Проведення пошукових дослідів аспірантом кафедри бджільництва Олександром Яценком

July 9, 2025

Наполегливість та цілеспрямованість аспірантів кафедри бджільництва вражає ...

Аспірант кафедри бджільництва Олександр Яценко обрав цікаву, актуальну  та важливу тему дисертаційної роботи для сучасного бджільництві – «Удосконалення технології виведення бджолиних маток». Напрямок досліджень за темою охоплює генетику, селекцію та технологію виведення бджолиних маток для кліматичної зони Лісостепової зони України. Для проведення якісних та прозорих пошукових досліджень  повинно бути відповідне матеріано-технічне забезпечення, яке дозволить реалізувати намічені цілі та дійти до поставленої мети. Працюючи в цьому руслі аспірант удосконалює існуюче обладнання на кафедрі та апробує його в ході досліджень.
 
 
Нині виникла ситуація, коли відбувається неконтрольоване спаровування аборигенних українських бджолиних маток трутнями закордонних порід (італійська, карніка, бакфаст, кавказька та інші). В результаті маємо бджіл різних генотипових поєднань з різною «часткою крові» тієї чи іншої породи, у яких в наступних покоління також відбувається розщеплення.
Неконтрольоване спаровування призводить до того, що нащадки, як матки, так і робочі бджоли втрачають стабільні адаптаційні властивості аборигенної української породи, стаючи вразливими до кліматичних змін, хвороб та демонструючи нестабільну продуктивність, репродуктивну здатність та поведінку.
 
 
Постає негайна проблема дослідити, проаналізувати та розібратися в питаннях, які накопичилися в процесі роботи та запропонувати оптимальні варіанти вирішення для умов Лісостепу України.
 
Працює аспірант під керівництвом доктора с.-г. наук, професора Повознікова Миколи Гавриловича, дотримуючись затвердженого індивідуального плану наукової роботи аспіранта, занурившись у виконання дисертаційних досліджень.
Олександр Вікторович, має практичний досвід та аналітичне мислення з розумінням, що таке наука – це пояснення об’єктивних реальних речей, які існують в світі. Але їх не всі розуміють. Адже на виробництво меду впливає від 40 до 60 різних чинників. Тому спільно із завідувачем кафедри бджільництва, професором Повозніковим М.Г. та іншими співробітниками були визначені поняття якісна бджолина матка, достатня база наукових досліджень з дотриманням певних методів, методик та методології в цілому. Порушення методики або недостатня чисельність бджіл або сімей в групах не може гарантувати доказовість. Досліди повинні бути якісними, прозорими, послідовними, а вся інформація – достовірна, без плагіату.
Згідно загального навчального плану з виконання освітньо-наукової програми підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії Яценко О.В. успішно пройшов підготовку з циклу дисциплін загальної та професійної підготовки. Паралельно, завдяки своїй мовній компетенції, аспірант проводить пошук не лише джерел вітчизняної літератури з бджільництва, а й аналізує видання інших країн.
Пошукач також є співвиконавцем науково-дослідної роботи за ініціативною темою: «Ефективність використання бджолиних маток різних генотипових поєднань в Лісостеповій зоні України» (№ державної реєстрації 0124U002843).
 
 
Бажаємо нашому аспіранту подальших творчих здобутків, нових звершень та
відкриттів в галузі бджільництва!
 
Анастасія ВИДРИК, 
к. с.-г. наук, асистент кафедри бджільництва
 
 
 
У дослідженнях приймають участь і студенти, які проходять практику на кафедрі бджільництва.
Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook