У Мукачівському фаховому коледжі пройшла міжнародна конференція, присвячена сучасним методам профілактики, діагностики та лікування у ветеринарній медицині
У Мукачівському фаховому коледжі пройшла міжнародна конференція, присвячена сучасним методам профілактики, діагностики та лікування у ветеринарній медицині
20 березня 2025 року
Україна стала майданчиком для Міжнародної науково-практичної конференції на тему «Сучасні методи профілактики, діагностики та лікування у ветеринарній медицині», що об ҆єднала провідних фахівців, науковців, лікарів ветеринарної медицини з різних країн, і стала важливою подією в галузі ветеринарної медицини.
Захід відбувся 17-18 березня 2025 року на базі ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України» і став платформою для обговорення новітніх досягнень у ветеринарній медицині, зокрема інноваційних підходів до профілактики, діагностики та лікування захворювань сільськогосподарських і домашніх тварин, актуальних викликів ветеринарної медицини та перспектив розвитку галузі. Виступи та дискусії стосувалися питань, пов’язаних із зоонозами.

У день заїзду учасники заходу ознайомилися з матеріально-технічною базою, яка є невід'ємною частиною якісного надання освітніх послуг у одному з найкращих в Закарпатській області фахових коледжів. Завідувачка відділення ветеринарної медицини Маріанна ГУЛЕНКО провела екскурсію по навчальному закладу. Гості відвідали ветеринарну клініку, де є майже всі види сільськогосподарських, дрібних тварин та багато видів птахів. Побували в клініці дрібних тварин, лабораторіях: епізоотології з мікробіологією, анатомії і фізіології сільськогосподарських тварин, акушерства, гінекології та штучного осіменіння, де студенти проходять практичне навчання. Оглянули комп’ютерні класи, ознайомилися з музеєм спорту, актовою, читальною та спортивною залами, що є невід’ємною частиною всебічного розвитку студентів, а також з історичними місцями міста Мукачева. Побачене й почуте справило на учасників конференції незабутнє враження.

День пленарних засідань розпочався 18 березня в затишній залі засідань навчального закладу з хвилини мовчання за загиблими, хто віддав життя за України. Захід проходив у змішаному форматі — онлайн та офлайн, зібравши провідних фахівців галузі з України, Угорщини та Словаччини.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктор економічних наук, заслужений працівник освіти України, професор Вадим ТКАЧУК, який відзначив важливість науково-дослідної діяльності та конструктивних фахових дискусій у галузі ветеринарної медицини. Те, що конференція відбувається в період повномасштабної триваючої війни Росії проти України та об҆єднання представників різних регіонів і держав, є підтвердженням прагнення до стійкості та розвитку українського народу. Ректор відзначив особливу роль коледжу в системі якісної підготовки фахівців у галузі ветеринарної медицини та інших суспільно важливих спеціальностей. Нагородив директора ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України» Юрія САДВАРІ дипломом. Вадим Анатолійович побажав усім учасникам конференції плідної дискусії, у якій народжується істина та розширюються горизонти пізнання.

В роботі конференції взяли участь керівники Закарпатської військової адміністрації, обласної ради та директорат Департаменту освіти і науки, молоді та спорту: Василь ДЕМ’ЯНЧУК, Мар’яна МАРУСИНЕЦЬ.

Заступник голови Закарпатської обласної ради Василь ДЕМ’ЯНЧУК наголосив: «Сучасна ветеринарна медицина — це не лише турбота про здоров’я тварин, а й про безпеку харчових продуктів, захист довкілля та розвиток аграрного сектору. Обласна рада активно підтримує освітні та наукові ініціативи, адже регіон стає домівкою для багатьох релокованих підприємств, які потребують висококваліфікованих спеціалістів. Щиро дякую колективу коледжу за підготовку таких кадрів, адже саме тут — єдиному закладі на Закарпатті — готують фахівців ветеринарної медицини.
Окрема подяка нашим захисникам, завдяки яким ми маємо можливість навчати, працювати і будувати майбутнє. Вічна шана тим, хто віддав життя за Україну, і низький уклін тим, хто продовжує боронити нашу державу».


До привітання приєдналась директорка Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної військової адміністрації. Вона відзначила роль фахового коледжу з підготовкою висококваліфікованих працівників для аграрного сектору економіки. Коледж займає достойне місце серед навчальних закладів Закарпаття та західних областей України.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся директор ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України», заслужений працівник ветеринарної медицини України Юрій САДВАРІ. Він коротко зупинився на історії навчального закладу, окреслив перспективи його розвитку, наголосив на тому, що ветеринарна медицина — це важлива частина системи охорони здоров’я, яка гарантує безпеку харчових продуктів, запобігає поширенню інфекційних захворювань. Побажав учасникам конференції злагодженої роботи, конструктивної дискусії та плідних висновків.
Конференцію продовжили спікери:
Пийтер ТОМАШІ, головний інспектор ветеринарної медицини Сабольч-Сатмар-Берег області, Угорщина. Тема «Африканська чума свиней та грип птиці». Робоча участь в онлайн-режимі.

Pavol MUDRON, доктор ветеринарних наук, професор, директор клініки та інституту жуйних тварин, Університет ветеринарної медицини та фармації, м. Кошице, Словаччина (Universiti of veterinary Medicine and Pharmacy in Kosice). Тема «Artuclne poznatry o chorbach paznechtoy xojnic» («Нові дані про захворювання ратиць у молочних корів»).

Василь ВЛІЗЛО, доктор ветеринарних наук, академік НААН України, заслужений діяч науки і техніки України, Львівський національний університет ветеринарної медицини і біотехнологій ім. С.З. Гжицького, м. Львів. Тема «Зв’язок між продуктивністю та захворюваністю молочних корів», де було досконально висвітлено тему, наведено ряд захворювань, показано економічні наслідки.

Лариса ШЕВЧЕНКО, доктор ветеринарних наук, професор Національного університету біоресурсів і природокористування України. Тема «Мікробіологічний профіль і жирнокислотний склад крафтових твердих сирів з козиного непастеризованого молока».

Вячеслав САДВАРІ, аспірант кафедри ветеринарної гігієни ім. професора А.К. Скороходька НУБіП України. Тема «Гігієна кормів і кормових добавок, їх вплив на якість крафтових сирів».
Валерій УШКАЛОВ, доктор ветеринарних наук, професор, академік НААН України, Національного університету біоресурсів і природокористування України. Тема «Сучасні вимоги до вакцин проти африканської чуми свиней». Виступаючий наголосив, що розробка ефективної вакцини є пріоритетом, але через біологічну складність вірусу африканської чуми свиней створення безпечного і ефективного препарату залишається викликом. Прогрес у галузі геноміки та біотехнологій дає надію на прорив у найближчі роки.

Богдан СІЧКАР, аспірант кафедри ветеринарної епідеміології та охорони здоров’я тварин факультету ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування України. Тема «Застосування аутовакцин для профілактики виникнення маститу».
Після невеликої перерви конференцію продовжили:
Віктор МУЗИКА, старший науковий співробітник, доктор ветеринарних наук, професор, завідувач відділу контролю хіміотерапевтичних препаратів та біоцидів Державного науково-дослідного контролю інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок. Тема «Державний контроль за ветеринарними лікарськими засобами».

Лілія ВИГОВСЬКА, доктор ветеринарних наук, старший науковий співробітник кафедри ветеринарної епідеміології та охорони здоров’я тварин факультету ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування України. Тема «Циркуляція стійких до протимікробних засобів мікроорганізмів у птиці на присадибних ділянках». Вчена наголосила, що вирішення проблеми вимагає комплексних дій: від змін у практиці утримання птиці до глобальної координації боротьби з антимікробною резистентністю.

Ігор ГУЛЕНКО, викладач-методист ветеринарних дисциплін ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України». Тема «Поширеність збудників та контроль маститу на молочних фермах».

Тетяна ДУРДИНЕЦЬ, заслужений працівник освіти України, викладач-методист ветеринарних дисциплін ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України». Тема «Африканська чума свиней – проблема продовольчої безпеки України та Європи». Виступаюча проаналізувала вплив африканської чуми свиней на продовольчу безпеку та економіку України та Європи, окреслила інструменти, які дозволять оперативно реагувати на ситуацію, аналізуючи величезні обсяги даних та прогнозуючи розвиток подій.

Едуард КОВБИН, магістр, викладач ветеринарних дисциплін ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України». Тема «Контроль безпечності меду натурального за фальсифікації».

Сучасна ветеринарна медицина розвивається завдяки впровадженню інноваційних методів у ветеринарії. Зокрема штучний інтелект, хоча і є технологією, яка динамічно розвивається та має величезний потенціал у майбутньому, все ж наразі перебуває на досить ранній стадії розробки. Однак,вже сьогодні, допомагає покращити здоров’я тварин і мінімізувати економічні втрати у тваринництві.
Конференція підкреслила важливість міжнародної співпраці у сфері ветеринарної медицини. Учасники обмінялися досвідом та знаннями, домовилися про подальше наукове співробітництво та впровадження спільних дослідницьких проєктів для підвищення ефективності профілактичних, діагностичних і лікувальних заходів.
Захід став важливим кроком у майбутнє у розвитку ветеринарної науки та практики, що сприятиме покращенню здоров’я тварин і, відповідно, безпеці харчових продуктів і громадському здоров’ю загалом.
Велику увагу у підготовці і проведенні конференції приділяли директор коледжу Юрій САДВАРІ, завідувачка відділення ветеринарної медицини Маріанна ГУЛЕНКО та викладачі коледжу.
Тетяна ДУРДИНЕЦЬ,
викладач-методист ветеринарних дисциплін