7 квітня – Всесвітній день здоров'я

7 квітня 2023 року

  «Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!», тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються, скільки сенсу закладено у цих словах.

  Всесвітній день здоров’я – це всесвітній день підвищення обізнаності про здоров’я, який відзначається щороку 7 квітня під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), а також інших пов’язаних організацій.
  У 1948 р. ВООЗ провела Першу Всесвітню асамблею охорони здоров'я. Асамблея вирішила відзначати 7 квітня кожного року, починаючи з 1950 р., як Всесвітній день здоров’я. Всесвітній день здоров’я проводиться на честь заснування ВООЗ і розглядається організацією як можливість щороку привернути увагу всього світу до теми, яка має велике значення для глобальної охорони здоров’я. ВООЗ організовує міжнародні, регіональні та місцеві заходи в День, пов’язані з певною темою. Всесвітній день здоров’я визнається різними урядами та неурядовими організаціями, що займаються питаннями громадського здоров’я, які також організовують заходи та висвітлюють свою підтримку у звітах ЗМІ, наприклад, Глобальна рада охорони здоров’я.
 
Пам'ятна марка Лівії 1980 р., присвячена Всесвітньому дню здоров'я
 
  Всесвітній день здоров’я є однією з 11 офіційних глобальних кампаній охорони здоров’я, які відзначає ВООЗ, а також Всесвітній день боротьби з туберкульозом, Всесвітній тиждень імунізації, Всесвітній день проти малярії, Всесвітній день без тютюну, Всесвітній день боротьби зі СНІДом, Всесвітній день донора крові, Всесвітній день боротьби з хворобою Шагаса, Всесвітній день пацієнта, День безпеки, Всесвітній тиждень поширення інформації про антимікробні засоби та Всесвітній день боротьби з гепатитом.
  Цьогорічна тема Дня здоров’я – «Здоров'я для всіх».
 
Країни, які відчувають гостру нестачу медичних працівників
 
  Сьогодні, вперше в історії, більшість людей можуть розраховувати дожити до шістдесяти років і більше. Більш тривале життя є важливою можливістю не лише для людей похилого віку та їхніх родин, а й для суспільства в цілому. Додаткові роки дають можливість зайнятися новою діяльністю, наприклад, продовжити освіту або довго занедбаним захопленням, продовжуючи робити цінний внесок у сім’ю та суспільство. Проте ступінь цих можливостей значною мірою залежить від одного фактора: здоров’я.
 
Факт 1: Населення світу стрімко старіє
  Кількість людей у віці 60 років і старше зросте з 900 мільйонів до 2 мільярдів у період між 2015 і 2050 роками (з 12% до 22% від загальної чисельності населення світу). Старіння населення відбувається швидше, ніж у минулому. Наприклад, у той час як у Франції було майже 150 років, щоб адаптуватися до зміни частки населення старше 60 років з 10% до 20%, у таких країнах, як Бразилія, Китай та Індія, буде трохи більше 20 років, щоб зробити це. Така сама адаптація.
 
Факт 2: Існує мало доказів того, що люди похилого віку сьогодні мають краще здоров’я, ніж їхні батьки
  Частка людей похилого віку в країнах з високим рівнем доходу, яким потрібна допомога з боку іншої людини, щоб виконувати такі основні дії, як їжа та прання, можливо, дещо зменшилася за останні 30 років. Проте мало що змінилось у поширеності менш серйозних обмежень у функціонуванні.
 
 
Факт 3: найпоширенішими захворюваннями в літньому віці є неінфекційні захворювання
  Літні люди в країнах з низьким і середнім рівнем доходу несуть більший тягар хвороб, ніж люди в багатому світі. Незалежно від того, де вони живуть, найбільшими вбивцями літніх людей є хвороби серця, інсульт і хронічні захворювання легенів. Основними причинами інвалідності є сенсорні порушення (особливо в країнах з низьким і нижчим середнім доходом), біль у спині та шиї, хронічне обструктивне захворювання легень (особливо в країнах з низьким і нижчим середнім доходом), депресивні розлади, діабет, деменція та остеоартрит.
 
Факт 4: Що стосується здоров’я, то немає «типової» літньої людини
  Біологічне старіння лише слабко пов'язане з віком людини в роках. Деякі 80-річні люди мають фізичні та розумові здібності, подібні до багатьох 20-річних. Інші люди відчувають зниження фізичних і розумових здібностей у набагато молодшому віці.
 
Факт 5: Здоров'я в літньому віці не є випадковим
  Хоча деякі варіації здоров’я людей похилого віку відображають їхню генетичну спадковість, більшість із них пов’язана з їхнім фізичним і соціальним середовищем, а також впливом цього середовища на їхні можливості та поведінку щодо здоров’я. Важливо, що ці фактори починають впливати на старіння з дитинства. Це означає, що літня людина з неблагополучного середовища має більшу ймовірність погіршити здоров’я та рідше мати доступ до послуг і догляду, які їй можуть знадобитися.
 
 
Факт 6: ейджизм тепер може бути більш поширеним, ніж сексизм чи расизм
  Ейджизм – дискримінація людини за віком – має серйозні наслідки для літніх людей і суспільства в цілому. Ейджизм може набувати багатьох форм, включаючи упереджене ставлення, дискримінаційну практику або політику, яка увічнює ейджистські переконання. Це може перешкодити розробці правильної політики та може значно підірвати якість медичної та соціальної допомоги, яку отримують літні люди.
 
Факт 7: Комплексні дії в галузі охорони здоров’я вимагатимуть фундаментальних змін у нашому уявленні про старіння та здоров’я
  Здоров'я в старшому віці не повинно визначатися відсутністю захворювань. Здорове старіння під силу кожній літній людині. Це процес, який дозволяє людям похилого віку продовжувати робити те, що для них важливо. Хоча видатки на охорону здоров’я та соціальне обслуговування людей похилого віку часто розглядаються як витрати для суспільства, їх слід розуміти як інвестиції в реалізацію можливостей і надання людям похилого віку можливості продовжувати робити свій численний позитивний внесок.
 
Факт 8: системи охорони здоров’я мають бути адаптовані до потреб людей похилого віку
  Більшість систем охорони здоров’я в усьому світі погано підготовлені до задоволення потреб людей похилого віку, які часто мають численні хронічні захворювання або геріатричні синдроми. Системи повинні бути спроможними надавати інтегровану допомогу, орієнтовану на людей похилого віку, і зосереджуватися на підтримці можливостей у міру старіння людей.
 
 
Факт 9: У ХХІ ст. всі країни потребують інтегрованої системи довгострокового догляду
  У деяких країнах це означає створення системи практично з нічого. В інших випадках це означає переосмислення довгострокового догляду: від базової мережі безпеки для найбільш уразливих до ширшої системи, яка максимізує функціональні можливості людей похилого віку та підтримує їхню автономію та гідність. За прогнозами, до 2050 року кількість людей похилого віку, які потребують підтримки для повсякденного життя, у країнах, що розвиваються, зросте вчетверо.
 
Факт 10: Здорове старіння залучає всі рівні та сектори уряду
  Приклади міжсекторальних дій включають створення політики та програм, які розширюють можливості житла; забезпечення доступності будівель і транспорту; сприяння віковій різноманітності в робочому середовищі; захист літніх людей від бідності за допомогою схем соціального захисту. Досягнення прогресу в галузі здорового старіння також вимагатиме набагато кращого розуміння проблем і тенденцій, пов’язаних із віком – who.int.
 

Вітаємо з Днем здоров'я і бажаю міцного імунітету, життєвої енергії, моральних сил і великого прагнення до своїх мрій! Нехай любов близьких і їх же посмішки будуть найефективнішими вітамінами для щастя, нехай твоє здоров'я з кожним днем зміцнюють віра, надія, підтримка друзів та віра в нашу Перемогу!

 
 
 
Марія Поливач,
директор музею історії НУБіП України 

  

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook