Спортивне орієнтування

Заняття проводить - Пархоменко В’ячеслав Кузьмович (з 1996 року)

   

Контактна інформація: тел. 527-85-21

Eлектронна пошта: [email protected]

Посада: старший викладач кафедри фізичного виховання, заступник завідувача кафедри зі спортивної роботи

Звання: заслужений тренер України зі спортивного орієнтування, майстер спорту СРСР зі спортивного орієнтування, майстер спорту України зі спортивного орієнтування, тренер вищої категорії зі спортивного орієнтування, суддя зі спорту національної категорії зі спортивного орієнтування

Особисті досягнення: 3 місце - на чемпіонаті світу зі спортивного орієнтування на лижах серед майстрів в категорії Ч40 (03.1999 м. Санкт-Петербург, Росія), на чемпіонатах України зі спортивного орієнтування за 1992-2015 роки завоював 97 медалей (63 золотих, 26 срібних, 8 бронзових) серед дорослих та ветеранів з орієнтування бігом, на лижах, на велосипедах, учасник чемпіонатів, кубків СРСР з орієнтування на лижах, член збірних команд: України, української і центральної ради "Динамо", кращий спортсмен України з орієнтування на лижах у 1990-их роках, перший спортсмен в Україні призер чемпіонату світу з орієнтування на лижах, в різні роки виконував обов`язки старшого тренера збірних команд України зі спортивного орієнтування на лижах юніорської та дорослої, студентської збірної команди.

 

Методичні матеріали
Види змагань зі спортивного орієнтування 

Презентація Оздоровча ходьба

Правила змагань

Правила змагань зі спортивного орієнтування (редакція 2016)

Умовні знаки спортивних карт та легенди контрольних пунктів

 1. Методична розробка Основні умовні знаки спортивних карт
 2. Міжнародні вимоги до спортивних карт ISOM 2017-2
 3. Легенди контрольних пунктів ISCD 2018
 4. Міжнародні вимоги до спринтерських спортивних карт ISSprOM 2019
 5. Умовні знаки карт зі спортивного орієнтування на лижах ISSkiOM 2014
 6. Умовні знаки карт зі спортивного орієнтування на велосипедах ISMTBO 2012
 7. Умовні знаки для орієнтування в школах School-O 2019

Тести на знання умовних знаків спортивних карт   

Форма відповідей на тестові завдання

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.1

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.2

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.3

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.4

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.5

Тестові завдання для перевірки теоретичних знань умовних знаків спорткарт 2.6   

Інші тести

Тестові вправи для розвитку логічного мислення

Відео. Спеціальні бігові вправи вдома. https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=Zd71yTJomKw&app=desktop

Відео. Загально розвиваючі вправи вдома. https://www.youtube.com/watch?v=RAw1nZB6tHk

 

Інформація про діяльність

Розклад занять: вівторок 14:00 - 15:30 - місце занять - голосіївський ліс, парк; субота, неділя - 11:00-13:00 - виїзди у лісові масиви міста Києва і Київської області на тренувальні дистанції і участь у міських, всеукраїнських змаганнях.

За навчальний рік 300-400 студентів НУБіП України під час практичних занять з фізичного виховання навчаються засадам орієнтування на місцевості

5-9 листопада 2018 року проведені змагання "Тиждень орієнтування" на дистанції мікроспринту. Стаття про змагання: Студенти НУБіП України вчаться орієнтуватися на місцевості . Фото студентів на дистанції і карта змагань:

З 2014-2015 навчального року кафедра фізичного виховання започаткувала навчання студентів 1 - 2 курсів засадам різних видів спорту під час практичних занять з фізичного виховання. Спеціалізацію спортивне орієнтування зі студентами проводять 2 викладача В'ячеслав Пархоменко і Дмитро Магльований. 4 тижня студенти різних факультетів разом з викладачими опановують засади орієнтування на місцевості на прилеглих до навчального корпусу №9 лісових масивах (Голосіївський парк, Національний виставковий центр, Голосіївський ліс), а на п`ятому тижні самостійно долають дистанцію спортивного орієнтування "за вибором - зірочка" на території Голосіївського парку за навчальним корпусом №4.

За такою методикою під керівництвом викладачів кафедри фізичного виховання у березні-квітні і жовтні-листопаді 2015, 2016 років в НУБіП України опанували засади орієнтування на місцевості і самостійно подалали дистанцію зі спортивного орієнтування більше 800 студентів 1-2 курсів різних факультетів. Протоколи змагань "Тиждень спортивного орієнтування" розміщені в розділі Протоколи змагань

На фото В`ячеслав Пароменко проводить заняття зі спортивного орієнтування з групою студентів на території Голосіївського парку:

 

Для організації таких навчальних занять розроблені конспекти кожного заняття, підготовлені навчальні плакати зі спортивного орієнтування, підготовлено методичний посібник для самостійних занять студентів зі спортивного орієнтування, частково відкореговані місцевості прилеглі до навчального корпусу №9, сплановані навчальні дистанції, підготовлено обладнання для дистанцій (контрольні пункти, засоби відмітки), надруковані кольорові спортивні карти трьох прилеглих лісових районів, придбані компаса на кожного студента на занятті, разроблені тести на знання умовних знаків спортивних карт, підгтоволені траси і дистанції для кожного заняття і останнього залікового заняття-змагання. 

 

НУБіП України оточують мальовничі лісові масиви Голосіївського лісу та Голосіївського парку з пересіченою місцевістю. У 2007 році на цій місцевості пройшли змагання чемпіонату світу зі спортивного орієнтування на трьох дистанціях: кваліфікація спринту, довга дистанція, естафета. Зразки карт навколо НУБіП України:

Здобутки секції

 • 29-30.08.2020 р. - чемпіонат України зі спортивного орієнтування (рогейн, дорослі, юніори, юнаки) 1 місце у групі Ч21Е - Євген Бриндак - студент 3 курсу факультету конструювання та дизайну в складі команди міста Києва з трьох осіб. За 12 годин команда пробігла 83 км лісовими стежками, схилами. На цих змаганнях Євген вперше виконав норматив майстра спорту України.
 • 20-22.09.2019 р., м. Київ - чемпіонат України зі спортивного орієнтування (дорослі, юніори, юнаки, спринтерські дистанції), Кубок України (етапи, фінал) (бігом, ІІІ-IV ранг) 2 місце у групі Ч21Е на короткій дистанції,  3 місце в естафеті зайняв Євгеній Бриндак - студент факультету конструювання та дизайну. Стаття про змагання (https://nubip.edu.ua/node/64107).

 • 1 місце у групі Ж21А на короткій дистанції зайняла  Олександра Пархоменко - аспірантка за спеціальністю теорія та методика навчання,

 • 1 місце у групі Ч60 на короткій дистанції зайняв В'ячеслав Пархоменко - ст.викладач кафедри фізичного виховання гуманітарно-педагогічного факультету.

 • 24-26.05.2019 р., м. Київ - етапи кубку України, всесвітні рангові змагання, всеукраїнські змагання "Кубок столиці 2019". За підсумками трьох днів змагань у групі Ч21Е 2 місце зайняв Євгеній Бриндак, студент факультету конструювання та дизайну, член юніорської збірної команди України, кандидат у майстри спорту України зі спортивного орієнтування, у групі Ж21 1 місце зайняла  Олександра Пархоменко, аспірантка гуманітарно-педагогічного факультету, майстер спорту України зі спортивного орієнтування. Стаття про змагання (https://nubip.edu.ua/node/61550). 

 • 6-7.04.2019 р., м. Київ - чемпіонат м. Києва зі спортивного орієнтування на окремих дистанціях (бігом) 1 місце чоловіча еліта - Євгеній Бриндак, студент факультету конструювання та дизайну, 1 місце жіноча еліта - Олександра Пархоменко, аспірантка гуманітарно-педагогічного факультету, 1 місце серед ветеранів 55 років і старше - В’ячеслав Пархоменко, старший викладач кафедри фізичного виховання гуманітарно-педагогічного факультету. Стаття про змагання (https://nubip.edu.ua/node/59234 )

 • 28-29.03.2019 р., м. Трускавець - особистий чемпіонат  України (дорослі, юніори, юнаки, ветерани) зs cпортивного орієнтування (бігом) (ІІІ-IV ранг) 2 місце на дистанції спринту - Євгеній Бриндак, студент факультету конструювання та дизайну, 3, 2, 1 місця - В’ячеслав Пархоменко, старший викладач кафедри фізичного виховання гуманітарно-педагогічного факультету. Стаття про змагання (https://nubip.edu.ua/node/58954 )

     

    

 

 

 • Сильніші спортсмени секції за 2016-2017 навчальний рік взяли участь у восьми чемпіонатах та кубках України зі спортивного орієнтування з різних видів орієнтування (бігом, на велосипедах, на лижах, трейл-орієнтування) на різних дистанціях, двох чемпіонатах України зі спортивної радіопеленгації і спортивного радіоорієнтування.
 • Міжнародні легкоатлетичні змагання “Wizz Air Kyiv Marathon“ - київський марафон (19.10.2016, м. Київ) - 3 місце на дистанції 21 км – Олександра Пархоменко в категорії 18-29 років, 5 місце в загальному заліку;

 •  29 жовтня 2016 року (субота) - майстар-клас зі спортивного орієнтування 

Кафедра фізичного виховання запрошує всіх бажаючих на серію майстер-класів

    

 

 

11 травня 2016 року - вперше у світі відзначали "Всесвітній день спортивного орієнтування" (WOD - world orienteering day). В цей день в багатьох країнах світу пройшли змагання з різних видів орієнтування для різних груп спортсменів: дітей, дорослих, ветеранів, здорових, людей з різними вадами у здоров`ї (з вадами слуху, опорно-рухового апарату, незрячих). Сайт заходу дивитись тут.

 

 11 травня 2016 року Всесвітній_день_орієнтування.pdf - бюлетень з інформацією про різні види орієнтування у світі: орієнтування на байдарках, орієнтування для незрячих спортсменів, нічне орієнтування, орієнтування у приміщеннях і т.п.

 

  

Історія розвитку спортивного орієнтування в університеті

Змагання з орієнтування на місцевості входили до програми змагань з туризму серед збірних команд студентів університету ще у 60-ті - 80-ті роки минулого сторіччя, здебільше проводились змагання з нічного орієнтування за вибором. Команди факультетів виїжджали до Жорнівського лісництва або берег річки Ірпінь на 3 доби, де розбивали наметові табори і проводили змагання з різних видів пішохідного туризму і конкурсів.

У кінці 70-тих років минулого сторіччя в Радянському Союзі орієнтування на місцевості відокремилось у самостійний вид спорту. В НУБіП України заняття з орієнтування на місцевості проводились як зі студентами під час практичних навчальних занять з фізичного виховання, так і у додатковий позанавчальний час туристичним клубом УСГА "Барс" ще з 1970-их років, кращі студенти-спортсмени брали участь у чемпіонатах, кубках України та СРСР. Секція спортивного орієнтування в університеті почала працювати з приходом на роботу до кафедри фізичного виховання В.К. Пархоменка (з 1989 року), першою студенткою-спортсменкою, яка регулярно активно тренувалась і виступала у змаганнях зі спортивного орієнтування була Валентина Неділя (економічний факультет).  До 2001 року змагання зі спортивного орієнтування проводились в програмі спартакіади студентів університету з туризму, як один з трьох видів (туристична полоса перешкод, орієнтування на місцевості, туристичні конкурси). З 2001-2002 навчального року змагання зі спортивного орієнтування стали проводитись як окремий вид спорту за програмою Спартакіади студентів університету, термін змагань - травень місяць.

 


Досягнення секції 

 За період роботи в секції було підготовлено: 1 заслужений майстер спорту України, 3 майстри спорту України міжнародного класу, 11 майстрів спорту України, 17 членів національної збірної команди України зі спортивного орієнтування, радіоспорту, зимового поліатлону.

 

За роки незалежності України звання майстер спорту України зі спортивного орієнтування присвоєно 7 спортсменам секції:

 • Андрію Андреєву - 1998 рік, студенту факультету лісового і садово-паркового господарства (1998-2002);
 • Валентині Неділі - 1999 рік, студентці економічного факультету (1995-2000);
 • Людмилі Скализі - 2003 рік, студентці факультету електрифікації і автоматизації сільського господарства (2000-2005) аспіранту кафедри (2005-2008);
 • Ользі Слутій - 2007 рік, студентці факультету захисту рослин (екології і біотехнології) (2004-2009);
 • Олені Пітірімовій - 2008 рік, студентці факультету садово-паркового господарства та ландшафтної архітектури (2007-2012);
 • Олександрі Пархоменко - 2012 рік, студентці факультету енергетики і автоматики (комп`ютерних наук та економічної кібернетики) (2006-2011), педагогічного факультету (2011-2012), аспірант кафедри соціальної педагогіки та інформаційних технологій в освіті;
 • і тренеру секції В.К. Пархоменку (1996).

12 спортсменів секції в різні роки були включені до складу національної збірної команди України, це додатково до перелічених вище спортсменів, серед них майстри спорту України:

 • Вікторія Плохенко - студентка факультету садово-паркового господарства та ландшафтної архітектури (2000-2006), педагогічного факультету (2011-2012);
 • Мар`яна Кицман - студентка факультету захисту рослин (екології і біотехнології) (2004-2008);
 • Олена Федоровська - студентка факультету аграрного менеджменту (2000-2005);
 • Михайло Андреєв - студент агрономічного факультету (1998-2000);
 • кандидат у майстри спорту України Олексій Ведмецький - студент факультету захисту рослин (2000-2005).

          Перелічені вище спортсмени є багаторазовими учасниками чемпіонатів Європи і світу серед юнаків і дівчат, юніорів, дорослих, чемпіонатів світу серед студентів, призерами багатьох міжнародних змагань в багатьох країнах Європи, чемпіонатів України, Універсіад України, чемпіонатів України серед студентів зі спортивного орієнтування.

За 2001-2015 роки спортсмени секції зі спортивного орієнтування на всеукраїнських змаганнях серед студентів: Універсіадах України, Спортивних студентських іграх України, чемпіонатах України серед студентів ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації, завоювали 38 медалей в особистому заліку (14 золотих, 8 срібних, 16 бронзових), ще 12 медалей студенти університету завоювали в естафетних змаганнях в складі збірних команд студентів Київської області, міста Києва, Національного аграрного університету України, команда НУБіП України 6 разів ставала призером цих змагань в командному заліку серед усіх більше 300 ВНЗ України ІІІ-ІV рівня акредитації.

За 1997-2015 роки 17 спортсменів секції на чемпіонатах України  зі спортивного орієнтування завоювали 299 медалей (150 золотих, 101 срібну, 48 бронзових).

 

Результати спортсменів секції на всеукраїнських змаганнях

 

 • 2016.10.14-16 м.Київ - чемпіонат України серед студентів зі спортивного орієнтування. В особистому заліку три медалі завоювала Олександра Пархоменко, аспірант кафедри соціальної педагогіки та інформаційних технологій в освіті, 1 місце на середній дистанції, 2 місце на дистанції спринту, 3 місце на довгій дистанції. В командному заліку НУБіП України посів 7 місце. В змаганнях взяли участь 36 спортсменів, які представляли 10 ВНЗ України з 6 областей і міста Києва.
 • 2016.03.31-04.03 м.Цюрупінськ Херсонської обл. - особистий чемпіонат України (дорослі, юніори, юнаки, ветерани) зі спортивного орієнтування. 7 місце на довгій дистанції, 9 місце на спринтерській дистанції - Ярослав Матвієнко студент факультету тваринництва та водних біоресурсів по групі Ч20 (юніори); 11 місце на довгій дистанції,11 місце на скороченій дистанції - Станіслав Матвієнко студент факультету тваринництва та водних біоресурсів по групі Ч20 (юніори):

 • 2015.10.17-19 м.Київ XVІI всеукраїнські змагання зі спортивного орієнтування, присвячені пам'яті Героя Радянського Союзу Олега Оніщука - 3 місце О. Пархоменко в групі Ж21А, 1 місце В.К. Пархоменко в групі Ч55, 8 місце С. Матвієнко студент 3 курсу факультету тваринництва та водних біоресурсів в групі Ч20, 35 місце Д.В. Магльований в групі Ч21А Фото з нагородження:

 • 2015.05.16-17 м.Цурюпінськ Херсонської обл. - Чемпіонат України зі спортивного  орієнтування, рогейн (6 годин) - 1 місце серед юніорів зайняла команда м.Києва в складі Ярослава і Станіслава Матвієнка студентів 2 курсу факультету тваринництва та водних біоресурсів;
 • 2014.10.17-19 м. Українка Київської обл. - Чемпіонат України з багатоборства зі спортивного  орієнтування (бігом), Кубок України (9-10 етапи, спринт - 6 етап), XVI змагання зі спортивного орієнтування, присвячені пам'яті Героя Радянського Союзу Олега Оніщука. В змаганнях брали участь 6 спортсменів університету, кращі результати: Олександра Пархоменко - 2 місце в багатоборстві (2 місце на середній дистанції, 2 місце на довгій дистанції, 1 місце на дистанції спринту), група Ж21АВ.К. Пархоменко - 1 місце в багатоборстві (1 місце на середній дистанції, 2 місце на довгій дистанції, 1 місце на дистанції спринту), група Ч55; Ярослав Матвієнко - 22 місце в багатоборстві, група Ч18; Станіслав Матвієнко - 25 місце в багатоборстві, група Ч18; Юля Устименко - 20 місце в багатоборстві, група Ж18. Фото зі змагань.

Черга на реєстрацію учасників у 1 день змагань в м. Українка (отримання стартового номеру і електронної картки для відмітки). У змаганнях брали участь 732 спортсмена у 39 вікових категоріях від 10 років до 80 років, які представляли 29 команд з 22 областей України та АР Крим. На змаганнях не було представників Чернігівської, Житомирської та Тернопільської областей. Така кількість спортсменів, та ще й у тяжкі для України часи, недосяжна для більшості чемпіонатів України з різних видів спорту! Сайт змагань: http://onischuk-cup.kiev.ua/2014/

Мальовнича осінь у київських лісах. Змагання у лісовому масиві Нові Безрадичи:

Фініш В. Пархоменка, який зайняв в цей день змагань 2 місце у своїй віковій групі:

Карта 2 дня змагань "Безрадичи":

Нагородження в місті Українка призерів змагань в групі Ч/Ж 21А. 2 місце зайняла О. Пархоменко. Спортсмени отримували нагороди у чемпіонаті України і, паралельно, у XVI змаганнях зі спортивного орієнтування, присвячентих пам'яті Героя Радянського Союзу Олега Оніщука. Під час нагородження учасників змагань вітали артисти, співаки, танцювальні колективи, мер міста Українка

Нагородження призерів в групі Ч/Ж 55. Серед чоловіків 1 місце зайняв В`ячеслав Пархоменко, серед жінок - Тетяна Божко, президент федерації спортивного орієнтування України:

Після трьох днів змагань у прохолодну погоду спортсмени втомлені, але задоволені від виконаної важкої роботи, очікування результатів спортивної боротьби із суперниками, спілкування з природою та друзями:

 • 2014.10.04-05 м. Київ - ІІ відкриті змагання зі спортивного орієнтування Kiev OPEN: Олександра Пархоменко - 2 місце на дистанції спринту, 3 місце на середній дистанції, 2 місце за сумою двох стартів, група W21Е; В.К. Пархоменко - 2 місце на дистанції спринту, 2 місце на середній дистанції, 2 місце за сумою двох стартів, група Ч50; сайт змагань: kievopen.com.ua Фото зі змагань:

           

 • 2014.09.26-28 м. Київ - Чемпіонат України з багатоборства зі спортивного орієнтування (на велосипедах), Кубок України (12-13 етапи):   Олександра Пархоменко, група Ж21Е, 3 місце на дистанції спринту, 2 місце на середній дистанції, 1 місце надовгій дистанції, 2 місце в багатоборстві; В.К. Пархоменко, група Ч55, 2 місце на дистанції спринту, 3 місце на середній дистанції, 1 місце надовгій дистанції, 2 місце в багатоборстві. Карта змагань:

Фото зі змагань. Підготовка до старту:

На дистанції Олександра Пархоменко:

На дистанції В`ячеслав Пархоменко. Спортсмени закріплюють карту змагань хто як може, проте продаються і зручні планшети для кріплення карти на рулі велосипеда. О. Пархоменко використала планшет для орієнтування на лижах, В. Пархоменко - планшет для радіопеленгації:

А хтось карту тримає і так... просто в руках, тоді для орієнтування на місцевості доводиться часто зупинятись по дистанції - втрачається багато часу:

Загальний старт на довгій дистанції груп еліти серед чоловіків і жінок:

Не завжди вдається долати дистанцію НА велосипеді, інколи треба і "санчата возити", і перешкоди долати або коли на крутих схилах виходить з ладу техніка, заклінюють колеса, як трапилось у Олександри на першій дистанції, доводиться ремонтувати велосипеди під час змагань:

Фініш О. Пархоменко на довгій дистанції, одразу за Олександрою фінішує переможець змагань серед чоловіків Артем Стрижак:

За регламентом змагань спортсмени мали долати за 2 дні три дистанції, і лише на третій довгій дистанції Олександрі Пархоменко вдалось виграти у більш титулованих, провідних спортсменок України з велоорієнтування з мінімальною перевагою, подолавши довгу дистанцію довжиною більше 20 км по крутих схилах Головієва і Корчуватого за 2 години 33 хвилини 27 секунд! Справжній веломарофон:

Перше місце на довгій дистанції виборов і В.К. Пархоменко в групі Ч50:

Нагородження у багатоборстві (за сумою трьох дистанцій) Олександра Пархоменко зайняла 2 місце серед жінок, В.К. Пархоменко зайняв 2 місце серед ветеранів 50 років і старших:

Спортсмени НУБіП України, призери чемпіонату України з орієнтування на велосипедах 2014 року. У змаганнях з велоорієнтування бажали взяти участь і інші студенти-орієнтуванльники, проте інвентар в університеті відсутній і місця для велобази немає...

Наймолодші майбутні учасники змагань з велоорієнтування...