УНІВЕРСИТЕТ МАЙБУТНЬОГО ВІДКРИВАЄ СТУДЕНТАМ СВІТ НАУК ПРО ЖИТТЯ

20 вересня 2011 року

1 вересня 2011 року в одному з провідних вищих навчальних закладів нашої держави, флагмані аграрної та природоохоронної освіти України – Національному університеті біоресурсів і природокористування України (далі - НУБіП України) відбувся традиційний «День знань» та урочиста посвята у першокурсники. У заході взяли участь понад три тисячі юнаків і дівчат із базового навчального закладу, його Південного філіалу та дванадцяти регіональних ВНЗ I-III рівнів акредитації.

Усі ці молоді люди успішно пройшли вступні випробування. А це було не так і легко: до базового закладу університету та його регіональних філій було подано близько 20 тис. заяв. До числа студентів зараховано більше 10 тис. осіб, близько 70% із них з- за державним замовленням. Таким чином, конкурс на місця державного замовлення за програмами підготовки бакалаврів перевищив минулорічний і склав більше 5 заяв на місце!

Тому у цьому році «День знань» в університеті став святом особливим: яскравим, насиченим емоціями та хвилюваннями. Цей день дає можливість дорослим повернутися у свої «золоті роки», а студентам – до своєї другої домівки: університету. Ранок першовересневого дня наповнився мелодійними звуками студентського вальсу, університетські вулиці розквітли від посмішок та студентського гомону. Ностальгічні погляди викладачів, душевний щем, смуток і радість переплелися разом…

На адресу університету надійшли численні привітання – від Президента України В.Ф. Януковича, Прем’єр-міністра України  М.Я. Азарова, Голови Верховної Ради України В.М. Литвина, Першого віце-прем’єр-міністра, міністра економіки, розвитку і торгівлі України А.П. Клюєва, Голови Верховної ради Автономної Республіки Крим В.А. Константинова, представників Національної академії наук України, Вищого господарського суду України, Київської обласної державної адміністрації та інші. Гостями свята були видатні особистості України та зарубіжних країн.

Радник Президента України, заступник голови наглядової ради університету В.А. Слаута привітав студентів і колектив Національного університету біоресурсів і природокористування України з початком нового навчального року, зачитав вітальну телеграму від Президента України та закликав майбутніх фахівців дотримуватись принципів В.В.Докучаєва і пам’ятати, що запорукою успіху є успішне навчання.

Також з вітальним словом виступили заступник міністра аграрної політики та продовольства України О.В. Сень, заступник голови Київської міської державної адміністрації А.К. Голубченко, голова Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації О.Г. Незнал, директор Інституту землеробства НААН В.Ф. Сайко, директор Інститут серцево-судинної  хірургії АМН України, Герої України - академік НАН та НАМН України Г.В. Книшов і директор підприємства «Авангард-А» О.Г. Боровик (до речі, випускник університету), а також Народний артист України професор кафедри культурології нашого університету В.Д. Крищенко.

Зі словами привітань до гостей та учасників святкового дійства звернувся Герой України, академік НАНУ та НААНУ ректор університету Д.О. Мельничук, який  з особливою теплотою вітав першокурсників та бажав вдалої подорожі дорогами наук про життя, де їх чекає знайомство зі скарбницями вічної мудрості та духовних надбань alma mater. У своєму виступі Дмитро Олексійович побажав студентству успіхів у навчанні, незабутніх студентських років, скористатися наданим шансом для досягнення життєвої мети. Викладачам і всім співробітникам університету – натхнення в праці та нових звершень у науці, а всім присутнім –  міцного здоров’я, злагоди та щастя.

Відбулося традиційне нагородження почесних гостей, співробітників та викладачів вищими відзнаками університету. Гості із зарубіжних університетів - виконавчий президент, Провост Університету штату Айова Елізабет Хоффман (США), ректор університету EARTH Хосе Заглул (Коста Ріка), президент інженерного бюро «Фрідріх Бауер GmbH» Фрідріх Бауер (Австрія), генеральний директор підприємства Брунталлєр Петро Жировницькі (Чеська Республіка), перший проректор з навчальної та дидактичної роботи Варшавського університету наук про життя Крістіна Гутковська, професор Люблінського університету наук про життя Єва Соларська (Польща) - висловили подяку за вручені нагороди і почесні звання.

Художні колективи університету порадували присутніх професійним виконанням пісень та танців, а виступи спортсменів додали наснаги та позитивного заряду енергії на новий навчальний рік. 

Недаремно НУБіП України називають навчальним закладом ХХІ століття, адже він, за більш як понад столітню історію свого існування, проторував шлях від сільськогосподарського відділення КПІ (1898р.) до університету дослідницького типу, потужного навчально-науково-виробничого комплексу, у якому тісно переплелись освоєння найновіших знань з передовими науковими відкриттями та практикою виробництва сільськогосподарської продукції і охорони природи.

До структури базового закладу університету (м. Київ) входять 12 навчально-наукових інститутів, які об’єднують 14 науково-дослідних інститутів, 49 навчально-наукових центрів, 21 факультет та 124 кафедри. Крім цього, у структурі університету – Українська лабораторія якості і безпеки продукції АПК, Український НДІ сільськогосподарської радіології, Науково-дослідний та проектний інститут стандартизації і технологій екобезпечної та органічної продукції.

Крім Київського територіального центру, який розташований у столиці України, університет нараховує 12 філій (відокремлених підрозділів), які розкинулись на теренах Закарпаття і Галичини Наддніпрянської, Лівобережної України та Автономної Республіки Крим: Південний філіал НУБіП України “Кримський агротехнологічний університет” з 12 факультетами та Науково-дослідним інститутом насінництва (Автономна Республіка Крим); Бережанський та Ніжинський агротехнічні інститути, 8 коледжів - Ірпінський економічний, Немішаївський агротехнічний, Заліщицький аграрний коледж ім. Євгена Храпливого, Боярський коледж екології і природних ресурсів, Прибрежненський аграрний та Кримський агропромисловий коледжі, Мукачівський аграрний коледж, Бобровицький коледж економіки та менеджменту ім. О.Майнової; 2 технікуми - Бахчисарайський будівельний і Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства.

Національний університет біоресурсів і природокористування України має потужну базу для проведення практичного навчання студентів і аспірантів: 3 науково-дослідні станції, 7 навчально-дослідних господарств, спеціальні бази практичного навчання у регіональних ВНЗ НУБіП України, навчально-науковий центр біології і екології субтропічних рослин та ландшафтознавства (АР Крим), ботанічний сад університету, понад 50 навчально-виробничих і навчально-науково-виробничих лабораторій.

15 тисяч студентів (а загалом їх - понад 40 тис. осіб.) навчаються у базовому закладі на 21 факультеті. У кожного, хто не марнував часу за студентською лавою, є змога продовжити навчання в аспірантурі і докторантурі.

У пошуку істини, що вимагає від кожного наполегливості та інтелектуальних зусиль, студентам допомагають досвідчені наставники, серед яких 3 тисячі науково-педагогічних і педагогічних працівників, у т.ч. понад 350 професорів і докторів наук, 1300 доцентів і кандидатів наук, 65 член-кореспондентів, академіків національної та галузевих академій наук.

Пріоритетність наукових досліджень університету підтверджена тим, що за останні пять років його науковці отримали близько 2000 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, з яких уже 1047 впроваджено у виробництво.

За останні 10 років наукові досягнення вчених університету відзначені чотирма Державними преміями у галузі науки і техніки, Грантом Президента України для обдарованої молоді, Премією Президента України для молодих вчених, Премією Верховної Ради та преміями і стипендіями Кабінету Міністрів України.

Говорячи про науку, варто відзначити створену у 2003 р. і продуктивно функціонуючу сьогодні Українську лабораторію якості і безпеки продукції АПК, яка має найсучасніше високотехнологічне обладнання для дослідження показників якості і безпеки продукції сільського господарства та забруднення агроекосистем. Робота цієї лабораторії особливо актуальна сьогодні, коли на продовольчий ринок потрапляє значна кількість сурогатної, неякісної, часто синтетичної продукції, що негативно позначається на здоров’ї та тривалості життя людини. Мало хто знає, що вчені лабораторії одними із перших розробили вакцини проти високопатогенного грипу (пташиний, свинячий) та можуть легко, без британської експертизи, діагностувати ці захворювання як  у тварин, так і у людей.  

Славиться університет і своїми випускниками, серед яких Герої України, Герої Соціалістичної Праці, Герої Радянського Союзу, відомі державні та громадські діячі.

НУБіП України веде активну міжнародну діяльність. Плідна співпраця з провідними університетами світу сприяла реформуванню його системи освіти відповідно до високих міжнародних стандартів та вимог Болонського процесу. Як наслідок, система освіти університету визнана низкою провідних університетів США - штатів Айова і Луїзіана та Західної Європи - Університетом м. Гент (Бельгія), Університетом ім. Гумбольдта (Німеччина) та ряд інших.

Сьогодні на 11 із 28 напрямів підготовки фахівців викладання ведеться англійською мовою. Кращі студенти університету навчаються та проходять стажування за кордоном. У період 2005-2008 рр. були підписані Меморандуми про можливість отримання подвійного диплому НУБіП України та його університетів-партнерів. Вже сьогодні близько 600 студентів навчаються у провідних університетах світу та стали чи незабаром стануть щасливими володарями такого «подвійного» диплому.

Ще одним свідченням міжнародного визнання є те, що саме на його базі нашого університету у 1998 р. був створений Всесвітній консорціум установ вищої освіти і досліджень у сільському господарстві (GCHERA), основним завданням якого є глобалізація світової системи вищої освіти і науки на базі новітніх досягнень фундаментальних і прикладних наук та інформаційних технологій, а також її адаптація до відповідних економічних, національних і релігійних особливостей регіонів.

Окрім набуття фахових знань, університет дозволяє розкритись кожному студенту творчо, розширити свій кругозір, загальну ерудицію, укріпитись фізично, пізнати українську і світову культуру.

Студентське дозвілля є цікавим і змістовним завдяки кафедрам культурології, фізичного виховання, студентській організації та профкому, при яких діють уславлені художні колективи, гуртки, спортивні секції, клуби за інтересами. Це підтверджується ще тим, що саме працівники і студенти НУБіП України – багаторазові чемпіони світу з карате, спортивного радіоорієнтування, чемпіони України та Європи з гирьового спорту, боксу та чарліденгу, чемпіони та призери України з футболу, бадмінтону, тенісу настільного і шахів. Лише за останній рік спортсмени університету вибороли 144 золотих, срібних і бронзових нагород на змаганнях різних рівнів. Університетська молодь тримає першість у міжнародних та всеукраїнських мистецьких конкурсах, лідирує на олімпіадах циклу «природничі дисципліни», де лише у поточному навчальному році завойовано понад два десятки золотих нагород (15 – національних та 8 міжнародних).

Університет не зупиняється на досягнутому, рухаючись до високих європейських і світових стандартів у сфері освіти, науки та інновацій.

Так, на базі відокремленого підрозділу НУБіП України «Агрономічна дослідна станція» заплановано створення агроінноваційного центру «Євросело XXI ст.», де буде споруджено сучасний автоматизований та комп’ютеризований тваринницький господарський комплекс із корівником, бійнею, виробничою лінією переробки молока потужністю 20000 літрів на добу, біогазовою установкою для енергетичного перетворення, що являтиме собою закритий цикл поновлювальних ресурсів з наочною демонстрацією на діючій моделі зразкового господарства із замкненим виробничим ланцюгом. Все це суттєво поліпшить процес формування у студентів практичних умінь і навичок та дозволить університету готувати конкурентоздатних  фахівців, у першу чергу, для національного, а при потребі - і світового ринку праці.

В університеті і надалі проводитиметься робота з оновлення навчальних планів та програм, відкриватимуться нові перспективні спеціальності, поява яких зумовлена потребами держави, національними та глобальними економічними реаліями. Сьогодні ми маємо найкращу в Україні та європейському освітньому просторі магістратуру за 43 спеціальностями, 13 із яких викладаються англійською мовою. Програми підготовки  фахівців у магістратурі ставатимуть максимально наближеними до майбутнього робочого місця. Практична підготовка студентів на основі сучасної техніки і технологій і надалі матиме важливе значення. Вона здійснюється, у першу чергу, на базі навчально-дослідних господарств, які вдалось зберегти у структурі університету завдяки підтримці Уряду України. До речі, наш університет як дослідницький, самоврядний (автономний), національний освітнього-науково-виробничий заклад перебуває у функціональному управлінні Кабінету Міністрів України. Вчена рада і весь колектив  університету висловлюють велику вдячність Президенту України В.Ф. Януковичу і Прем’єр-міністру України М.Я. Азарову за постійну підтримку в питаннях розвитку університету.

У рамках Болонської угоди освіта в Україні продовжує завойовувати все більший авторитет у Європі та світі. Наш університет не залишається осторонь цього процесу. Так, у рамках співпраці з Університетом штату Айова на основі Меморандумів про взаємовизнання (1996 р., 1998 р.), які засвідчили відповідність програм підготовки бакалаврів та магістрів та Меморандуму про взаєморозуміння (2010 р.), яким визначено пріоритетні напрямки співпраці, перспективним на сьогодні є подальша розробка спільних навчальних програм за моделлю «подвійний диплом».

Стратегічною для НУБіП України є співпраця з європейськими інституціями в галузі освіти та науки. Так, Варшавський університет наук про життя (SGGW) координує вже третій спільний проект за програмою Європейського Союзу ТЕМПУС. Нині в рамках співпраці з SGGW розробляються проекти зі створення консорціуму університетів за програмою Європейського Союзу ЕРАЗМУС, які сприятимуть розвитку академічної мобільності та стратегічні проекти за програмами Вишеградського Фонду.

Глобалізація вищої аграрної освіти визначає пріоритети міжнародної діяльності НУБіП України, які реалізуються, зокрема, і через підтримку та розвиток співробітництва із закордонними університетами та установами, що входять до Всесвітнього консорціуму установ вищої освіти і досліджень у сільському господарстві (до речі, одним із його засновників та почесним президентом є наш ректор академік Д.О. Мельничук). Так, 1 вересня 2001 року за вагомий внесок у розвиток міжнародного співробітництва Президенту Університету EARTH (м. Сан-Хосе, Коста Ріка), четвертому президенту GCHERA, дійсному члену його виконавчого комітету, члену Генеральної асамблеї докторуру Хосе А. Заґлулу присвоєно високе звання «Почесний доктор Національного університету біоресурсів і природокористування України».

GCHERA і Регіональні асоціації університетів аграрних наук та наук про життя на сьогодні є дієвим механізмом у процесі реформування та глобалізації стандартів вищої освіти в галузі сільського господарства та наук про життя  по всьому світу. З підписанням 2 вересня 2011 р. угоди про співпрацю з Індійською асоціацією аграрних університетів, яка об’єднує усі 53 індійські аграрні університети, сформовано платформу, на якій будуватимуться партнерські відносин між НУБіП України та відповідними аграрними університетами в Індії.

Як бачимо, університет здійснює велику і потрібну країні роботу, працює над покращенням міжнародного іміджу української освіти і науки, зміцненням економічної могутності, продовольчої та екологічної безпеки нашої держави, а також відкриває великі перспективи перед своїми співробітниками та вихованцями.

Р. Сопівник,

директор  навчально-наукового центру культурно-виховної і соціальної роботи Національного університету біоресурсів і природокористування України

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook