Міжнародна наукова конференція «Зернова галузь – проблеми та перспективи технологічного забезпечення»
Його фундаментальні наукові розробки присвячені теоретичному обґрунтуванню закономірностей функціонування агрофітоценозів під впливом антропогенних і ґрунтово-кліматичних факторів, актуальним питанням агробіології, поліпшення культури землеробства, удосконалення заходів вирощування кукурудзи та інших сільськогосподарських культур, розробці моделей адаптивного рослинництва та інтегрованої системи боротьби з бур’янами. Глибоке знання тенденцій світового і вітчизняного виробництва кукурудзи, творчий пошук нового, практичний досвід, пильна увага щодо вирішення конкретних наукових та виробничих проблем агропромислового комплексу сприяли розвитку нового наукового напрямку і склали технічну базу для впровадження у виробництво механізованої, інтенсивної та ресурсозбережної технологій вирощування найпродуктивнішої зернової культури – кукурудзи.Багато зусиль витрачено Валентином Сергійовичем на впровадження новітніх розробок у виробництво, формування принципово нових зв’язків науки та практики, залучення інноваційних моделей у вітчизняний агрокомплекс і закладки базових елементів сучасного ринкового середовища.
В. С. Циков – видатний громадський діяч і організатор сільськогосподарської науки. Впродовж багатьох років він був головою координаційної ради з проблеми вирощування кукурудзи в країні, представником координаційного Центру по кукурудзі в Європі, обирався членом президії Національної академії аграрних наук України і членом бюро відділення рослинництва та селекції ВАСГНІЛ, був членом бюро регіональних центрів наукового забезпечення АПВ.
Вшанували пам’ять відомого видатного українського вченого у галузі рослинництва, степового землеробства та технології вирощування кукурудзи, засновника відомої наукової школи рослинників-технологів – науковці та виробничники з усієї України покладанням квітів до меморіальної дошки, яка була встановлена з нагоди ювілею на фасаді Інституту.
Джерело: офіційна сторінка в Facebook Інституту зернових культур НААН