Факультет створений згідно наказу ректора від 01.04.2011 р. № 301 на підставі рішення вченої ради університету (протокол № 8 від 31.03.2011 р.).
Історія створення факультету біотехнології бере свій початок з 2004 року на факультеті захисту рослин з відкриттям доктором біологічних наук, професором, членкором НААН України М.Д. Мельничуком спеціальності «Екобіотехнологія» та першої групи біотехнологів. У жовтні 2004 року було створено факультет екології і біотехнології, деканом якого стала кандидат сільськогосподарських наук, доцент Н.М. Рідей. Зазначене стало передумовою створення факультету біотехнології у травні 2011 року. Факультет очолила кандидат біологічних наук, доцент кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Ю.В.Коломієць.
Факультет біотехнології забезпечує організацію безперервного цілісного навчального процесу підготовки фахівців за ступеневою системою освіти освітньо-кваліфікаційних рівнів «Бакалавр», «Магістр» за напрямом «Біотехнологія».
Діяльність факультету спрямована на інтегроване навчання теоретичним основам і практичному використанню новітніх біотехнологій, що базуються на застосуванні законів розвитку живої природи, для створення та реалізації новітніх систем для агропромислового комплексу, енергетики, легкої, хімічної, гірничо-добувної промисловості, нафтопереробного комплексу, управління якістю біотехнологічної продукції, питаннями законодавчого регулювання, менеджменту та маркетингу, проблемами біобезпеки та біоетики.
Особливість підготовки ОКР «Магістр» на факультеті напряму «Біотехнологія» здійснюється з таких видів діяльності: виробничої - інноваційної професійної на підприємствах і організаціях різних форм власності; дослідницької – наукової в науково-дослідних установах (у т.ч. в аспірантурі); педагогічної на посадах викладачів спеціальних дисциплін вищих навчальних закладів.
Факультет готує фахівців зі спеціальності «Екологічна біотехнологія та біоенергетика» за магістерськими програмами виробничого спрямування «Сучасні екологічні біотехнології в агросфері» за спеціалізаціями: «Природоохоронні біотехнології», «Гідроекологія та моніторинг водних екосистем», «Біологічний захист агроекосистем» та дослідницьким спрямуванням «Інноваційні біотехнології, екобіотехнологія та біоенергетика» за спеціалізаціями: «Альтернативна енергетика», «Біобезпека і біоетика», «ДНК-паспортизація та картування геному».
У рамках підготовки за ОКР «Магістр» студенти зі спеціальності «Біотехнологія» залучаються до вирішення завдань:
виробничо-технологічного напрямку діяльності факультету:
1. Розробка систем альтернативного землеробства і впровадження сучасних природоохоронних, енергоощадних arpo- та біотехнологій для екобезпечного, соціально-економічного збалансованого господарювання.
2. Розробка біологічних методів захисту arpo- та фітоценозів.
3. Визначення економічної, екологічної та енергетичної ефективності використання біопалив в агропромисловому виробництві.
4. Розробка технологій клонального мікророзмноження цінних с.-г. культур на безвірусній основі.
5. Розробка технологій молекулярної діагностики патогенів с.-г. культур методами ПЛР.
6. Прогнозування й упередження екологічних порушень і підвищення продуктивності збалансованості агроекосистем України в умовах глобальних змін клімату.
науково-дослідницького напряму діяльності факультету:
1. Теоретичне обґрунтування технологій вирощування сировинних культур для біоенергетики.
2. Наукове обґрунтування застосування технологій отримання біогазу і біодизелю.
3. Вивчення біоресурсного потенціалу агроекосистем для енергозабезпечення збалансованого розвитку сільськогосподарських територій.
4. Наукове обґрунтування відбору біотест культур, біоіндикаторів для проведення експертизи застосування сучасних агротехнологій: екотоксикологічної - застосування засобів хімізації, систем удобрення, захисту рослин; агротехнічної - застосування систем обробітку ґрунту.
5. Аналіз актуальності, стану та перспектив розвитку альтернативної енергетики.
6. ДНК аналіз генотипів сільськогосподарських культур за допомогою молекулярних маркерів. Ідентифікація та диференціація генотипів с.-г. культур за допомогою ДНК маркерів.
7. Аналіз стану, проблеми і перспективи розвитку біологічного захисту рослин. Визначення ефективного комплексу біологічних засобів захисту рослин в умовах відкритого та закритого ґрунту.
Факультет співпрацює в навчальній, науковій і методичній роботі з провідними університетами зарубіжних країн – Університет Вагенінгена (Нідерланди), Токійський аграрний університет (Японія), Російський державний сільськогосподарський університет – МСГА ім. Тімірязєва, (Російська Федерація), університет м. Гельсінкі (Фінляндія). Університет наук і технологій штату Айова (США). Навчання зі спеціальності «Біотехнологія» проводиться, крім української, англійською мовою. Щороку студенти проходять практичне стажування в кращих господарствах Німеччини, Франції, Данії, Норвегії, Швейцарії та інших країн.
Кращі наші випускники мають можливість продовжити навчання в аспірантурі, яка функціонує за спеціальностями: «Біотехнологія»; «Генетика»; «Фізіологія рослин»; «Вірусологія». Функціонує спеціалізована вчена рада Д 26.004.15 по захисту кандидатських, докторських дисертацій за спеціальностями 03.00.20 – біотехнологія (сільськогосподарські науки), 03.00.16 – екологія (сільськогосподарські науки), 03.00.12 – фізіологія рослин (сільськогосподарські науки).
Всі досягнення в науковій та міжнародній співпраці факультету слугують єдиній цілі – через підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу, його наукового потенціалу, набуття викладачами міжнародного досвіду у науковій та освітній діяльності, забезпечити підвищення якості підготовки фахівців в галузі біотехнологій. В значній мірі це досягається і за рахунок розвитку студентської науки на факультеті. На кожній кафедрі функціонують наукові гуртки: біотехнології, прикладних біотехнологій в АПК, вірусології, фізіології рослин, біохімії рослин, молекулярної біології, біології мікроорганізмів; студенти приймають участь у науково-дослідних проектах. Щорічно студенти публікують понад 30 праць у провідних фахових виданнях України та зарубіжжя, у матеріалах міжнародних конференцій, роблять понад 50 доповідей на різних наукових форумах. Зусилля викладачів факультету, націлені на розвиток студентської науково-дослідної роботи та на діяльність студентських наукових гуртків, що дає свої позитивні результати.
Важливою компонентою якісної підготовки фахівців з біотехнології є наявність відповідного методичного забезпечення, особливо авторського. Якісні навчальні посібники та підручники – це запорука якісної підготовки фахівців. З часу заснування факультету напрацьована достатня кількість методичного забезпечення за даним напрямом, за підручник «Біотехнологія рослин» автори М.Д. Мельничук, Т.В. Новак отримали Державну премію України в галузі науки і техніки.
Слід зазначити, що студенти факультету живуть не тільки навчанням. На факультеті біотехнології культурно-просвітницька та виховна робота проводиться наставниками академічних груп, а також шляхом масових заходів – художньої самодіяльності, творчих вечорів, інтелектуальних ігор клубу "Брейн-ринг", екскурсій тощо. Студенти беруть активну участь у загальноуніверситетських заходах і змаганнях: спартакіаді НУБіП України з різних видів спорту, чемпіонаті КВН НУБіП України, фестивалі художньої творчості “Голосіївська весна”, творчих конкурсах “Красуня НУБіП України”, “Містер НУБіП України” тощо.
| |
Проведення «Брейн-рингу» серед студентів 1 курсу | Проведення заняття в навчальній лабораторії біотехнології рослин |
|
|
Вручення дипломів магістрам |