Коні та все про них
Що змушує людей віками проводити стільки часу поряд із кіньми? Лише необхідність? Але чому тоді Олександр Македонський назвав місто на честь свого коня? Сьогодні я хочу трішки розповісти про цих чудових створінь – коней. Як вони виникли? Які вони бувають? Чи може принц приїхати на білому коні?
В давні часи коні були для наших предків всього лише джерелом їжі, але з плином часу – багатьох тисячоліть – стали надійним другом людини в різних проявах її життєдіяльності!
Історія коней починається приблизно 60 млн. років тому назад. Протягом віків еволюція коней відбувалась у напрямі збільшення розмірів тварини , а також зменшення числа пальців ніг(від 4-х до 1-го). Перші сучасні коні з’явились 1,5 млн. років тому в Північній Америці, звідки і почалося їх розповсюдження світом. Вважається, що сучасні коні виникли з 3-х або 4-х підвидів: дикий кінь, кінь Пржевальського, тарпан і, можливо, Якутський кінь. Слід зазначити, що Еогіпус був лише 35 см у холці і мав 4 пальці. Від Мезогіпуса до Меригіпуса включно пальці на копитах редукувались, вага тіла переносилась лише на середні пальці, а ріст у холці збільшувався. Пліогіпус був першим однопалим представником коней і мав зріст більше метра у холці.
Коні – нежуйні травоїдні тварини. Через відсутність жуйки, їм треба пастись по 9-11 годин у день(більше ніж будь-якій іншій тварині). Сплять вони по 4-6 годин на добу. До речі, дві години коні сплять стоячи, але можуть бачити сни лише, коли лежать. Період вагітності триває приблизно 11 місяців. Кінь є одним із найшвидших ссавців на Землі(може розвивати швидкість до 77 км/год). Окрім цього, не можна не згадати, що у цих тварин дуже добре розвинені усі види почуттів. Найгострішим є нюх: коні здатні знайти воду під землею, розрізнити своє лоша або чужака у табуні. У них майже нема сліпої зони, вони розрізняють кольори. Також коні мають власну мову тіла, за допомогою якої вони спілкуються один з одним та виражають почуття. Наприклад, якщо кінь б’є копитом, то це говорить про його нетерплячість або нервозність. Насторочені вуха скажуть вам про увагу та зацікавленість тварини. У табуні існує жорстка ієрархія.
Існують різні типи коней:
- ваговозні
- верхові
- поні
- легкозапряжні
- в’ючні
Усі вони мають різні параметри тіла, та особливості характеру. Так ваговози зазвичай мають спокійний та врівноважений характер, а верхові більш грайливі та імпульсивні.
Усі коні мають свій певний колір волосяного покриву. Масть - одна з головних індивідуальних особливостей. Це не тільки колір волосяного покриву, а також поєднання кольору шкіри та очей.
Основними вважаються 4 масті: сіра, рижа, гніда та ворона. Усі інші – їх похідні. Нажаль, офіційно білих, чорних та коричневих коней не існує. Правильно вживати терміни сірий, вороний та гнідий, відповідно. Яскравими прикладами нетипових мастей є: ігренева, савраса та булана.Основним аспектом існування коня в неволі є правильно підібраний раціон харчування. Базовим кормом для коней є овес. У меншій ступені вживаються: жито, кукурудза, пшениця. Найбільш раціональними у вживанні є зернові суміші або гранульовані концентровані корма. Перед кожним вживанням їжі коня необхідно напоїти, якщо у нього немає автопоїлки. Вода повинна бути не нижче 8 градусів і не вища за 16 градусів. На багатьох стайнях та іподромах дуже популярна «каша» для коней. За декілька годин до годування у ємність насипають 1,5-2 кг вівса, зерна льону, 30-40 грамів кухонної солі, усе це заливають окропом, а зверху насипають шар висівки (розрахунки приведені на 1 голову). Роздають у теплому вигляді. Коня після роботи, стресу чи пасовища можна поїти не раніше ніж через 1,5-2 години. Жеребці для розведення, вагітні кобили, лошата та хворі коні мають окремий раціон, збагачений вітамінами, макро- та мікроелементами.
У зв’язку з тим, що коні живуть поряд з людиною досить давно, то не дивно, що існує багато видів спорту, в яких приймають участь коні! Сюди відносять: конкур, виїздка, крос, триборство, поло та ін.
Конкур – це змагання з подолання конем перешкод разом із вершником. Пара кінь-вершник мають якнайшвидше подолати смугу перешкод, не зачепивши їх, бо вони легко руйнуються. Виїздка – це тип змагань, на яких оцінюють взаємодію вершника із конем, за рахунок виконання певних фігур. Поло є командним видом кінного спорту у якому одночасно змагаються 2 команди від 4 до 8 учасників.
Отже, можна сказати, що не дивлячись на сьогоденний розвиток світу, коні продовжують відігравати немалу роль в житті людства! Вони задіяні в багатьох аспектах нашого життя: спорт, творчість, техніка та ін. По мірі змін, що відбувалися у світі та розвитком промисловості, зникла необхідність у активному використанні коней, як робочої сили, проте захоплення і любов, що ми відчуваємо до цих тварин, залишаються з нами назавжди!
Шкумат Марина,
студентка 1 курсу 6 групи,
факультет ветеринарної медицини