Здобувачі 3, 5 та 6 курсів ОПП «Ветеринарна санітарія, гігієна і експертиза» відвідали Українську лабораторію якості і безпеки продукції АПК
Завдяки нашим ЗСУ на факультеті ветеринарної медицини НУБіП України продовжується навчання в очному форматі. 12.10.2023 року здобувачі 3, 5 та 6 курсів ОПП «Ветеринарна санітарія, гігієна і експертиза», які вивчають дисципліни «Лабораторний аналіз харчових продуктів», «Методи санітарних досліджень» і «Державний ветеринарно-санітарний контроль» відвідали Українську лабораторію якості і безпеки продукції АПК.
Студенти грунтовно ознайомилися із системою якості, яка побудована в лабораторії згідно ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019. Цікавилися веденням документації та документообігом. Окрім того, побували у науково-дослідний відділу моніторингу безпеки продукції АПК, який очолює кандидат ветеринарних наук, старший дослідник Світлана Мідик.
Світлана Вікторівна ознайомила здобувачів вищої освіти із широким спектром комерційних та науково-навчальних послуг як за показниками якості, так і безпечності, а саме: визначення елементного складу та важких металів, діючих речовин, залишків пестицидів, мікотоксинів, поліароматичних вуглеводнів, антибіотиків, жирних кислот та глюкозинолатів, фізико-хімічні показники препаратів та олійно-жирових продуктів.
Надзвичайно актуальним і затребуваним є дослідження елементного складу харчових продуктів, ґрунтів, добрив та води. У відділі можна замовити дослідження як одного хімічного елементу методом атомної абсорбції, так і комплексу 17, 20 або 33 елементів методом атомної емісії. У цей перелік входять і токсичні елементи (свинець, кадмій, арсен, ртуть, мідь, цинк), вміст яких чітко регламентується чинними нормативно-правовими актами.
Розроблені методики на основі європейських нормативних документів дозволяють визначати мікотоксини у зернових продуктах, горіхах, лікарській сировині, молоці, воді та інших об’єктах методами хроматографії та імуно-ферментного аналізу. Оскільки вміст мікотоксинів нормований в Україні та за кордоном, ці показники є цікавими не тільки для наукової спільноти, а й для приватних комерційних замовників. Найбільшою популярністю користується визначення афлатоксинів, зеараленону, дезоксиніваленолу, фумонізинів, Т-2 та НТ-2 токсинів.
Нині на ринку України наявна величезна кількість ветеринарних препаратів та засобів захисту рослин. Тому УЛЯБ може перевірити їх на вміст діючих речовин. За допомогою методів газо-рідинної хроматографії, мас-спектрометрії визначають понад 770 речовин. Звертаються як виробники препаратів для реєстрації, так і пересічні покупці цих препаратів. Також проводиться визначення невідомих речовин. Відділ надає послуги з визначення залишкових кількостей пестицидів у сільськогосподарських продуктах та об’єктах довкілля з використанням модифікованої пробопідготовку QuEChERS. З урахуванням сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур, а також наявність на українському ринку імпортованих овочів і фруктів, цей напрямок є актуальним. Останнім часом, побільшало звернень пасічників з метою визначення причини масової загибелі бджіл. Зазвичай – це порушення технологічних регламентів застосування засобів захисту рослин.
За термічної обробки продуктів у процесі приготування їжі, наприклад, смаженні збільшується вміст поліароматичних вуглеводнів. Ці небезпечні речовини регламентуються в оліях, інших харчових продуктах та об’єктах довкілля і УЛЯБ визначає їх вміст.
Нині науково доведено, що жирні кислоти родини омега-3 позитивно впливають на організм людей, зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань і тим самим подовжують життя. Останнім часом почастішали звернення замовників щодо визначення вмісту омега-3, омега-6 жирних кислот у продуктах харчування. Методом газової хроматографії лабораторія визначає 37 жирних кислот. Крім того, проводить видову ідентифікацію олій та жирів, молочних продуктів з метою виявлення фальсифікацій.
Студенти також ознайомилися з роботою науково-дослідного відділу мікробіологічних досліджень, про роботу якого розповів його завідувач Юрій Вішован.
Слава ЗСУ! Слава Україні! Героям слава!
Ольга Якубчак, професор кафедри ветеринарної гігієни імені професора А.К.Скороходька