Тиждень правових знань-2023. День другий: магістри-правники провели дискусію про забезпечення соціального житла державою в умовах сталого розвитку

4 жовтня 2023, 16:54

 

Другий день у Національному університеті біоресурсів і природокористування України продовжуються заходи для студентів, організовані кафедрою теорії та історії держави і права в рамках «Тижня правових знань-2023». У вівторок 3 жовтня 2023 року відбувся круглий стіл «Соціальне житло у державі сталого розвитку» для студентів-магістрів юридичного факультету 2 року навчання.

 

У вступному слові модераторка заходу Олена Чомахашвілі зазначила, що соціальне житло у державі сталого розвитку відіграє важливу роль у забезпеченні житлових потреб населення, зокрема найбільш вразливих груп суспільства. У такій державі соціальне житло має бути доступним, якісним і повністю відповідати стандартам забудови та житлового комфорту. Це означає, що кожен мешканець має мати можливість жити в безпечних, зручних та здорових умовах. Програми, спрямовані на забезпечення соціального житла, можуть бути реалізовані державними органами або спільними ініціативами з участю уряду та інших соціальних партнерів. Можуть бути створені спеціальні фонди, з яких фінансуються будівництво або придбання соціальних будинків, а також надання субсидій на оренду чи купівлю житла.

Для того, щоб соціальне житло було стимулюючим для сталого розвитку країни, необхідно враховувати енергоефективність та екологічні аспекти при будівництві житлових комплексів. Це може включати використання відновлюваних джерел енергії, енергоефективні технології та матеріали, а також створення зелених зон і впровадження екологічно дружніх рішень. Крім того, важливим аспектом соціального житла у державі сталого розвитку є забезпечення доступу до інфраструктури та послуг. Житлові комплекси повинні мати зручний доступ до шкіл, медичних закладів, супермаркетів та інших необхідних установ. Крім того, необхідно враховувати інклюзивність та диференційований підхід, аби задовольнити потреби різних соціальних груп, зокрема людей з інвалідністю, молоді, літніх людей та інших. Таким чином, соціальне житло у державі сталого розвитку повинно бути не лише ефективним і доступним, але й сприяти створенню екологічно чистого та інклюзивного середовища для життя людей.

 

Учасники заходу заслухали дві доповіді своїх колег на цю тему. Так, Валерія Чухно представила на розсуд групи тему «Організаційно-економічний механізм формування та забезпечення сталого розвитку розумного міста». Доповідачка слушно зауважила, що організаційно-економічний механізм формування та забезпечення сталого розвитку розумного міста передбачає впровадження ряду заходів та політик, які сприяють сталому та ефективному використанню ресурсів, покращенню якості життя громадян та забезпеченню економічного розвитку міста. Один з головних аспектів цього механізму - це використання інноваційних технологій та інформаційних систем для оптимізації управління містом, надання електронних послуг громадянам, впровадження "розумних" систем управління енергоефективністю, транспортом, водопостачанням, відходами та іншими сферами. Також значну роль відіграють методи стимулювання економічного зростання в місті, такі як інвестиційна політика, розвиток підприємництва та малих підприємств, сприяння стартапам та інноваційним проєктам. Створення сприятливої інвестиційної клімату, підтримка бізнесу та розвиток туризму - це важливі складові сталого економічного розвитку розумного міста. Окрім того, важливим аспектом сталого розвитку розумного міста є забезпечення екологічної безпеки та збереження природних ресурсів. Це досягається завдяки раціональному використанню енергії, постійному контролю за емісіями та забрудненням, розвитку відновлювальних джерел енергії та екологічно чистих технологій. Окрему роль в організаційно-економічному механізмі формування та забезпечення сталого розвитку розумного міста грає активна участь громадськості у прийнятті рішень та розвитку міста. Розумне місто сприяє залученню громадян до процесу управління та планування міського середовища, що сприяє формуванню відповідальності та почуття приналежності до міста у людей. Загалом, організаційно-економічний механізм формування та забезпечення сталого розвитку розумного міста передбачає впровадження інноваційних технологій, стимулювання економічного зростання, екологічну безпеку та активну участь громадськості у прийнятті рішень. Тільки за умови впровадження цих заходів розумні міста зможуть досягти сталого розвитку.

 

Катерина Шевченко торкнулася питань, що стосуються правового режиму житла соціального призначення. В своєму виступі доповідачка торкнулась основних аспектів правового режиму такого житла якими є: 1. Власність. Власником соціального житла може бути держава, місцеві органи влади, соціальні організації або приватні особи. Законодавство визначає умови та порядок набуття права власності на таке житло.  2. Користування. Соціальне житло може надаватися у користування особам, які відповідають певним критеріям потребуючих соціального житла. Ці критерії можуть бути пов'язані з доходами, місцем проживання, сімейним станом та іншими факторами. Законодавство також визначає умови та порядок отримання права на користування соціальним житлом. 3. Оренда. У разі, коли соціальне житло надається у оренду, законодавство визначає умови, права та обов'язки орендатора та орендодавця. Можуть бути встановлені обмеження щодо збільшення орендної плати та інші заходи, що забезпечують доступність соціального житла. 4. Утримання і експлуатація. Законодавство також може встановлювати вимоги щодо утримання і експлуатації соціального житла. Це може включати вимоги щодо проведення регулярних ремонтів, забезпечення необхідних комунікацій та інших умов життя. Окрім того, в деяких країнах можуть бути встановлені особливі заходи для захисту прав користувачів соціального житла, наприклад, встановлення соціальних стандартів проживання, можливість безоплатного отримання юридичної допомоги у випадку конфліктів з власниками або органами влади, що надають соціальне житло. Проте, правовий режим житла соціального призначення може варіюватися в різних країнах та залежати від конкретного законодавства та політики соціального житлового сектора.

 

Кожна доповідь супроводжувалася короткою сесією питань-відповідей. Приємно, що здобувачі вищої освіти магістерського рівня не залишають осторонь своєї уваги соціальні питання розвитку сталого функціонування українського суспільства.

До кінця цього тижня передбачено ще декілька цікавих заходів, тому кафедра теорії держави і права запрошує усіх охочих приєднуватися до них!

 

Кафедра теорії та історії держави і права

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook