1 квітня – Міжнародни́й день птахів

1 квітня 2023 року
  Щорічно 1 квітня відзначають Міжнародний день птахів, який проходить в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Саме 1 квітня 1906 р. була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

  День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні та інші «пташині будиночки». Повернення птахів святкується також як прихід весни – ecolog-ua.com.
  Вперше цей день як масове дитяче свято стали проводити в США. Організатором був вчитель з містечка в штаті Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбурзька телеграфна хроніка», що почала популяризацію Дня птахів. Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.
  Птахи живуть на планеті понад 150 млн р., немає на Землі такого куточка, де б їх не було. Природно при цьому, що їхній зовнішній вигляд є досить різноманітним і способи життя відрізняються. Станом на 2007 р. нараховують від 9 800 до 10 500 видів птахів. Вони населяють усі екосистеми Земної кулі від Арктики до Антарктики. Розміри видів міняться від 5 см (колібрі) до 2,75 м (страус). Птахи – це спеціалізована гілка хребетних, що виникла від тероподних динозаврів у юрському періоді.
  Список птахів фауни України складається з 433 видів, які нині трапляються або траплялися на території країни протягом останніх 150 – 180 років. Серед орнітофауни України 3 види є інтродукованими, гніздовими або ймовірно гніздовими – 286, пролітними – 43, зимуючими – 187, залітними – 112. До Червоної книги України занесено понад 80 видів птахів.
  Першу класифікацію птахів розробили Френсіс Вілубі та Джон Рей у своїй книжці Ornithologiae 1676 р. Карл Лінней змінив цю роботу в 1758 р., щоб розробити систему таксономічної класифікації, яка зараз використовується. Птахи класифікуються як біологічний клас Aves у таксономії Ліннея.
Спрощене філогенетичне дерево, що показує зв'язок між сучасними птахами та динозаврами
 
  Птахи належать до пернатих тероподів і є єдиними відомими нині живими динозаврами. Подібним чином птахів вважають рептиліями в сучасному кладистичному розумінні цього терміна, а їхніми найближчими живими родичами є крокодили. Птахи є нащадками примітивних птахів (до складу яких входить археоптерикс), які вперше з’явилися під час пізнього юрського періоду. Відповідно до даних ДНК сучасні птахи (Neornithes) еволюціонували в середньому та пізньому крейдяному періоді та різко диверсифікувалися приблизно під час крейдяно-палеогенового вимирання 66 млн років тому, яке знищило птерозаврів і всіх непташиних динозаврів.
  Багато соціальних видів передають знання з покоління в покоління, що вважається формою культури. Птахи соціальні, спілкуються за допомогою візуальних сигналів, криків і пісень, а також беруть участь у таких формах поведінки як кооперативне розмноження та полювання, зграї та напад на хижаків. Переважна більшість видів птахів є соціально (але не обов’язково статево) моногамними, як правило, протягом одного сезону розмноження за раз, іноді роками, і рідко протягом усього життя. Інші види мають системи розмноження, які є полігінними (один самець з багатьма самками) або, рідше, поліандрними (одна самка з багатьма самцями). Птахи виробляють потомство шляхом відкладання яєць, які запліднюються шляхом статевого розмноження. Зазвичай вони закладаються в гніздо і висиджують батьки. Більшість птахів після вилуплення мають тривалий період батьківської турботи.
Archeopteryx lithographica часто вважається найдавнішим
відомим справжнім птахом
 
  Багато видів птахів є економічно важливими як їжа для споживання людиною та як сировина для виробництва, при цьому одомашнені та неодомашнені птахи є важливими джерелами яєць, м’яса та пір’я. Співочі птахи, папуги та інші види популярні як домашні тварини. Гуано (пташині екскременти) збирають для використання в якості добрива. Птахи фігурують у всій людській культурі. Близько 120-130 видів вимерли через діяльність людини з XVII ст., і сотні інших до того часу. Діяльність людини ставить під загрозу зникнення близько 1200 видів птахів, хоча вживаються заходи щодо їх захисту.
  Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці 1 км² птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж вони є досить спритними і діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, іволга живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, які не дуже вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.
  Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.
 
  Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів (шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки) восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.
  Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі – eprdep.zht.gov.ua.
 
 
 
Марія Поливач,
директор музею історії НУБіП України

    

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook