Свято Андрія або «Калита»: Андріївські вечорниці сьогодні і сто років тому
Свято Андрія або «Калита»: Андріївські вечорниці сьогодні і сто років тому
13 грудня 2017, 10:00
м. Київ
13 грудня 2017 року у стінах Національного університету біоресурсів і природокористування України відбулися ВЕЧОРНИЦІ НА АНДРІЯ. Організатори заходу члени наукового гуртка «Соціальний практик» гуманітарно-педагогічного факультету Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Із часом усе змінюється, не виключенням є і традиції. Сучасність поступово витісняє знані нашими бабусями і дідусями звичаї і обряди, видозмінює їх, певною мірою трансформує на новий лад.
Відроджуючи традиції наших пращурів молоде покоління студентської молоді вшановує і продовжує їх.
Члени гуртка разом з деканом гуманітарно-педагогічного фокультету Шинкаруком Василем Дмитровичем, заступником декана Харченко світланою Василівною, завідувачем кафедри соціальної педагогіки та інформаційних техологій в освіті Вікторовою Лесею Вікторівною, доцентом кафедри Ржевським Геннадієм Миколайовичем привітали народними піснями, танцями і звичайно ж, короваєм та варениками, з щирими словами вдячності та найкращими побажаннями нашого Господаря ректора нашого славетного університету член-кореспондента Національної академії педагогічних наук України, доктора педагогічних наук, професора Ніколаєнко Станіслава Миколайовича, зі святом Андрія Первозваного – покровителя жителів України.
Станіслав Миколайович подякував студентам першого курсу спеціальності Соцііальна робота СР17001б членам наукового гуртка «Соціальний практик» кафедри соціальної педагогіки та інформаційних технологій в освіті гуманітарно-педагогічного факультету за патріотизм і вірне служіння, продовження традицій народу України. Поділився досягненнями університету і чудовими планами на майбутне стосовно святкування в наступному році 120 річчя нашого Славетного Університету! І пригостив солодкими подарунками та періжками членів наукового гуртка і побажав їм успіхів в навчані та здобутків на науковій ниві.
В продовження свята члени гуртка завітали до декана нашого найкращого гуманітарно-педагогічного факультету Шинкарука Василя Дмитровича та очолюваного ним дружнього колективу деканату Буцика Ігоря михайловича, Харченко світлани василівни, Савицької Інни Миколаївни, рудика Ярослава Михайловича зі співами та привітаннями, найкращими побажаннями в педагогічні та науковій діяльності, вихованні студентської молоді.
Свято Андрія Первозванного вважається найбільшим передноворічним святом, яке відзначається ще з часів Русі 13 грудня. Андрій Первозванний входив в число 12-ти апостолів Христа, згідно з переказами, був братом апостолу Петру і був покровителем жителів України та Шотландії. Напередодні цієї дати прийнято збиратися на Андріївські вечорниці — ворожіння, з якими пов'язано безліч неординарних звичаїв.
Традиції гулянь і найпопулярніші ворожіння на Андріївські вечорниці.
Вечорниці проходять в ніч з 12-го на 13-е грудня і в основному святкуються тільки молоддю.
• За традицією, в цей вечір і ніч хлопці робили різноманітні дрібні капості дівчатам (викрадали і ховали предмети одягу, прикраси). З настанням темряви хлопці лякали їх на вулицях або стукали у вікна, говорячи на різні лади, намагаючись таким чином звернути на себе увагу.
• Дівчата ж в цей час займалися таємним обрядом — проводили ворожіння на судженого і на результат майбутнього сімейного життя. Іноді дійством керувала заміжня і щаслива у сімейному житті ворожка, але найчастіше дівиці виступали в ролі ворожок самостійно. Щоб дізнатися ім'я нареченого, дівчатам було приписано кидати знятого з ноги червоного чобота, — якнайдалі через голову. Кинуте взуття уважно розглядали, оскільки вважалося, що суджений прийде в будинок з того боку, куди вказує носок чобітка.
• Не менш знамениті гадання з використанням кільця, скрученої з паперу квітки, ляльки і гілочок мирти. На всіх цих предметах ворожка робила замовляння, а потім пропонувала дівчатам по черзі тягнути жереб. Важалось, що та, яка витягне із загальної маси кільце, — незабаром вийде заміж.
• Ворожіння з використанням дзеркал різної величина — ще один спосіб дізнатися свою долю. Дзеркала ставили навпроти один одного, а між ними встановлювали 3 запалені свічки. Дівчина сідала між дзеркалами і довго вдивлялася в відображення свічок. Вважалося, що так в дзеркалах можна побачити коридор свічок, а в ньому — і свого судженого.
Андріївські вечорниці супроводжувалися веселими співами, довгими дівочими посиденьками, знайомствами і заграваннями молоді. Вечорниці тривали всю ніч, оскільки наступного разу молоді люди могли поспілкуватися тільки на гуляннях напередодні Різдва.
Сучасні вечорниці — що змінилося?
Дівчата, які вирішили влаштувати посиденьки на Андрія, найчастіше збирають компанії не вдома, а, наприклад, в затишних кімнатах гуртожитку.
Якщо раніше хлопці ніколи не заглядали до дівчат на вогник, а саме ворожіння було таїнством, то зараз молодь часто збирається разом. До ворожіння відносяться жартівливо, а самі вечорниці сприймають як відмінний привід повеселитися перед Новим роком!
Члени наукового гуртка вітають колектив
Національного університету біоресурсів і природокористування України
зі Святом Андрія Первозваного!
І бажають процвітання нашому дружньому коллективу університету!
Нових навчальних і наукових здобутків! Процвітання на многая лета!
Вікторова Леся вікторівна,
завідувач кафедри соціальної педагогіки
та інформаційних технологій в освіті
гуманітарно-педагогічного факультету
НУБіП України
Ржевський геннадій Миколайович,
доцент кафедри соціальної педагогіки
та інформаційних технологій в освіті
гуманітарно-педагогічного факультету
НУБіП України