Лекція професора Юрія Котляра: розкриття суттєвих рис ранньосередньовічного періоду історії України

2 березня 2023 року

1 березня студенти та аспіранти кафедри міжнародних відносин і суспільних наук відвідали онлайн-лекцію доктора історичних наук, професора Чорноморського національного університету імені Петра Могили Юрія Котляра на тему «Давньоруська держава і європейський військово-політичний простір: стереотипи і міфи».

Лекція виявилася цікавою з огляду на висвітлення ранньосередньовічного періоду історії України в загальноєвропейському контексті, оскільки Ю. Котляр звернув увагу на схожість політичного розвитку Франкського королівства (пізніше – Франкської імперії) та Київської Русі з поєднанням об’єднавчих та відцентрових процесів в умовах поліетнічності.

     

Також лектор зупинився на основних віхах ранньосередньовічної східнослов’янської державності від часу існування зафіксованих в іноземних джерелах протодержавних об’єднань до смерті Ярослава Мудрого. Серед вказаних об’єднань Ю. Котляр назвав Куявію (найімовірніше, із центром у Києві), Артанію (ймовірно, в ареалі розселення уличів, тиверців та південних полян) і Славію (найвірогідніше, Новгородської землі, проте з іншою локалізацією довкола Переяслава у нинішній Київській області), порівнявши їх із Нейстрією, Австразією та Бургундією в межах Франкського королівства. Надалі лектор звернув увагу на династії Києвичів та Рюриковичів на київському князівському престолі до 1054 р., наголосивши на легендарності інформації про першу династію та суперечливості літописних відомостей про ранніх представників другої.

     

Завершивши розповідь про державотворчу діяльність Володимира Великого та Ярослава Мудрого, зокрема про важливі в тогочасному загальноєвропейському контексті міждинастичні шлюби, Ю. Котляр включився до процесу обговорення лекції, відповівши на запитання слухачів, зокрема про взаємозв’язок західно- та східноєвропейських ранньосередньовічних правових документів, а також подякував аудиторії за схвальні відгуки.

На мою думку, прослухана лекція Ю. Котляра, попри певні лакуни (напр. зіставлення інформації писемних джерел із сучасними археологічними даними, порівняння державотворчої ролі вікінгів у Західній та Східній Європі, спільне та відмінне у політичному розвитку східних, південних і західних слов’ян), все ж є добрим підґрунтям для ознайомлення з ранньосередньовічним періодом історії України в ширшому контексті європейського середньовіччя загалом, а також органічно поєднується з іншими лекціями автора про історію України.

Відео лекції на Ютубі:

 https://www.youtube.com/watch?v=zr10o2YVSfI&list=PLlRRgZ43NI5FkDRkNfxCpKT-4__FzXPys&index=4

 

 

Андрій Сорокін,
аспірант кафедри міжнародних відносин і суспільних наук

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook