Навчальна практика з дисциплін «Лісова ентомологія» та «Лісова фітопатологія» для студентів спеціальності «Лісове господарство» онлайн – нові виклики і досвід
Навчальна практика – важлива складова формування практико-орієнтованих компетентностей наших студентів – майбутніх лісівників. Тому онлайн-консультації зі студентами групи ЛГ-1803 (ОС «Бакалавр») відбувалися щодня у відповідності до розкладу.
Викладачі і студенти обговорювали організаційні питання онлайн-зустрічей на базі платформи Zoomта elearn.nubip.edu.ua; теоретичні питання методик лісопатологічних обстежень, зокрема грунтових розкопок, обстеження молодняків тощо. Протягом практики відбувалося спілкування з викладачами, можливість ставити питання та одразу ж отримувати відповіді на них – зробили цю практику унікальною у «віртуальній» аудиторії.
Програма навчальної практики з дисципліни «Лісова ентомологія» передбачала виконання таких завдань:
- Екскурсія. Вивчення видового складу шкідливих комах і їх ентомофагів у різних насадженнях і місцях поселення. Відпрацювання методики лісопатологічного дослідження і способів обліку чисельності різних груп комах.
- Лісопатологічне обстеження насаджень. Рекогносцирувальний нагляд за розмноженням хвоє- і листогризучих комах.
- Огляд ґрунту на заселеність ґрунтовими шкідниками.
Програма навчальної практики з дисципліни «Лісова фітопатологія» передбачала виконання таких завдань:
- Переглянути відеоматеріали лісопатологічного обстеження (екскурсії лісом), пригадати типові симптоми та збудників найпоширеніших хвороб лісових деревних рослин, робити селфі з фітопатологічним обʼєктом.
- Встановити загальний санітарний стан лісу на основі розрахунку середньозваженого індексу санітарного стану (згідно індивідуального завдання).
- Сформувати фотогербарій фітопатологічних обʼєктів.
Після відпрацювання всіх завдань студенти здали звіт, а також склали залік на базі платформи elearn.nubip.edu.ua. Успіх проведення навчальної практики багато залежить від ретельної підготовки до неї. Завчасно необхідно підібрати придатні квартали для проведення лісопатологічного обстеження і виготовити викопіровку з плану насаджень, намітити маршрути екскурсій, щоб відвідати всі об'єкти, підготовити знаряддя.
У період практики студенти ведуть щоденник, а по закінченні її подають звіт об'ємом 10-12 сторінок. Звіт рекомендується щоденно писати після польових робіт. У складанні звіту, а також всіх обстежень лісу і інших робіт беруть активну участь всі члени бригади.
Зрозуміло, що в умовах карантину ці завдання були складними, але ми з ними успішно справилися, про що свідчать і написані реферати і зібрані гербарії. Всі студенти групи отримали позитивні оцінки, а ми – новий досвід.
Ганна Бойко,
асистент кафедри лісівництва
Іванна Кульбанська,
старший викладач кафедри лісівництва