Магдебурзьке право – причини і наслідки запровадження – чергова тема для обговорення учасників гуртка «Історія держави і права України»

21 листопада 2023 року

 Місцеве самоврядування України пройшло досить складний шлях у своєму розвитку, який  постійно супроводжувався активними змінами. Як відомо, вивчення особливостей та історичного досвіду дає можливість не тільки створити об’єктивне уявлення про минуле нашої держави, але й сприяє формуванню найбільш ефективної моделі даного інституту. Досліджуючи місцеве самоврядування в Україні, варто взяти за основу магдебурзьке право, яке, без сумніву, відіграло велику роль для його розвитку в українських містах. 
 Тому, незважаючи на те, що проблема дослідження магдебурзького права не нова, вона продовжує привертати увагу науковців, особливо в такий складний для України період, коли структура законодавства й органів державної влади та місцевого самоврядування потребує якісних реформувань.
 Із цікавою доповіддю виступила Литвиненко Ірина, яка відзначила, що запровадження Магдебурзького права в українських землях мало надзвичайно важливі наслідки. Насамперед, воно звільняло міську територіальну громаду з-під королівської юрисдикції, влади феодалів, князів та воєвод, і, як результат, стало одним із чинників культурного й правового зближення України із країнами Західної Європи. Надання містам самоврядування було, без сумніву, визнанням за ними певної суспільної влади. Здійснювався захист міських жителів від неконтрольованої сваволі королівських намісників і великих землевласників. За Магдебурзьким правом громадяни отримували права й свободи, могли вільно займатися торгівлею і ремеслами. 


 Магдебурзьке право – фундамент громадянського демократичного суспільства, така була провідна теза доповіді Кароліни Груби. У людей з’явилося бажання будувати своє життя на основі правових норм, які б врегулювали найважливіші суспільні відносини. Наявність власної місцевої казни давала можливість вільно розпоряджатися коштами на благо міста. Податки залишалися в межах міста, де вони були зібрані й використовувалися для розвитку «молодого» інституту місцевого самоврядування. Для його подальшого вдосконалення потрібно також внести зміни до бюджетної системи української держави. Необхідно визначити, які суми потребуються на кожному рівні в конкретний час. Таким чином, можливості місцевих бюджетів посиляться, розпочнеться бурхливий розвиток місцевої економіки, з’являться нові робочі місця, а люди отримають стимул до сплати податків.


 Підбив підсумки обговорення Думініка Стас, який зробив висновок, що незважаючи на те, що на українські землі була запозичена тільки форма Магдебурзького права, а не його зміст, воно здійснило значний вплив на формування правової системи України.

 А найважливішим є те, що, справді, Магдебурзьке право стало праосновою становлення й розвитку сучасного інституту місцевого самоврядування, яке пізніше знайшло свій прояв у вдосконаленому вигляді у статтях Конституції Української Народної Республіки від 29 квітня 1918 року та Конституції України від 28 червня 1996 року.

 

Олександр Харчук, науковий керівник гуртка
«Історія держави і права України».

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook