Лісові пожежні ДСП «Північна Пуща» в Чорнобильській зоні відчуження пройшли «Курс підготовки лісового пожежника»

27 березня 2023 року
  Упродовж 23-24 березня викладачі кафедри лісівництва ННІ лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України, співробітники Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж спільно з фахівцями Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства та філії «Чернігівське лісове господарство» ДП «Ліси України» провели навчання з теоретичної та практичної підготовки лісового пожежного для лісових пожежних ДСП «Північна Пуща» в Чорнобильській зоні відчуження.

  Мета навчань: теоретична та практична підготовка лісового пожежного базового рівня, набуття практичних навичок щодо особливостей організації та гасіння лісових пожеж.

  «Курс підготовки лісового пожежника» – це навчальний курс для підготовки лісового пожежного початкового рівня, а також підвищення кваліфікації пожежних лісових пожежних станцій та лісництв державних та інших підприємств лісового господарства України розроблений на основі рішення розширеної колегії Державного агентства лісових ресурсів України від 4 травня 2022 року та Постанови Кабінету Міністрів України №612 від 20.05.2022 р. «Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів». Типова програма та навчально-тематичний план розроблені з урахуванням вищезгаданої Постанови №612, Наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №382 від 23.12.2020 р. «Про затвердження Положення про відомчу пожежну охорону Державного агентства лісових ресурсів України», Наказу Держкомлісгоспу України №526 від 28.12.2005 р. «Про затвердження Положення про лісові пожежні станції», Наказу Держкомлісгоспу України №278 від 27.12.2004 р. «Про затвердження Правил пожежної безпеки в лісах України» та інших відповідних нормативних документів.

  Великі лісові та ландшафтні пожежі нового типу 2020 року у Житомирській, Київській та Луганській областях вперше в Україні призвели до людських жертв, знищення цілих населених пунктів, пошкодження та загибелі лісів на площі більше 157 тис. га. Витрати на гасіння пожеж сягнули сотень мільйонів гривень, а збитки для суспільства, економіки та довкілля сягнули десятки мільярдів гривень. Однією з головних причин таких пожеж стало поєднання тривалого періоду надзвичайної пожежної небезпеки погоди (5 клас) з вітром швидкістю вище 35-45 км за год. Постійна наявність значної кількості джерел вогню в ландшафтах України (на землях с.-г. призначення, заплавах, пасовищах, перелогах, біля населених пунктів та дачних кооперативів, в лісах, вздовж залізниць, автомобільних доріг, мереж електропостачання тощо) та небезпечні погодні умови призвели до одночасного виникнення значної кількості швидких ландшафтних пожеж, які після заходу у соснові ліси набували високої інтенсивності горіння. Це створювало надзвичайні складнощі для їх гасіння силами та засобами лісової охорони, лісових пожежних станцій лісогосподарських підприємств, установ природно-заповідного фонду та залученими пожежними підрозділами інших відомств.
  Зміни клімату, які стали однієї з причин пожеж нового типу, свідчать про високу вірогідність повторення погодних умов з надзвичайною небезпекою аналогічних 4-16 квітня (смт. Народичі, м. Овруч), 7 липня та 30 вересня 2020 р. (м. Сєвєродонецьк). Новий рівень пожежної небезпеки погоди та пожежі нового типу вимагають нових методів боротьби з ними. В умовах відсутності державного фінансування лісового господарства та воєнного стану реальні можливості для оновлення пожежної техніки та засобів пожежогасіння лісогосподарськими підприємствами є суттєво обмеженими. Отже, найбільш перспективними напрямками боротьби з пожежами нового типу є ті, що не вимагатимуть суттєвих фінансових затрат: 1) удосконалення системи попередження пожеж; 2) підвищення рівня готовності, ефективності виявлення пожеж та першої атаки на пожежу; 3) підвищення кваліфікації керівників гасіння лісових пожеж, лісової охорони та лісових пожежників щодо застосування сучасних методів попередження та гасіння пожеж; 4) удосконалення організації гасіння пожеж. Забруднення лісів вибухонебезпечними предметами створює нові нестандартні ризик для пожежних.

  Навчання проводили: Сергій Зібцев, професор кафедри лісівництва НУБіП України, керівник Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж; Олександр Сошенський та Василь Гуменюк, доценти кафедри лісівництва НУБіП України, співробітники Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж; Володимир Брайко, начальник відділу охорони і захисту лісу філії «Чернігівське лісове господарство» ДП «Ліси України». Інструкторами з практичних навчань були: Троян М.М., Махов Д.Р., Карамеля Р.М., Савлюк О.С. – працівники філії «Чернігівське лісове господарство» ДП «Ліси України».
   

  Олександр Сошенський,
доцент кафедри лісівництва

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook