Особливості розведення Лелеки чорного (Ciconia nigra) в умовах Київського зоологічного парку – лекція запрошеного науковця

9 October 2024, 9:26
У Національному університеті біоресурсів і природокористування України в якості вибіркової дисципліни, яку можуть обирати студенти різних спеціальностей, до навчального плану підготовки фахівців ОС «Бакалавр» уведено «Декоративне птахівництво». Викладання дисципліни забезпечує кафедра технологій у птахівництві, свинарстві та вівчарстві.
Однією із лекційних тем у робочій навчальній програмі є «Птахи Червоної книги України». Лелека чорний (Ciconia nigra) – вид птахів, який занесений до Червоної книги України. У нашій державі є програми щодо збереження рідкісних тварин, у тому числі й Лелеки чорного. Науковий співробітник Київського зоологічного парку Олександр Панчук упродовж тривалого часу займається розв’язанням проблеми реінтродукції виведених у неволі Лелек чорних, а тому ми запросили його у форматі онлайн-лекції (7 жовтня 2024 р.) розповісти про результати його науково-практичної діяльності у даному напрямі.
 

 
 
О. Панчук повідомив, що у світі налічується у межах 10 тис. пар Лелек чорних, а в Україні – близько 800 пар. Найбільше їх зосереджено на території Полісся (650 пар), а в Карпатах – приблизно 150 пар. У світі птахів даного виду у 2014 році утримували у 86 зоопарках загальною кількістю 215 голів. Однак, розмножувалися вони лише у 5 зоопарках і при цьому було виведено 9 пташенят.
 
 
 
В Україні у 2018 році Лелек чорних утримували у трьох зоопарках різних міст, у тому числі і в Києві. У 2018 році було отримано лише одне життєздатне пташеня. Однак, у 2017 р. У Київському зоопарку розмножувалися 3 пари лелек і було виведено 7 пташенят. Таких результатів не було досягнуто в жодному зоопарку світу!
 
 
 
 
У Київському зоопарку чорних лелек утримують у різних вольєрах залежно від сезону року. З осені і до весни їх переводять у зимові (теплі) вольєри, де вони добре уживаються з птахами інших видів, зокрема, фламінго. Однак, до особин свого виду лелеки проявляють агресію, дорослі самці вступають у бійку і суперників забивають на смерть. Тому чорних лелек утримують парами окремо.
 
У період розмноження у вольєрах розміщують спеціальні гніздові платформи, які птахи вистеляють сіном і гіллям. У гніздах ми встановлюємо відеокамери, щоб цілодобово спостерігати за птахами та вивчати їхню поведінку. Та багато матеріалу ще навіть нами не опрацьовано, оскільки це вимагає великих затрат часу.
 

 
 
 
Слід відмітити, що 3 пташенят, виведених у 2017 році, ми відправили спочатку на акліматизацію до Галицького національного природного парку (Івано-Франківська область), а потім випустили біля річки Дністр, де є популяція природник чорних лелек, до яких вони могли приєднатися. Однак, одне пташеня, яке ми вигодовували штучно, а тому не боялося людей, прилетіло у населений пункт, де його спіймали і передали назад у Галицький НПП. За двома іншими птахами (їхніми міграційними шляхами) ми вели спостереження упродовж декількох років.
 
 
 
 
 
Ми дякуємо Олександру Сергійовичу за цікаву лекцію і бажаємо йому подальших успіхів у розведенні Лелек чорних у неволі, з метою збільшення природної популяцію цих рідкісних птахів в Україні!
 
 
 
Вікторія МЕЛЬНИК,
професор кафедри технологій у птахівництві,

 свинарстві та вівчарстві 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook