- Головна
- Історія кафедри
- Організація навчання студентів. Навчально-методична робота.
- Підручники та навчальні посібники. Методичні розробки
- Програми навчальних практик.
- Силлабуси і робочі програми навчальних дисциплін
- Розклад занять
- Дистанційне навчання. Електронні навчальні курси E-learn.
- Навчальні і навчально-наукові лабораторії
- НАУКА. НАУКОВІ ШКОЛИ. ПІДГОТОВКА PhD
- Наукова школа полярографічного аналізу біогеохімічних об'єктів
- Наукова школа електрохімії неводних розчинів
- Наукова школа хімії фосфатів
- Наукова і науково-методична робота
- АСПІРАНТУРА (Докторантура). Організація навчання PhD.
- Аспіранти кафедри
- Процедура формування індивідуальної освітньої траєкторії для аспірантів
- Проєктна група ОНП (PhD) за спеціальністю 102 Хімія
- Обговорення ОНП
- Документи, які забезпечують освітній процес
- Гарант програми PhD
- Керівники підготовки PhD
- Навчально-методичне забезпечення ОНП «Хімія»
- Партнери програми
- Академічна мобільність аспіранта
- Академічна доброчесність, антикорупційна програма, протидія сексуальним домаганням, дискримінація
- Анкетування викладачів і аспірантів, можливих стейкхолдерів програми
- Наукові та інноваційно-консультаційні підрозділи кафедри
- Вимірювальна лабораторія якості води питної, природної стічної
- Навчально-дослідницька і наукова робота студентів
- Студентські наукові гуртки
- Наукова і науково-методична співпраця
- Наукова робота за договорами
- ВИХОВАННЯ - НАСТАВНИЦТВО - ПРОФОРІЄНТАЦІЯ
Історія кафедри
![](/sites/default/files/u158/1_0.png)
Ознайомившись із інститутом та випускниками, Д.І. Менделєєв у доповідній записці міністру фінансів писав : « ... Я бачив більшість кращих лабораторій Західної Європи, не кажучи вже про російські лабораторії вищих навчальних закладів, і вважаю, що лабораторії, кабінети і майстерні Київського політехнікуму вирізняються з-поміж усього мною баченого не лише сучасністю і багатством обладнання, а й різноманітними вдосконаленнями пристосувань, призначених для студентських занять, що особливо заслуговує на увагу».
На хімічних кафедрах Київського політехнічного інституту в той період працювали такі видатні учені як Реформатський С.М. - хімік-органік, фундатор напрямку метало-органічного синтезу, автор підручника «Начальный курс неорганической химии», що витримав 17 видань з 1893 по 1930 рік, Пісаржевський Л.В. - фундатор фізичної хімії, розробник електронної теорії окислювально-відновних реакцій, Плотніков В.О. - керівник напрямку з хімії мінералів та електрохімії неводних розчинів, який першим одержав металічний алюміній електролізом неводних розчинів при звичайних температурах, Коновалов М.І. - хімік-органік, який розробив теорію нітрування органічних сполук, методи виділення та очистки різних нафтенів.
Із відокремленням у 1923 році від КПІ сільськогосподарського інституту розпочався новий етап становлення кафедри хімії, яка в основному формувалася із учнів Реформатського С.М., Плотнікова В.О., Коновалова М.І. і пройшла такі періоди розвитку :
![](/sites/default/files/u158/2_0.jpg)
З 1930 р. в зв'язку із створенням у складі КСГІ 4 інститутів (агрономічного, механізації та електрифікації сільського господарства, агроінженерного інституту цукрової промисловості і агроекономічного інституту) кафедра хімії ввійшла до складу інституту агрохімії.
З 1931 року органічну хімію викладає професор Оскерко О.П., який організував та обладнав самостійну спеціалізовану навчальну лабораторію органічної хімії. Асистентами кафедри почали працювати учні В.О. Ізбекова та В.О. Плотнікова - М.Г. Човник, Є.М. Скобець, Я.П. Меженний, Є.С. Косматий, Б.М. Подоліч, М.С. Букреєв.
1933 р. - завідувач кафедри хімії професор Григор'єв М.Г.
![](/sites/default/files/u158/3_0.jpg)
1935 р. - у зв'язку з об'єднанням інститутів агрохімії, агрономічного та механізації і електрифікації сільського господарства у єдиний сільськогоспо-дарський інститут кафедра хімії перейшла до складу факультету агрохімії і грунтознавства.
1938 р. - від кафедри хімії відділяється самостійна структура - кафедра органічної хімії під керівництвом професора Оскерка О.П.
1941 - 1944 р.р. - кафедра як самостійна структура в евакуації не функціонувала. Викладачі кафедри Скобець Є.М., Туров П.П., Подоліч Б.М. та студенти-випускники Скиба М., Левентон Д.С., Абарбарчук Й.Л. воювали на фронті, а решта - працювали в Казахському державному університеті та Казахському сільськогосподарському інституті.
![](/sites/default/files/u158/4.png)
(науковий напрямок - фізична хімія неводних розчинів). Органічну хімію викладає професор Оскерко О.П.
1947 - 1948 р.р. - від кафедри хімії відділяється у самостійну структуру кафедра органічної хімії під керівництвом професора Оскерко О.П.
1949 - 1954 р.р. · сформувано об¢єднану кафедру хімії під назвою «Кафедра неорганічної, органічної, фізичної і колоїдної хімії» під керівництвом доцента Я.П. Меженного.
Блок органічної хімії забезпечували Оскерко О.П., Ющенко Ю.І., Б.А. Аллеган, Н.Н. Атаманенко; блок неорганічної та аналітичної хімії вели Б.М. Подоліч, М.С. Кавецький, Є.С. Косматий, М.Л. Єрмеков, Й.Л. Абарбарчук, К.П. Костіцина; фізичну та колоїдну хімію викладали Я.П. Меженний, П.І. Смоленцев.
1954 р. - Із об'єднанням КСГІ та Київського лісогосподарського інституту в Українську сільськогосподарську академію на базі кафедри хімії створено дві хімічні кафедри:
- кафедра неорганічної та аналітичної хімії під керівництвом професора Скобця Є.М.;
- кафедра органічної, фізичної і колоїдної хімії під керівництвом доцента Меженного Я.П.
![](/sites/default/files/u158/10.png)
В складі кафедри працювали доценти Б.М. Подоліч, Й.Л. Абарбарчук, старші викладачі М.С. Кавецький, Н.С. Просянік та асистенти К.П. Костіцина, Д.С. Турова, Н.І. Лабковська, Н.І. Белінська, а в період 1970 - 1978 р.р. учні професора Є.М. Скобця - В.О. Чорний, М.Ф. Повхан, О.І. Карнаухов, В.Є. Косматий, В.В. Гриневич, Н.А. Поплавська, В.М. Ткаченко.
З 1956 року, коли ветеринарний інститут увійшов до складу УСГА, кафедра поповнилась професором Ю.Я. Горенбейном, який очолив дослідження з хімії комплексних сполук в неводних розчинах.
![](/sites/default/files/u158/8.png)
![](/sites/default/files/u158/9.png)
З 2000 до 2006 року кафедра мала назву «аналітичної і біонеорганічної хімії» і забезпечувала викладання 4 навчальних дисциплін : неорганічної хімії; аналітичної хімії; біонеорганічної хімії; хімії навколишнього середовища.
Кафеда працювала у двох наукових напрямах :
- регульований синтез індивідуальних та азотовмісних фосфатів заданого складу і біологічної дії (очолює професор Копілевич В.А.) ;
- розробка теоретичних основ електрохімічного визначення біогенних елементів в об¢єктах навколишнього середовища (очолював професор Карнаухов О.І.).
Сучасна назва кафедри «Аналітичної і біонеорганічної хімії та якості води» закріплена у 2006 році. Тоді ж тимчасово виконувачами обов'язків завідувача кафедри були доцент В.Є. Косматий та доцент Савченко Д.А. внаслідок одночасного перебування професора Копілевича В.А. на посаді директора Природничо-гуманітатрного ННІ.
До структури кафедри входить акредитована вимірювальна лабораторія якості води питної природної, стічної.
Кафедра забезпечує підготовку студентів освітнього ступеня «Бакалавр», «Магістр» за 16 навчальними дисциплінами хімічного спрямування, виконання бакалаврських і магістерських дипломних робіт; готує аспірантів і докторів за спеціальністю «Неорганічна хімія», а з 2017 р. ще й за спеціальністю "Екологічна безпека".