Кафедри ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження підтвердили готовність до початку нового навчального року
В Навчально-науковому інституті енергетики, автоматики і енергозбереження відбулася перевірка готовності навчально-методичного та матеріально-технічного забезпечення кафедр до нового 2026–2027 навчального року.
У відповідності до рішення Вченої ради інституту від 19 червня 2026 року комісія директорату здійснила перевірку навчально-методичного забезпечення, електронних ресурсів, документації та матеріально-технічної бази кафедр. Основна увага була зосереджена на готовності кафедр забезпечити якісний і безперервний освітній процес у першому семестрі нового навчального року.
Попри безпекові виклики, перебої з електропостачанням, обмежені ресурси та постійне навантаження на працівників, інститут продовжує розвивати свою матеріально-технічну базу та створювати належні умови для навчання і практичної підготовки студентів.
Зокрема, кафедри мали забезпечити опрацювання планового розподілу педагогічного навантаження, оновлення робочих програм дисциплін, навчально-методичного та лабораторного забезпечення, електронних навчальних курсів і ресурсів офіційних вебсторінок. Також перевірялися документація з організації навчальної роботи, охорони праці та протипожежної безпеки, а також готовність навчально-наукових лабораторій.
Літній період для колективу кафедри автоматики та робототехнічних систем ім. акад. І. І. Мартиненка (завідувач кафедри доцент Олексій Опришко) став часом активної роботи над оновленням матеріально-технічної та лабораторної бази.
Завдяки підтримці благодійників в авд. 332 корпус 11 встановлено систему безперебійного електроживлення. Нове обладнання сприятиме стабільній роботі технічних засобів та проведенню занять навіть за умов можливих перебоїв з електропостачанням.


В авд. 325 корпус 11 проведено комплексне оновлення та модернізацію комп’ютерного обладнання, що дозволить працювати із сучасним програмним забезпеченням на належному рівні.
Важливим надбанням кафедри стало отримання та встановлення ліцензійного спеціалізованого програмного комплексу SEE Electrical Expert. Він використовується для проєктування функціональних та принципових електричних схем, кабельних систем, систем автоматики й енергопостачання, а також електричних панелей, шаф і програмованих контролерів. Використання цього програмного забезпечення розширить можливості практичної підготовки здобувачів освіти у сфері сучасної цифрової інженерії.

Оновилася і робототехнічна складова освітнього процесу. В авд. 201 корпус 11 до практичних занять залучено новий робот-маніпулятор. У авд. 327 корпус 11 модернізовано навчальні стенди на базі контролерів Arduino, що створює додаткові можливості для вивчення промислового Інтернету речей (IIoT) та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
На кафедрі електротехніки, електромеханіки та електротехнологій(завідувач кафедри доцент Олександр Окушко) проведено комплексну підготовку матеріально-технічної та лабораторної бази.
Основну увагу було зосереджено на ремонті та оновленні лабораторних приміщень, модернізації обладнання, розробленні нових лабораторних стендів і створенні сучасних умов для практичної підготовки здобувачів освіти та проведення наукових досліджень. Лабораторна база кафедри включає 10 навчальних та 3 науково-дослідні лабораторії.
Упродовж літнього періоду було проведено комплексне обстеження їх технічного стану та виконано необхідні ремонтні та відновлювальні роботи. Особливу увагу приділено приміщенням, у яких експлуатується лабораторне обладнання та проводяться практичні і лабораторні заняття. Проведені ремонтні роботи, оновлення меблів, модернізація лабораторного обладнання та створення нових стендів забезпечили належні умови для проведення лабораторних і практичних занять, виконання курсових та кваліфікаційних робіт, а також проведення наукових досліджень.
У навчально-науковій лабораторії «Автоматизованого обліку в системах енергоспоживання та енергоменеджменту» авд. 2 корпус 8 виконано комплексне оновлення приміщення. Проведено капітальний ремонт лабораторної кімнати, що включав підготовку та відновлення поверхонь, ремонт стін і стелі, оновлення підлогового покриття, приведення до належного стану електричної мережі та освітлення, а також облаштування робочого простору. Окрему увагу приділено раціональному розміщенню обладнання, забезпеченню зручного доступу до лабораторних стендів і створенню безпечних умов роботи студентів та викладачів. Після завершення ремонтних робіт лабораторію було облаштовано новими меблями: встановлено робочі столи, місця для розміщення лабораторного обладнання, шафи та інші необхідні елементи оснащення. Це дозволило сформувати функціональні робочі зони для проведення лабораторних досліджень, роботи з вимірювальними приладами,комп’ютерною технікою та системами автоматизованого обліку.

Важливим етапом модернізації стало розроблення та виготовлення нових лабораторних стендів для дослідження систем автоматизованого обліку електричної енергії. Стенди передбачають можливість практичного вивчення структури АСКОЕ, роботи приладів обліку, організації збору та передачі даних, їх оброблення, моніторингу та аналізу. Таким чином, студенти матимуть можливість не лише ознайомлюватися з принципами роботи АСКОЕ, але й виконувати практичні завдання з налаштування, дослідження та аналізу роботи окремих елементів системи. До організації та виконання робіт були залучені завідувач кафедри електротехніки, електромеханіки та електротехнологій Окушко О. В., доценти В. А. Наливайко, І. П. Радько та В. В. Коробський, завідува лабораторіями В.В. Парафійник і відповідальні працівники кафедри.

Важливу допомогу в модернізації лабораторної бази надала ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА», участь якої сприяла оснащенню лабораторії сучасними технічними рішеннями у сфері автоматизованого обліку електричної енергії. Співпраця з виробничим партнером дозволила посилити практичну спрямованість лабораторії та наблизити навчальний процес до сучасних умов експлуатації систем АСКОЕ.
Колектив кафедри інженерії енергосистем (завідувач кафедри доцент Євген Антипов) плідно попрацював у літній період.
У співпраці з ДП «Австроізол Україна» у навчальній лабораторії «Термодинаміки та тепломасообміну» авд. 356 корпус 11 завершено монтаж навчального стенду для дослідження режимів роботи системи опалення будинку з використанням балансувальної арматури різних типів.


Крім того, проведено косметичні ремонти кількох службових приміщень. На завершальній стадії перебуває ремонт навчальної лабораторії «Техніки високих напруг та електричних мереж» авд. 19 корпус 8.
Окремий напрям роботи — монтаж металоконструкцій мезонінного поверху навчальної лабораторії «Теплоенергетичних установок та систем з ВДЕ» авд. 103 корпус 11. Ці роботи кафедра виконує власними силами, готуючи лабораторний простір до урочистого відкриття наступного року — з нагоди 95-річчя інституту.

Помітні зміни відбулися і на кафедрі фізики (завідувач кафедри професор Борис Грудинін). У межах підготовки до нового навчального року тут оновлено майже всі навчальні та допоміжні приміщення.
В авд. 206, 319, 320, 321, 348 корпус 11 зроблений косметичний ремонт, відремонтовано складське підсобне приміщення, встановлено нові меблі та організовано комп’ютеризоване робоче місце викладача.



Наймасштабніші зміни відбулися в авд. 322 корпус 11, яка стане лабораторією сучасного фізичного експерименту. Тут проведено капітальний ремонт, встановлено лабораторні столи, облаштовано комп’ютеризоване робоче місце викладача, а також розміщено нове лабораторне обладнання.

Підготовчі роботи до нового навчального року провели і на кафедрі вищої та прикладної математики (завідувач кафедри професор Юлія Мейш).
На кафедрі впорядковано робочі місця викладачів, створено належні умови для організації їхньої професійної та навчально-методичної роботи. Окрему увагу приділено оновленню програмного забезпечення лабораторії комп’ютерної математики кафедри, що дозволить використовувати сучасні цифрові інструменти під час освітнього процесу та практичної підготовки здобувачів освіти.


Такі оновлення є важливою складовою підготовки сучасного освітнього середовища, адже цифрові технології дедалі ширше застосовуються у викладанні математичних дисциплін та формуванні практичних компетентностей майбутніх фахівців.
Проведена перевірка засвідчила, що підготовка до нового навчального року — це не лише виконання формальних вимог, а щоденна спільна праця колективу задля збереження якості освіти та розвитку інституту навіть у найскладніших умовах.
Четвертий рік повномасштабної війни не зупиняє розвиток ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження. Оновлені лабораторії, сучасне обладнання, нове програмне забезпечення та створення надійніших умов для навчання є свідченням того, що інститут продовжує працювати, розвиватися та готувати фахівців, які будуть потрібні Україні для відновлення та подальшого розвитку.
За результатами перевірки заступник директора В. В. Савченко має підготувати зведену інформацію про стан готовності кафедр для подальшого обговорення на директораті інституту.
Попри всі виклики — готуємося до нового навчального року, оновлюємо освітній простір і продовжуємо працювати заради майбутнього України!