Природокористування і якість життя - поради лікаря: як справляється chatgpt з роллю дієтолога?

January 14, 2025

   Найбільшим технологічним проривом цього десятиріччя поза сумнівом є стрімка експансія штучного інтелекту в усіх галузях нашого життя та діяльності. Вражаючим є зростання кількості користувачів ChatGPT – мовної моделі-комунікатора з використанням штучного інтелекту. За два роки сотні мільйонів людей почали звертатися до чатботу із невичерпним переліком запитань і проблем.

   Абсолютно очікуваним є те, що питання про здоров`я, зокрема, про симптоми, ускладнення хвороб, лікування та його побічні ефекти посідають третє місце за частотою, поступаючись лише енциклопедичним визначенням та питанням користування різними технологічними засобами.

   Зважаючи на аналогічну стабільну популярність питань щодо дієти, харчування та їхнього впливу на здоров’я, спробуємо оцінити обґрунтованість та точність деяких дієтичних рекомендацій від ChatGPT.

БЕЗЛАКТОЗНА ДІЄТА

   В загальних рисах чатбот доволі коректно описує сутність лактозної непереносимості та її прояви. Віртуальний помічник також обґрунтовано пояснює недоцільність відмови від продуктів з лактозою за відсутності її непереносимості.

   Разом з тим, чатбот не інформує про те, що при наявності такої непереносимості просто треба скоротити кількість лактозовмісних продуктів на один прийом. Також у переліку діагностичних тестів фігурують генетичні дослідження, які направду не підтверджують наявність непереносимості лактози. Врешті решт, ШІ етично скеровує вас до лікаря або дієтолога з метою отримання індивідуальних рекомендацій.

   Якщо спробувати поставити оцінку за обґрунтованість і точність, то вважаю, що це може бути «6» за десятибальною шкалою.

БЕЗГЛЮТЕНОВА ДІЄТА

   Відповідь на запитання про показання щодо дотримання безглютенової дієти включає нецеліакійну глютенову чутливість. Стан, існування якого ставиться під сумнів багатьма експертами. До того ж йдеться про некоректні підходи до його діагностування.

   Окрім зауваження, що рішення про доцільність безглютенової дієти слід приймати разом з лікарем та можливі негативні наслідки при її безпідставному дотриманні, решта тверджень є щонайменше спірними.

   Отже, оцінка «4» за десятибальною шкалою.

ЯК ХАРЧУВАТИСЯ, ЩОБ СХУДНУТИ?

   Відповідь на це питання викладено достатньо об’єктивно, точно та обґрунтовано. Зазначено основні компоненти плану для втрати зайвої ваги: гіпокалорійна збалансована дієта, регулярне харчування, фізична активність, восьмигодинний сон.

   Недоліком є відсутність деталізації необхідних змін харчової поведінки. Також не йдеться про потенційну користь інтервального голодування.

    Оцінка – «7».

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ПРО ДІЄТИЧНІ СТОЛИ ЗА ПЕВЗНЕРОМ

   Враження від міркування ChatGPT про це «системне досягнення» радянської дієтології можна назвати майже повністю негативним. Вочевидь, відповідь про дієти Певзнера генерується з російських джерел, які не мають нічого спільного ані з доказовою медициною, ані з сучасною дієтологією.

   Саме це питання ставить під сумнів сьогоднішні можливості ШІ генерувати обґрунтовані поради щодо харчування.

   Оцінка – «3» за десятибальною шкалою.

   Висловлюючи свою суб’єктивну думку, хотів би також навести приклад позиції Британської Асоціації Харчових Розладів, яка звернулася до користувачів чатботу із застереженнями про можливості отримання неточних та навіть шкідливих порад, резюмуючи, що ще не прийшов час більшого використання ШІ у лікуванні ментальних розладів.

   Немає жодних сумнівів у тому, що можливості та користь від застосування ШІ у нутриціології будуть лише збільшуватися. Але сьогодні знання та навички кваліфікованих, отримавших університетську освіту дієтологів/нутриціологів, набагато випереджають ChatGPT за сучасністю обгрунтованістю, ефективністю, та головне – за можливістю розроблення індивідуального плану харчування.

Олег Швець, к.м.н., професор,
завідувач кафедри (в.о.) громадського здоров'я та нутриціології
факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК,
президент Асоціації дієтологів України,
лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії



 

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook