Ректор Станіслав Ніколаєнко: знання за плечима не носити (про майбутні зміни в університеті та особливості нового навчального року)

31 липня 2020 року

     Новий навчальний рік розпочинається за якийсь місяць. І вперше це відбудеться в умовах пандемії. Про нові виклики, цілі і завдання, які постали перед освітою – наша розмова з ректором університету Станіславом Ніколаєнком.

  • Станіславе Миколайовичу, якими турботами живе університет сьогодні?

– Насамперед скажу – незважаючи на пандемію COVID-19, університет не зупинявся ні на хвилину. Вчена рада, ректорат, всі факультети, ННІ, служби працюють за планом. Пройшли випуски на бакалавраті і у магістратурі, нині уточняються навчальні плани і програми. Здійснено акредитацію кількох спеціальностей, в т.ч. в дистанційному режимі, аналогічна робота проведена і в наших відокремлених підрозділах, зокрема в Рівненському та Бережанському коледжах. Ми повністю виплатили зарплати і відпускні, оздоровчі, обстежили всі навчальні корпуси і гуртожитки, склали план ремонтних робіт. До речі, про гуртожитки: вже готові 150 кімнат для першокурсників, окрім того завершується тендер на 3 млн грн для придбання нових меблів у студмістечко і ще на 5 млн – для закупівлі навчального обладнання за пропозицією кафедр. Серйозні роботи проведено в спортивно-оздоровчому таборі «Академічний» – введено в експлуатацію 17 нових будиночків з усіма зручностями, а це 61 місце. Напружено працюють університетські навчально-дослідні господарства: завершено збір ранніх зернових і зернобобових культур. На жаль, середня урожайність менша за минулорічну і склала менше 40 ц/га. Причина – сухі осінь, зима і весна, а потім аномально холодний травень.
     Вступна кампанія 2020 теж йде за графіком: у приймальній комісії готові приймати документи від випускників шкіл і проводити вступні випробування для випускників коледжів.
     Щодо магістратури, прийом документів на яку стартує буквально днями – 5 серпня, то частина зі вступників вже складали єдиний вступний іспит з іноземної мови.
     Успішно це зробили близько 70% випускників бакалаврату. На жаль, частина бакалаврів-інженерів, енергетиків, харчовиків не склали цей іспит. Тож міністерство освіти і науки за нашим проханням вирішило дати ще один шанс тим, хто, можливо, не встиг добре підготуватися чи просто перенервував і перездати ЄВІ на початку вересня, а не 30 жовтня, як говорилося раніше.

  • То ж коли розпочнеться 2020/2021 навчальний рік? І як проходитиме навчальний процес?

– Звичайно життя все підкоригує, але з врахуванням вимог карантину плануємо поки так. Форма навчання буде змішана. Як показала цьогорічна практика, дистанційне навчання має ряд переваг і недоліків. До перших належить можливість виконання студентами цікавих онлайн завдань, ознайомлення з новими ресурсами, зручність. До других – відсутність особистого контакту (інколи важко зрозуміти, які виникли складнощі з матеріалом), проблеми з доступом до інтернету (в основному у сільській місцевості), маємо випадки негарної поведінки деяких студентів, які беруть готові відповіді з різноманітних джерел. І, зрозуміло, що лабораторні і практичні заняття повноцінно можна провести тільки в лабораторії на належній матеріально-технічні базі.
     Попередньо плануємо розпочати заняття для студентів 2-го, 3-го, 4-го курсів і магістрів другого року навчання 25 серпня. Вони попрацюють з викладачами в аудиторіях та лабораторіях десь до 20 вересня. Звісно, з дотриманням всіх вимог карантинну – соціальна дистанція (тому навчатимемося у дві зміни), постійне вологе прибирання, розумне обмеження соціальних контактів. Після цього вони поїдуть додому аби продовжити навчання дистанційно (напевне, за окремими графіками додатково проходитимуть лабораторні заняття). А їм з 21 вересня на зміну до аудиторій десь на два місяці прийдуть першокурсники та магістри першого року навчання. Потім – знову поміняються. Сесію старшокурсники складатимуть дистанційно, а першокурсники – очно. Треба допомогти юнакам і дівчатам опанувати студентське життя.
     Знаєте, я дуже вболіваю за ситуацію в університеті, а вона пов’язана зі станом в країні. Можливі різні непередбачувані накладки і все зруйнується. Дуже важка ситуація з фінансами, державний бюджет за півріччя недобрав 50 мільярдів грн, є великими державні борги.

  • Ще одне актуальне питання: можливі кадрові зміни в університеті. Зокрема, зміна керівництва у деяких факультетів та ННІ…

     – Кадрове оновлення воно об’єктивно постійне. Чому? По-перше, у майже всіх деканів і директорів завершився п’ятирічний термін перебування на посаді, але карантин вніс свої корективи і вибори пройдуть тільки у вересні. Дійсно, кілька наших шанованих і досвідчених колег вирішили перейти на науково-педагогічну роботу: це директор ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження Володимир Козирський, декани Ярослав Михайлович (механіко-технологічний факультет) і Микола Доля (факультет захисту рослин, біотехнологій і екології). Це досвідчені люди, фахівці високого гатунку. Директора ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження на його посаді змінив його учень, який встиг попрацювати проректором КНУТД, Віктор Каплун. Миколу Долю – теж наша вихованка доктор сільськогосподарських наук Юлія Коломієць. Кандидатів на посаду декана механіко-технологічний факультету ще розглядаємо. Всі ці зміни зумовлені течією життя і відбуваються без будь-якого тиску чи примусу.
     Взагалі кожен, хто хоче викладати у НУБіП, повинен бути професіоналом, мати високі людські і моральні якості, займатися наукою, а особливо молодь – володіти іноземною мовою. Завдяки дотриманню цих вимог сьогодні наш виш має потужний кадровий потенціал, який дозволяє йому успішно розвиватися.

  • Повернімося до нового навчального року: чи плануються зміни у змісті освіти?

– Якісь новинки чи оновлення в умовах пандемії впроваджувати складно, та все ж. Відповідно до програми «Голосіївська ініціатива – 2025» головним завданням є реалізовувати величезний потенціал університету, об’єднати зусилля і можливості кількох факультетів, ННІ, щоб на стику спеціальностей готувати принципово якісного, сучасного фахівця. Наразі читаю книгу «Наддержави штучного інтелекту» видатного китайського фахівця зі штучного інтелекту Кайфу Лі, в якій він стверджує, що перша половина ХХІ століття закінчиться домінуванням штучного інтелекту у багатьох галузях, а деякі спеціальності просто зникнуть. І ми, вища школа, маємо бути готовими, як того вимагає час, поєднувати штучний інтелект з біотехнологіями, генною інженерією, ветеринарною медициною і так далі. Тут НУБіП повинен використати свій унікальний потенціал, який вигідно вирізняє нас з-поміж інших вишів. Адже маємо факультети, де готують ІТ-шників і агрономів, біотехнологів і інженерів, лісників і економістів... Мусимо поєднати зусилля і зможемо випускати фахівця світового рівня. Та таким людям ціни на ринку праці не буде! Цього вимагає час.

  • НУБіП однозначно позиціонується серед лідерів української освіти, тож викликає питання цьогорічна його позиція у рейтингу вишів ТОП 200…

– На моє переконання, це суто технічний момент. Ряд критеріїв, за якими тут оцінювалися виші цього року змінено, а нас про це навіть не попередили. Рейтинг роблять приватні структури за кошти грантів. І деякі університети, які не мають нашої матеріально-технічної бази і кадрового потенціалу, але складали цей рейтинг і готувалися за новими показниками, нас обійшли штучно. Так, Києво-Могилянська академія за рахунок таких незрозумілих показників як середнього балу вступника-контрактника та інших дещо піднялися. Нам на природничих, технічних спеціальностях важче, ніж гуманітаріям. В цілому вчені НУБіП мають високі індекси цитувань у виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз, а ТОП 200 цьогоріч ввів до критеріїв нове – кількість статей та цитувань у Google Scholar і т.д.
У подальшому ми врахуємо ці моменти і все стане на свої місця. До речі, інший, зарплатний рейтинг журналу «Гроші» говорить, що в сфері агробіологічної освіти ми – найкращі в Україні!

  • Чи має ректор НУБіП Станіслав Ніколаєнко якісь тривоги щодо нового студентського поповнення?

– Переконаний, що велика профорієнтаційна робота, яку здійснив весь наш колектив, дозволяє бути впевненим у позитиві. Цього року у нашій внутрішній олімпіаді взяла участь майже тисяча майбутніх абітурієнтів за технічними і технологічними спеціальностями, ще 250 – навчалися на підготовчих курсах. Восени на Днях відкритих дверей побувало близько 3 тисяч зацікавлених молодих людей у навчанні в НУБіП. До того ж, цього року університет вже традиційно має один з найбільших показників місць державного замовлення: для випускників шкіл – 1100, коледжів – 600, магістрів – більше 1000. Впевнений, всі ці місця заповнять гарно підготовлені молоді люди, і ще стільки ж прийде навчатися на контрактну форму. Університет до цього цілком готовий і може дати всім бажаючим якісну освіту. Ми університет наук про життя, тож нині готуємо молодь до справжнього життя.

  • Тоді останнє питання, що хотіли б побажати нинішнім абітурієнтам?

– Бути впевненими в собі. Не нервувати. Уважно дивитися, скільки місць державного замовлення є на ту, чи іншу спеціальність, оцінити конкурс і показники середнього балу свого сертифікату ЗНО, врахувати нахили, і вже відштовхуючись від цього вирішити: куди йти навчатися за держзамовленням, а можливо і куди – паралельно на другу вищу освіту за умовами контракту. Адже сучасний світ дуже мінливий і вже ніхто не вчиться одного разу і на все життя. Як казав мій батько: знання за плечима не носити. У НУБіП же ви зможете отримати відразу дві вищі освіти за затребуваними спеціальностями, бо маєте бути готовими навчатися протягом всього життя…

Розмовляла Ірина Білоус
 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook