Професор Сергій Зібцев про лісопожежну ситуацію у зоні відчуження ЧАЕС: держава має звертати увагу на наукові дослідження

30 квітня 2015 року
За даними дистанційного зондування землі (ДЗЗ) встановлено, що 26 квітня 2015 р. на південно-західній межі 10-км зони ЧАЕС у зоні з високим рівнем радіоактивного забруднення розпочалася рослинна пожежа, яка розвивалась протягом 27 та 28 квітня на перелогах із переходом на лісові масиви (рис. 1). 

 
Рис. 1 – Динамка розвитку осередку рослинних пожеж у зоні відчуження протягом 26-28
квітня 2015 р. за даними ДЗЗ. Автор - Миронюк В.В.
 
Велика кількість горючих матеріалів внаслідок захаращеності лісів сприяла швидкому зростанню інтенсивності та фронту горіння. Детальна інформація розміщена на сайті Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC) http://www.fire.uni-freiburg.de/GFMCnew/2015/04/28/20140428_ua.htm – партнеру REEFMC. Уяву про масштаб горіння надає ресурс - http://bit.ly/1HO6NDc.
 
Радіаційні наслідки пожеж будуть визначатись подальшою міграцією димового шлейфу. Станом на 28 квітня радіоактивний шлейф вже перетнув державний кордон із Білоруссю, що вимагає відселення сільського населення, яке може опинитися в зоні шлейфу (рис. 2). За попереднім аналізом ДЗЗ площа пожеж перевищує 500 га (рис. 3, 4).
 
Рис. 2 - Розповсюдження димового шлейфу від рослинної пожежі у зоні відчуження ЧАЕС на північ через державний кордон з Білоруссю (станом на 28 квітня 2015 р.). Обробка знімка - Гілітуха Д.В.
 
 
 
Рис. 3 – Границі рослинної пожежі та зони радіоактивного забруднення у зоні відчуження ЧАЕС за попередніми даними дистанційного зондування. Обробка знімка - Гілітуха Д.В.
 
 
Рис. 4 – Осередки пожеж 26-29 квітня 2015р. на лісових землях державного підприємства «Чорнобильська Пуща». За даними ДЗЗ.
 
Необхідно враховувати, що досвід попередніх радіоактивних аварій свідчить, що радіоактивна хмара буде мігрувати протягом місяця та більше, отже важливим є моніторинг подальшого руху атмосферних мас з боку Українського гідрометеоцентру.
 
Вперше Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБіП України) намагався звернути увагу керівництва України на проблему радіоактивних пожеж у зоні відчуження протягом 2007-2009 рр. Відповідні офіційні листи із рішенням трьох міжнародних конференцій під егідою UNISDR, Ради Європи, ОБСЄ, Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC), Лісової Служби США, Єльського університету, США та інших були спрямовані до Президента України, Прем’єр-Міністра України та Верховної Ради (див http://nubip.edu.ua/en/node/9083/5). Про необхідність прийняття негайних заходів для вирішення даної проблеми йдеться у листі Президента України від 09.01.2008 р. №1-1/5, дорученні Прем'єр-Міністра України № 811/1/1/-08 від 12.01.2008 р., дорученні Першого Віце-Прем'єр-Міністра від 13.05.2008 р. № 811/4/1-08, а також Постанові Верховної Ради України від 21.05.2009 р. №1368.
 
Проте реальних позитивних змін у системі охорони лісів від пожеж у зоні відчуження не відбулося. Готовність протипожежних служб зони відчуження поступово погіршувалась внаслідок відсутності фінансування та уваги керівництва зони відчуження та МНС України до цієї проблеми. В той же час пожежна небезпека лісів зросла в декілька разів внаслідок відсутності повноцінного лісового господарства, проекту протипожежного впорядкування території та інших чинників. На цей час територія зони відчуження тільки на 40% вкрита системою виявлення пожеж, відсутні дороги протипожежного призначення, час доставки протипожежних сил та засобів перевищує 40 хвилин (в Туреччині та Франції – норматив – 15 хвилин), а деякі частини зони недоступні взагалі. Протипожежні водойми не забезпечують вчасної доставки води для гасіння до місця пожеж. Лісові пожежні не забезпечені засобами індивідуального радіаційного захисту. Протипожежні сили не навчені методам непрямої атаки для уникнення додаткового опромінення під час гасіння. Велика лісова пожежа загрожує опроміненню населення за зоною відчуження та забрудненню сільськогосподарських угідь та відкритих водойм на відстань до 100 км (див http://www.fao.org/3/a-i4447e.pdf, http://www.esajournals.org/doi/abs/10.1890/14-1227.1, http://gchera-ejournal.nubip.edu.ua/index.php/ebql/article/view/24).
 
На запит НУБіП України щодо необхідності прийняття термінових заходів у напрямку вдосконалення протипожежної охорони лісів перший заступник Голови Державного агентства з управління зоною відчуження пан О. Туркевич офіційно повідомив: «Одночасно повідомляємо, що на цей час у зоні відчуження не існує проблеми «глобальних пожеж» і їх наслідків. Існуюча система протипожежних заходів та пожежні підрозділи працюють достатньо ефективно, щоб запобігти великим пожежам. У нинішній економічній ситуації і з огляду на інші проблеми, витрачати значні кошти на створення нової протипожежної системи, на нашу думку, є недоцільним» (лист ДАЗВ № 02-4120/1.1 від 02.10.13 р.).
 
Таке ставлення суттєво погіршує міжнародний імідж України як держави, яка не приділяє достатньої уваги екологічним проблемам, що можуть нанести шкоду не тільки Україні, а й сусіднім державам, оскільки ця проблема є широко відомою у світі через публікації BBC, Guardian, The New York Times, The Japanese Times, Kyiv Post ті інших ЗМІ.
 
На сьогодні в лабораторії лісової пірології НУБіП України розроблений повноцінний комплекс заходів щодо впровадження інтегрованої регіональної системи охорони лісів від пожеж у зоні відчуження, реалізація якого забезпечить недопущення великих радіоактивних пожеж та додаткового опромінення лісових пожежних, персоналу зони відчуження та населення, а також вторинного радіоактивного забруднення прилеглих до зони відчуження територій. Проте до сьогоднішнього дня інтерес до цієї системи з боку органів державної влади, що відповідають за пожежну безпеку відсутній. З метою недопущення подальших радіоактивних пожеж лабораторія лісової пірології НУБіП України готова прийняти участь у науковому супроводі вдосконалення системи охорони лісів від пожеж у зоні відчуження ЧАЕС.
 
Сергій Зібцев,
завідувач лабораторії лісової пірології,
директор Регіонального Східноєвропейського центру
моніторингу пожеж (REEFMC) 
 
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook