Майстра спорту України присвоєно Владиславу Потапову, студенту агрономічного факультету (дзюдо), Діляверу Джанбазу, студенту факультету технології виробництва і переробки продукції тваринництва (боротьба греко-римська).

 З 2004 р. відновлено проведення Спартакіади «Здоров’я» НАУ серед науково-педагогічних, наукових працівників і співробітників з 6 видів спорту: волейбол, баскетбол, міні-футбол, бадмінтон, теніс настільний, шахи.

2005 р. На VII літній Універсіаді України 4 футболісти у складі збірної команди м. Києва посіли 1 місце, тренер Павлів З.М. Призерами Універсіади в особистому заліку стали студенти НАУ: Мар’яна Кицман, Ольга Слута (факультет екології і біотехнології), Вікторія Плохенко, Олексій Ведмецький (спортивне орієнтування), Владислав Потапов (дзюдо) та Ділявер Джанбаз (боротьба греко-римська).

На Всеукраїнських спортивних іграх серед аграрних ВНЗ збірні команди університету вибороли 1 місце з футболу, тренер Слободянюк М.М. та волейболу (чоловіки), тренер Терещук Б.П., Олімпійський чемпіон, 2 місце з волейболу (жінки), тренер Плетенчук І.О., заслужений тренер України.

На чемпіонаті Центральної ради ВФСТ «Колос» з лижних перегонів серед аграрних ВНЗ команда НАУ виборола 2 місце, тренер Пархоменко В.К., заслужений тренер України.

Успішно виступали і збірні команди науково-педагогічних працівників і співробітників НАУ у змаганнях Всеукраїнської спартакіади «Здоров’я». Так у змаганнях з бадмінтону і настільного тенісу збірні команди НАУ вибороли 1 місця, а з шахів – 3.

Жіноча збірна команда НАУ посіла 3 місце у вищій студентській лізі України та 2 місце у вищій аматорській лізі України. Чоловіча волейбольна команда НАУ виборола 1 місце у першій студентській лізі України і вийшла до вищої студентської ліги України.

З 27 вересня по 2 жовтня 2005 р. на «духовно-майновій і спортивній базі НАУ» проведені чергові фінальні змагання Всеукраїнських літніх сільських спортивних ігор. Ігри і свято проводились за дорученням Кабінету Міністрів України №19879/10/1-05 від 31.08.2005 р. та за сприянням Центральної ради фізкультурно-спортивного товариства «Колос» (голова Усенко А.П.). До програми ігор входили змагання з багатьох видів спорту у 16 категоріях учасників та яскраве спортивно-мистецьке свято з гімнастично-театралізованими показовими виступами, у яких брали участь 2300 студентів 1-2 курсів НАУ. На офіційному закритті цих ігор і спортивно-мистецькому святі почесними гостями були керівники держави, депутати Верховної Ради, представники Міністерства аграрної політики та інших державних установ з усіх областей України і багато почесних гостей. Згідно з листом Міністерства аграрної політики України від 22.09.05 №37-17-1-13/14612 університет безкоштовно надав спортивні майданчики для змагань, організував студентів для гімнастичних виступів на святі та безкоштовно розмістив 1200 учасників змагань. 2300 студентам НАУ – учасникам показового спортивно-мистецького свята ЦР ВФСТ «Колос» безкоштовно передала спортивну форму і взуття в якому студенти виступали на святі.

Звання Майстер спорту України присвоєно Михайлу Овруцькому (морське багатоборство).

2006–2007 рр. У грудні 2005 р. затверджено «Положення про фізкультурно-масову та спортивну роботу в НАУ» В Положенні визначено та регламентовано організація, проведення, підведення підсумків змагань чотирьох Спартакіад НАУ (серед студентів ННІ, факультетів, викладачів ННІ, спартакіади у гуртожитках НАУ), визначення рейтингу зі спортивної майстерності, підведення комплексного заліку. Нагородження команд-лауреатів і кращих спортсменів щорічно відбувається в грудні одночасно з показовими виступами спортсменів та культурною програмою.

Кращими спортсменами університету, переможцями рейтингу НАУ зі спортивної майстерності стали:

- Пархоменко Олександра – студентка факультету енергетики і автоматики, відмінниця навчання, яка зайняла 5 місце на чемпіонаті світу зі спортивної радіопеленгації серед юніорок, стала семиразовою чемпіонкою Європи з спортивного радіоорієнтування, дворазовою чемпіонкою України з орієнтування на лижах, срібною призеркою VIII літньої Універсіади України із спортивного орієнтування та I зимової Всеукраїнської Універсіади з лижних перегонів.

- Черненко Костянтин – студент факультету аграрного менеджменту, який виборов 3 місце на чемпіонаті світу з гирьового спорту серед юніорів, став призером чемпіонату України, учасником чемпіонату світу серед дорослих.

- Пенцак Тетяна – студентка факультету енергетики і автоматики, відмінниця навчання, член штатної збірної команди України з черліденгу, яка виборола 5 місце на чемпіонаті світу 2007 р. (Дрезден, Німеччина), стала дворазовою чемпіонкою України, переможницею Кубку України та міжнародного турніру (Варшава, Польща).

Учасником Всесвітньої Універсіади 2007 р. з дзюдо став Владислав Потапов, студент агрономічного факультету, призер чемпіонату України, VІІІ літньої Універсіади України 2007 р.

На чемпіонаті Європи з радіоорієнтування серед дівчат Олена Пітірімова, студентка факультету садово-паркового господарства та ландшафтної архітектури, виборола 3 місце в особистому заліку та 1 та 2 місця в командному заліку разом з Олександрою Пархоменко. Олена також стала призеркою чемпіонату України серед юніорок з радіоспорту.

1 місце на чемпіонаті світу та 1 місце на чемпіонаті Європи із карате кіокушинкай серед майстрів виборов Вербицький С.О., ст. викладач кафедри фізичного виховання. Бронзовою призеркою чемпіонату Європи 2007 р. з карате кіокушинкай серед дівчат стала Мар’яна Вербицька.

3 місце на кубку Європи з української боротьби виборов Делявер Джанбаз, студент ветеринарного факультету.

1 місце на Всеукраїнських сільських спортивних іграх серед аграрних ВНЗ з волейболу виборола чоловіча збірна команда НАУ.

2 срібні медалі на I зимовій Всеукраїнській Універсіаді з лижних перегонів виборола Оксана Легінь, студентка факультету аграрного менеджменту.

На змаганнях Всеукраїнської спартакіади «Здоров’я» збірна команда НПП НАУ виборола 1 місце з бадмінтону та 3 місце із міні–футболу.

Чемпіонами України стали: Ольга Слута (спортивного орієнтування, марафонська дистанція), призерка чемпіонатів та Всеукраїнських спортивних ігор на інших дистанціях; Олена Пітірімова (спортивне орієнтування).

3 місце на чемпіонаті України із кікбоксінгу виборов Прокопенко В’ячеслав.

На VIII літній Універсіаді України із спортивного орієнтування команда НАУ зайняла 3 місце серед ВНЗ України, в особистому заліку золоту, 2 срібні медалі виборола Ольга Слута, золоту, срібну та бронзову медалі виборов Олексій Ведмецький, випускник факультету захисту рослин.

Звання Майстра спорту України міжнародного класу присвоєно Сергію Єрмоленко (бойове самбо), Пенцак Тетяні (черліденг). Звання Майстер спорту України присвоєно В’ячеславу Прокопенку, студенту економічного факультету (кікбоксінг), Олександрі Пархоменко (радіоспорт), Ользі Слутій, Олені Пітірімовій (спортивне орієнтування).

2008 р. Чемпіонками України стали Олександра Пархоменко (орієнтування на лижах – втретє), Оксана Легінь (зимовий поліатлон).

Багаторазовими чемпіонами України серед юніорок на різних дистанціях з радіоорієнтування, спортивної радіопеленгації, спортивного орієнтування стали Олександра Пархоменко і Олена Пітірімова. Чемпіоном України серед ветеранів з спортивного орієнтування став тренер спортсменок Пархоменко В.К.

У 2008 р. вперше до програми Всеукраїнських сільських спортивних ігор, зимової програми “Біла Олімпіада 2007-2008 рр.” включено змагання з орієнтування на лижах. Золоту і срібну медалі на цих змаганнях завоювала Олександра Пархоменко.

На фінальних змаганнях серед студентів аграрних ВНЗ ІІІ-ІV р.а. з лижних перегонів команда НАУ зайняла 2 місце у дуже напруженій боротьбі. В особистому заліку 1 і 2 місця зайняла Оксана Легінь, два третіх місця виборола Ольга Слута, за команду також виступали Олександра Пархоменко та Руслан Руденко, студент факультету екології і біотехнології.

Призерами чемпіонату України з спортивного орієнтування на марафонських дистанціях стали Ольга Слута, Олена Пітірімова.

Волейбольна жіноча збірна команда НАУ успішно виступає у Студентській лізі України (перша ліга) сезону 2007-2008 років, та Аматорській лізі України (вища ліга). Волейбольна чоловіча збірна – у Студентській лізі України (перша ліга). Баскетбольна жіноча збірна команда університету виступає у XVII чемпіонаті України (друга ліга).

Щороку збірні команди НАУ беруть участь у чемпіонатах, кубках Києва та Київської області з 30-32 видів спорту.

 

Присвоєнння спортивних звань спортсменам і працівникам НУБіП України

Усього за роки незалежності України станом на 18 червня 2020 року спортсменам і тренерам НУБіП України присвоєно спортивних звань:

1 − заслужений тренер України зі спортивного орієнтування - В'ячеслав Пархоменко - старший викладач кафедри фізичного виховання, тренер ДЮСШ-12 (23.12.1999 р.):

1 − заслужений майстер спорту України: радіоспорт - Олександра Пархоменко - аспірантка кафедри методики навчання (13.12.2016 р.):

10 − майстрів спорту України міжнародного класу з 7 видів спорту: радіоспорт - 3: Олена Пітірімова - студентка ННІ ЛСПГ (2009), Вікторія Плохенко -випускник ННІ ЛСПГ і слухач магістратури гуманітарно-педагогічного факультету (2009), Олександра Пархоменко - студентка (4.12.2008), кіокушин карате - 2: (Сергій Олексійович Вербицький - старший викладач кафедри фізичного виховання (02.2011), Маріанна Вербицька - студентка факультету аграрного менеджменту (9.12.2011); кіокушинкай карате - Олександр Свинаренко - студент факультету конструювання та дизайну (22.09.2017 р.),  черліденг - Тетяна Пенцак - студентка факультету енергетики і автоматики (2007), сумо - Анатолій Жила - ст.викладач кафедри фізичногоь виховання (2003), гирьовий спорт - Валентин Бондаренко (1993), пауерліфтинг - Сіражутдін Базаєв - студент економічного факультету (1993):

 

66 − майстрів спорту України з 28 видів спорту.

У статтях в університетській газеті "За сільськогосподарські кадри" є інформація про виконання спортивного звання "Майстер спорту СРСР міжнародгного класу" 11 споротсменами, які навчались або працювали в університеті до 1991 року (тоді УСГА): Борис Терещук (волейбол), 1967 р., чемпіон Олімпійських Ігор (1968, Мехіко, волейбол), випускник агрохімічного факультету (1966-1971), викладач кафедри фізичного виховання (2001-2004), О. Пономаренко (важка атлетика), В. Біляк (важка атлетика), Д. Задвірняк (боротьба), А. Овчаренко (боротьба), О. Корват (боротьба), О. Старинський (кульова стрільба), Л. Васіна (кульова стрільба), В. Чумак (легка атлетика), А. Симоненко (ковзанярський спорт), Віктор Налейкін (пауерліфтинг) тренер спортивного клубу УСГА 1980-1990,  МС СРСР МК наказ «Комитету по физической культуре и спорту при Совете Министров СССР» (1990), ЗМСУ (1995), багаторазовий переможець і призер чемпіонатів світу. Якщо у студентів, працівників університету.

Першим студентом університету (УСГА), якому присвоєно спортивне звання "Маййстер спорту СРСР" був Олексій Асанов (класична боротьба), посвідчення вречено студенту 2-го курсу факультету економіки і організації сільського господарства проректором К. Свєчіним на спортивному вечорі університету в грудні 1965 року (стаття у газеті "За сільськогосподарські кадри" від 01,1965, стаття у газеті "Вечірній Київ" від 6.01.1965 р.). До 1991 року спортивне звання "Майстер спорту СРСР" присвоєно 60-65 спортсменам - студентам, співробітникам університиету - УСГА або спортивного клубу УСГА. Документальної інформації, копій посвідчень практично немає. До того ж спортсменам, які виконували звання на змаганнях не завжди присвоювали ці звання із-за недотримання умов присвоєння звань відповідно до чинних спортивних класифікацій.

Шановні спортсмени випускники університету, якщо у Вас є більше документальної інформації про присвоєння звання "Майстер спорту СРСР", "Заслужений майстер спорту СРСР" надсилайте фотокопії документів на електронну пошту кафедри фізичного вихованн НУБіП України [email protected] для створення документально підтвердженої історії розвитку спорту в нашому університеті.

 

Присвоєнння почесних звань України працівникам НУБіП України

Почесне звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України» присвоєно указом Президента України професору Валерію Павловичу Краснову (10.09.2009 р.):

Почесне спортивне звання «Почесний працівник фізичної культури і спорту України» присвоєно працівникам кафедри фізичного виховання: доценту Станіславу Івановичу Присяжнюку, старшим викладачам Борису Петровичу Терещуку (2003 р.), Сергію Олексійовичу Вербицькому (2007 р.).

За успіхи у фізкультурно – масовій та спортивній роботі колектив кафедри нагороджено:

1981 р. – перехідним Червоним прапором Центральної Ради ДСТ «Урожай» СРСР;

1988 р. – Почесною грамотою Центрального спортивного клубу «ГАРТ» Міністерство освіти України;

2003 та 2005 рр. – Почесною грамотою Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту.

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook