В «Українській природоохоронній групі» заявляють про загрозу українським лісам в умовах війни

6 травня 2022 року
ДЕНЬ. ТОВ «УКРАЇНСЬКА ПРЕС-ГРУПА»

 «Нещодавно на сайті Держлісагентства – головного органу, відповідального за українські ліси – з’явився проект постанови, якою планується суттєво змінити правила рубок в наших лісах», – ідеться в інформації Тетяни Шаміної із ГО «Українська природоохоронна група».

Як проаналізували природозахисники із ГО, «цим документом передбачається:

Можливість здійснювати суцільні санітарні рубки в найцінніших карпатських лісах – високогірних, берегозахисних, лавинонебезпечних тощо. Раніше забороною таких рубок гучно піарилась влада в попередні роки;

Спростити можливість вирубки «рідколісь», до яких належить чимало українських лісів, що потенційно створює нові корупційні схеми;

Скасування екологічних обмежень на всі види санітарних рубок;

Закриття доступу до планів санітарних рубок та низки інших документів, раніше доступних онлайн».

«Наразі постанова ще не ухвалена, але це питання часу. Новопризначене керівництво Міністерства захисту довкілля (зокрема, міністр Руслан Стрілець та його перший заступник Олександр Краснолуцький) не бачать в новій постанові жодних проблем.

Це не перший раз, коли від початку війни скасовуються раніше встановлені екологічні обмеження. Для прикладу, з початку війни громадськість вже втратила можливість впливати на плани рубок, адже Міністерство захисту довкілля закрило можливість участі в процедурі оцінки впливу на довкілля. ОВД давала можливість завчасно ознайомитися з планами рубок та надати владі свої коментарі та зауваження.

Чи допомагають українській економіці такі антиекологічні ініціативи? Сумнівно. Війна закрила для української деревини майже всі ринки, окрім ЄС. Тож попит на деревину впав. Для його задоволення цілком достатньо й тих лісів, де можливо було проводити рубки з врахуванням екологічних обмежень.

Чи потрібно рубати більше в Карпатах для забезпечення потреб армії на сході та півдні? Теж сумнівно. Для цього достатньо пропонованих проєктом постанови рубок по заявкам ЗСУ безпосередньо на місці дислокації. Ніхто не буде везти деревину через всю країну, якщо її можна отримати на місці.

Доцільність закриття доступу до різноманітних публічних даних про рубки є також сумнівною. Більшість інформації, такої як перелік дерев, які планують рубати, і підстава їх відведення в рубку, не може бути використана агресорами для досягнення своїх військових цілей.

Натомість, скасування екологічних обмежень на рубки суттєво загрожує українським лісам, а значить – добробуту всіх українців. Окрім того, це створює ризик заборони української деревини в ЄС як такої, що має високий ризик незаконного чи неекологічного походження. Від деревини з України вже відмовилась IKEA. Питання можливості імпорту в ЄС української деревини як такої розглядається в Європі відповідними органами.

На думку понад 40 громадських організацій, які нещодавно звернулися до української влади, війна не є приводом скасування екологічних обмежень. Навпаки – Україна має ще більш ефективно охороняти довкілля, адже це є однією з основних умов успішної інтеграції в ЄС. Не в останню чергу це і про збереження лісів.

Якщо ж Україна хоче більше заробляти на деревині, то доцільніше боротися з корупцією та незаконними рубками, а не просто говорити про необхідність рубати більше. Наявність тіньового ринку деревини широко відома як в Україні, так і за її межами. Проблему міг би вирішити законопроект «Про ринок деревини», але його ухвалення «не на часі», - ідеться в заяві ГО «Українська природоохоронна група».

 

Джерело: ДЕНЬ. ТОВ «УКРАЇНСЬКА ПРЕС-ГРУПА». https://day.kyiv.ua/uk/news/050522-v-ukrayinskiy-pryrodoohoronniy-grupi-zayavlyayut-pro-zagrozu-ukrayinskym-lisam-v-umovah

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook