Лісова галузь в умовах війни. Чого чекати і чого боятися?

6 червня 2022 року
Екорайон.in.ua

Лісова галузь в умовах війни. Чого чекати і чого боятися?

Не менше, ніж люди і тварини від повномасштабної війни в Україні страждає навколишнє середовище, зокрема ліси. Що ж чекає лісову галузь, які проблеми є найгострішими та чи є перспективи в розвитку обговорювали експерти в онлайн дискусії «Реформування лісової галузі в Україні: перспективи та перешкоди у час війни».

Захід організували міжнародна організація «Екологія Право-Людини» та Еко.Район 26 травня.

На заході обговорювали напрацювання експертної екологічної громадськості у сфері лісової політики, проблеми лісової галузі, що спричинені війною та рішеннями воєнного стану; можливості для України в контексті оновлення вимог EUTR, а також шляхи невідкладного стимулювання реформ лісової галузі з експертами.

Швидкого розмінування деокупованих територій очікувати не варто


Землі, де велись активні бойові дії засмічені боєприпасами. З 2014 року у нас триває війна. Працівники Луганщини з того часу працюють постійно з напругою, однак особливих змін в правовому полі не відбулося.

«Ми як лісова команда розуміємо, що ситуація в лісовій галузі впливає не лише на самі ліси, а й на діяльність природо-заповітних фондів. В небезпеці є працівники цієї галузі та населення, яке проживає неподалік. Гострою є проблема реформування лісового господарства», – наголосила наступна спікерка керівниця лісових проектів ГС «WWF-Україна» Ганна Лобченко.

Лісівники там, на власний страх і ризик все ж працюють. Важливо мінімізувати небезпеку для них.

«Варто зазначити, що швидкого розмінування очікувати не варто. Спочатку розмінують міста та інфраструктури. Для лісів – це приблизно 10 років. Враховуючи досвід Німеччини, де і досі їх знаходять. Хоч там і використовують надійний вогневий метод знешкодження, все ж є лісові масиви куди проїзд ще заборонено», – розповідає спікерка.

Найнебезпечнішими в плані займання є чисті сосняки, якщо уявити карту бойових дій, в основному – це схід України, Полісся. Такі пожежі – це не лише втрата лісового покриву, а й потенційна небезпека для життя місцевих мешканців.

Пригадаймо пожежі у 2020 роках на Луганщині, де згоріло близько 20-40 тисяч гектарів лісів. Люди теж постраждали.

Лісову пожежу зупинити дуже складно. Безпечними точками гасіння залишають асфальтовані дороги. Окупанти ж або покрали, або знищили пожежну техніку.

Віна закінчиться, але вже сьогодні варто подувати про протипожежну безпеку, мова йде про протипожежні узлісся, протидія та покарання паліям.

«Наша організація розпочала роботу з експертами для оцінки пошкоджень на деокупованих територіях в тому числі на об’єктах природо-заповідного фонду. Разом з експертами будемо розробляти рекомендації для трансформації лісового господарства. Для всіх потрібно усвідомити, що частина лісових земель на тривалий період буде не доступною як для ведення лісового господарства, так і для відпочинку», – продовжує Ганна.

Є кілька сценаріїв стосовно лісів, де вели активні бойові дії: консервація з аналогом до зони відчуження. З часом ті території можуть поповнити природо-заповідний фонд.

Коли відбуваються бойові дії, то ЗСУ не можуть звертати увагу чи це об’єкти природо-заповідного фонду чи просто ліси. Ми в ж своєю чергою не повинні дотримуватися норм нехтування режиму користування лісів.

Основне завдання: зберегти і відновити знищені лісові угіддя, допоможе працівникам, які втратили роботу. При формуванні стратегії відновлення, необхідно орієнтуватися на європейські норми.

Економічний аспект лісової галузі в умовах війни


Нещодавно всі бачили новину, що ЄС попідміняв тарифні обмеження для України (мито, квоту), але ж не скасовував інших вимог. Наприклад, фітосанітарності, законності. У них є єдина директива – на європейський ринок не може надходити незаконна деревина.

«Через напад рашистів в Україні триває блокада морів і єдиний ринок, куди ми можемо експортувати деревину – це ЄС. А там є певні вимоги до товарів, які потрапляють на їх ринок», – зазначає насупний спікер заходу експерт в сфері ведення лісового господарства Петро Тєстов.

Деревина, яка заготовлена в незаконний спосіб, не зможе заходити на ринок ЄС. На жаль, у нас ще немає повного розуміння важливості всіх вимог, тому відбуваються різні ситуації, шкідливі з екологічної та економічної точки зору.

З підтримки НАТО ЄС готовий приймати деревину з України, але там окремо наголошують, щоб ми співпрацювали з ЄС і перевіряли деревину, яку постачаємо.

Дуже важливо, щоб в регіонах де не має активних бойових дій чітко дотримувалися норм законодавства: не відбувалися порушення і не збільшувалися рубки, адже це буде приносити шкоду, як в екологічному, так і в економічному плані.

«Наша дискусія присвячена питанням лісових реформ. Це нагадування, що зробила влада та громадськість в останні кілька років та проблеми, що загострилися під час війни. Також поговоримо про питання, що будуть найактуальніші в найближчі місяці, під час відновлення економіки», – зазначив перший спікер, еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Богдан Кученко.

Дозволені напрацювання та Міндовкілля із ДАЛРУ


1. Затвердили державну стратегію управління лісами України до 2035 року, яку розробили із залученням широкого кола зацікавлених сторін.

 • Баланс між екологічними, соціальними та економічними функціями лісу;
 • Коротко-, середньо- та довгострокові цілі.
 • Значною мірою відповідає тенденціям на рівні ЄС.

2. Ухвалили постанову КМУ №1224 від 03.12.2020, яка передбачає:

 • обмеження підстав для санітарних рубок лісу ліквідації захаращеності у межах об'єктів ПЗФ;
 • заборона проведення суцільних рубок формування та оздоровлення лісів, крім суцільних вітровалів та суцільно вражених шкідниками, високогірних та берегозахисних лісів;
 • заборону лісовідновних рубок в гірських лісах Карпат.
 • Читайте також: Заповідні території під час війни. Відновити міста буде простіше, ніж природу

3. Затвердили новий порядок ведення лісовпорядкування:

 • стандартизація ведення лісовпорядкування,
 • розв'язали питання поєднання ОВД та базового лісовпорядкування;
 • зручна можливість відкритого громадського обговорення матеріалів лісовпорядкування.


4. Розробили та ухвалили у першому читанні законопроєкт № 5650:

 • включення до лісового фонду самозаліснених земель;
 • спрощене ведення лісового господарства для малих лісокористувачів, наприклад власників самозаліснених ділянок.
 • включення до законодавства термінів «інвазійні види дерев» та степова ділянка,
 • заборона інвазій чужорідних видів у природні екосистеми та заліснення степів.
 •  

5. Розробили проєкт Правил рубок в лісах України:

передбачає оновлення низки чинних постанов щодо рубок, зокрема щодо застосування вибіркових та поступових рубок;
потребує низки доопрацювань та вилучення дискредитованих видів рубок і був поставлений на паузу.


Проблеми рішень воєнного стану

Необгрунтоване та недоцільне закриття доступу громадськості до низки реєстрів:

 • відкритий реєстр лісорубних квитків ДП «ЛІАЦ», включно з картами квартально-видільного поділу.
 • Публічна кадастрова карта.
 • Шар з межами лісів та об'єктів природо-заповідного фонду на порталі Екосистема,
 • єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля – матеріал справ про рубку лісів,
 • єдиний інспекційний портал.
 • Недоцільна заборона відвідування лісів, де не було бойових дій.

Пріоритетні кроки для органів державної влади

Ухвалення законопроєкту про території Смарагдової мережі в національному законодавстві:

 • закріплення територій смарагдової мережі в національному законодавстві;
 • науково обгрунтоване управління та збереження цінних природних територій, зокрема лісових – розробка менеджментові планів;
 • запровадження оцінки впливу на території Смарагдової мережі.


Уніфікація нормативного регулювання лісогосподарської діяльності:

 • доопрацювання та затвердження єдиного документа для регулювання усіх рубок у лісах України всіх форм власності, з передбаченням широкого переходу на несуцільні рубки та використання природного поновлення лісів;
 • управління лісами у межах ПЗФ – окремий документ.


Ухвалення змін до кримінального кодексу України для посилення юридичної відповідальності за незаконні рубки (ст. 246), вчинені постійними лісокористувачами:

 • більшість незаконних рубок нині проводяться самими лісокористувачами,
 • майже неможливо притягнути посадову особу лісгоспу за незаконні рубки.
 • Ухвалення законопроєкту 5650 для юридичного визнання самостійних лісів.

Оформлення правовстановлюючих документів на право постійного користування земельними ділянками в лісах державної форми власності для уникнення їх передачі у власності громад.

Запровадження 100% прозорого продажу всіх категорій деревини для:

 • підвищення надходжень до бюджетів всіх рівнів;
 • ускладнення незаконних рубок лісгоспами;
 • створення рівних умов для всіх постійних лісокористувачів.


Створення єдиної відкритої бази даних про лісове господарство України, на базі ГІС-платформи, яку зможуть використовувати:

 • лісогосподарські підприємства;
 • представники громадськості;
 • органи державної влади.

Матеріал підготували за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 

Джерело: Екорайон.in.ua. https://eco.rayon.in.ua/topics/517755-lisova-galuz-v-umovakh-viyni-chogo-chekati-i-chogo-boyatisya

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook