Міжнародний вебінар «Кваліфікаційні профілі фахівців для енергозабезпечення сучасних будівель» у рамках проєкту LIFE22-CET «New Skills for Nearly Zero Energy Buildings»

1 січня 2025 року
Нещодавно в ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження Національного університету біоресурсів і природокористування України відбувся міжнародний вебінар, що об'єднав провідних експертів у сфері енергетичної ефективності та енергозабезпечення сучасних будівель. Учасниками заходу були представники: Міністерства розвитку громад та територій України, Асоціації інсталяторів Болгарії, Асоціації енергоаудиторів України, Міжнародного агентства професійних кваліфікацій, NZEB Hub Київського національного університету будівництва і архітектури та ін.

Захід став важливою платформою для обговорення інноваційних підходів до енергозабезпечення, актуальних питань законодавчого регулювання, економічних аспектів, а також підготовки фахівців для будівель із майже нульовим енергоспоживанням (NZEB). Учасники заходу обговорили законодавчі аспекти, технічні стандарти, економічну ефективність, а також підготовку кадрів для роботи в сфері NZEB.

Модератор вебінару, завідувач кафедри інженерії енергосистем, експерт міжнародного проєкту LIFE-CET «New Skills for Nearly Zero Energy Buildings» Євген Антипов надав вступне слово керівнику проєкту від НУБіП України Світлані Макаревич. Доповідачка у вступному слові наголосила на важливості і необхідності підготовки та перепідготовки фахівців щодо застосування «розумних» фотоелектричних, теплових, водневих систем у будівлях на всіх рівнях проєктування, експлуатації та технічного сервісу, а також розробці у консорціумі учасників проєкту сертифікаційних схем та платформи неформальної освіти.

Доповідь у супроводі презентаційного матеріалу представив Артур Обідник, начальник відділу методологічного забезпечення та регулювання енергетичної ефективності Міністерства розвитку громад та територій України. Учасник зупинився на огляді ключових аспектів правового регулювання енергетичних аудитів в Україні.

Про аналіз економії бюджетних коштів при впровадженні стандартів NZEB розповів Вадим Литвин, голова правління «Асоціація енергоаудиторів України», а саме про економічні вигоди від впровадження стандартів NZEB у будівництві та реконструкції житлових і громадських будівель.
Кваліфікаційні вимоги до фахівців із сертифікації будівель NZEB в Україні висвітлили Михайло Шеремет, директор кваліфікаційного центру у сфері енергетики Міжнародного агентства професійних кваліфікацій та Євген Кулінко, заступник керівника відділу маркетингу та планування NZEB Hub КНУБА, Київський національний університет будівництва і архітектури.

Ніна Ніколова з Асоціації інсталяторів Болгарії поділилася досвідом підготовки сертифікації фахівців для інженерів електриків та теплоенергетиків у Болгарії. (Professional Qualification Profiles – Electrical & Heating Engineers).

Нові навички фахівців для будівель з майже нульовим енергоспоживанням презентували Олена Шеліманова та Світлана Макаревич, доцентки кафедри інженерії енергосистем, експертки робочої групи проєкту LIFE22-CET-NS4nZEBs (НУБіП України). Доповідачки зазначили, що для успішного впровадження сучасних стандартів енергоефективності в будівлях з майже нульовим споживанням енергії необхідно розвивати нові навички, які охоплюють різні аспекти будівельної діяльності, які включають знання про інноваційні технології для енергоефективного будівництва, інтеграцію відновлювальних джерел енергії, використання передових теплоізоляційних матеріалів, а також проектування систем енергозбереження та оптимізації вентиляції.

Євген Антипов, завідувач кафедри інженерії енергосистем, експерт проєкту узагальнив методологічні аспекти сертифікації будівель NZEB. Методологія сертифікації включає кілька основних етапів: оцінка проектних рішень, виконання енергоаудиту та перевірка фактичного споживання енергії під час експлуатації.

 Доповідач особливу увагу звернув на нормовані показники теплового опору будівельних конструкцій, важливість перевірки герметичності будівлі, а також інтеграції інтелектуальних систем управління енергоспоживанням. Важливим є також виконання аналізу життєвого циклу будівлі, що дозволяє врахувати не тільки поточне споживання енергії, а й довгострокові екологічні та економічні переваги.
За підсумками роботи вебінару сформовано ряд рекомендацій, які будуть надіслані профільному міністерству та іншим відомствам з метою внесення змін до нормативних документів і освітніх програм кваліфікаційних центрів, що сприятиме формуванню відповідних навиків при підготовці та атестації осіб із сертифікації будівель NZEB.

Вебінар став важливою платформою для обміну досвідом між українськими та міжнародними експертами, фахівцями, навчально-педагогічними працівниками, магістрами та студентами випускових курсів, сприяючи підвищенню кваліфікації фахівців і впровадженню сучасних стандартів у будівельній галузі.

Світлана Макаревич та Олена Шеліманова,
доцентки кафедри інженерії енергосистем,
експертки проєкту NS4nZEBs

Євген Антипов,
завідувач кафедри інженерії енергосистем,
експерт проєкту NS4nZEBs

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook