Навчально-науковий інститут лісового і садово-паркового господарства

Наукова робота

НДІ лісівництва та декоративного садівництва, який створено на базі кафедр ННІ ЛіСПГ, наукової частини Боярської лісової дослідної станції, науково-виробничих лабораторій Ботанічного саду Національного університету біоресурсів і природокористування України у 2001 році. З часу створення до 2005 року інститут очолював доктор сільськогосподарських наук, проф. А. А. Строчинський, з 2006 до березня 2010 року -  доктор сільськогосподарських наук, проф. В. Ю Юхновський, з 2010 до 2014 року - доктор сільськогосподарських наук, проф. Н. О. Олексійченко, з 2015 року до вересня 2016 року доктор сільськогосподарських наук, доц.  Р. Д. Василишин, з вересня 2016 року до лютого 2017 року доктор сільськогосподарських наук, с.н.с. А.М.Білоус. З березня 2017 року інститут знову очолює Р. Д. Василишин.

    

Пріоритетними напрямами наукових досліджень науковців є:

 

 • розробка нормативно-інформаційного забезпечення системи обліку і раціонального використання лісосировинних ресурсів та удосконалення системи ведення лісового господарства на основі запровадження інструментів лісової сертифікації, ДЗЗ та ГІС-технологій;
 • стале ведення лісового господарства, екосистемні функції  та здоров'я лісів;
 • відтворення та підвищення продуктивності лісових екосистем на засадах екологічно орієнтованого лісівництва;
 • розробка теоретико-методологічних підходів до оцінювання біоенергетичного потенціалу деревної біомаси;
 • оптимізація структури захисних насаджень лісоаграрних ландшафтів як складової Національної екологічної мережі;
 • моніторинг та охорона лісів від пожеж як основи збереження біорізноманіття та стійкості лісових екосистем;
 • розробка наукових основ комплексного використання та переробки деревних ресурсів України;
 • стале ведення мисливського господарства в умовах вольэрного та вільного утримання тварин;
 • відновлення садово-паркових об’єктів та формування стійких культурфітоценозів для оздоровлення довкілля та еколого-естетичного поліпшення ландшафту.

     

   

 

 

Наукові школи, видатні вчені

У рамках діяльності науково-дослідного інституту представлено три основні наукові школи: наукова школа професора Логгінова Бориса Йосиповича (розробка наукових основ відтворення лісів), наукова школа професора Бодрова Василя Олександровича (лісомеліоративні методи боротьби з посухою та ерозією ґрунтів), наукова школа професора Нікітіна Костянтина Євлампійовича(розробка наукового та нормативного забезпечення системи комплексного обліку лісових ресурсів, дослідження біологічної продуктивності лісів та енергетичного потенціалу лісових насаджень). Вченими зі світовим ім’ям також є академіки Погребняк Петро Степанович, який тривалий час працював на кафедрі лісівництва та Швиденко Анатолій Зіновійович, який відмічений серед групи вчених, за науковий доробок яких Міжурядова група експертів зі змін клімату (IPCC) була відзначена Нобелівською премією миру 2007 року.

 

Аспірантура та докторантура

У НДІ лісівництва та декоративного садівництва підготовка кандидатів наук здійснюється за такими спеціальностями:

 • 06.03.01 – лісові культури та фітомеліорація (сільськогосподарські та біологічні науки;
 • 06.03.02 – лісовпорядкування і лісова таксація
 • 06.03.03 – лісознавство і лісівництво (сільськогосподарські науки);
 • 05.23.06 – технологія деревобробки, виготовлення меблів та виробів з деревини (технічні науки).

З 2016 року здійснюється підготовка наукових кадрів за науковими ступенями доктор філософії (PhD) та доктор наук у межах чотирьох спеціальностей:

 • 205 – лісове господарство;
 • 206 – садово-паркове господарство;
 • 187 – деревообробні та меблеві технології;
 • 091 – біологія.

Щорічно в аспірантуру вступає 8–12 аспірантів. Для захисту дисертаційних робіт в інституті функціонує дві спеціалізовані вчені ради: Д 26.004.09 – голова, проф. Лакида П.І. та К 26.004.11 – голова, проф. Пінчевська О.О.

Науково-технічне співробітництво

Головними напрямами наукового співробітництва інституту є забезпечення реалізації в Україні пріоритетних завдань переходу до сталого управління лісами, збереження біорізноманіття в лісах, добровільна сертифікація лісів та лісової продукції, системи інтегрованого  управління природними пожежами, інформатизація управління лісами та використання ГІС-технологій, оцінка депонованого вуглецю в лісах України тощо. Основними партнерами інституту є: Міжнародний Інститут прикладного системного аналізу (IIASA), Європейський лісовий інститут (EFI)Факультет лісівництва та екологічних досліджень Єльського університетууніверситет штату ВермонтВаршавський університет наук про життя, Лісова Опікунська РадаГлобальний Центр Моніторингу пожеж (GFMC)Міжнародний Союз лісових дослідних організацій та багато наукових установ системи НАН та НААН України.

Науково-дослідна робота студентів

 

 

В інституті функціонує рада молодих вчених, активно працюють 18 студентських наукових гуртків, учасники яких залучаються до виконання наукової тематики НДІ під керівництвом студентів магістратури дослідницького спрямування. Щорічно студентська наукова молодь представляє свої здобутки на численних конференціях, семінарах та на всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт у різних галузях знань.

 

 

Найважливіші здобутки

Серед найважливіших здобутків інституту є визнання наукових результатів та відзначення наших співробітників як на міжнародному, так і на національному рівні. Так, професор кафедри лісівництва С. Зібцев, єдиний в Україні відзначений «Зеленою зіркою» ООН за дослідження лісових екосистем Чорнобильської зони відчуження. Наукові роботи молодих науковців інституту (Василишин Р.Д., Білоус А.М.,  Лакида І.П., Білоус С.Ю., Чорнобров О.Ю., Гатальська Н.В., Мавко М.С.) три роки поспіль (2014-2016) відзначалися Премією Президента України для молодих вчених. Щорічно науковці НДІ виграють 2-3 міжнародних та національних гранти для виконання наукових досліджень.

  

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook