Аспіранти кафедри Бокотько Роман та Савчук Тарас досконало оволоділи методикою відбору крові із яремної вени у кролів
Проведення наукових досліджень вимагає від дослідників оволодіння багатьма рутинними та специфічними методами. Одним з таких методів є відбір крові. Методи отримання проб крові від різних тварин для імунологічних досліджень мають свої особливості, які витікають із необхідності зберегти склад та біологічну активність її компонентів.
Кров – рідка сполучна тканина, яка циркулює в судинній системі і складається з рідкої частини – плазми (55–60 %) та формених елементів (еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів) (40–45 %). Плазма крові складається з розчинених у воді білків, вуглеводів, солей, біологічно активних речовин (гормонів, ферментів тощо), а також продуктів клітинної дисиміляції, що мають бути видалені з організму. Залежно від завдання і мети дослідження, об'єм крові, який потребується, відрізняється. Якщо у великих тварин отримати 10–20 мл крові не становить проблему для дослідника, то у дрібних тварин, особливо лабораторних, якими є кролі, такий об'єм крові часто отримати неможливо без пункції достатньо великої судини. Такою судиною у дрібних тварин є яремна вена. Тому, оволодіня методикою відбору крові із яремної вени у дрібних тварин – обов'язкове завдання у підготовці дослідника при проведенні досліджень, особливо, якщо такі тварини є об'єктом їх досліджень.
З огляду на те, що саме на кролях свої дослідження проводить аспірант кафедри Савчук Тарас, він, а також аспірант кафедри Бокотько Роман, за допомоги ст. викл. Ю. Харкевича та проф. М. Малюка досконало оволоділи методикою відбору крові із яремної вени у кролів.
Перед взяттям крові у місці її відбору вибривали шерстяний покрив, протерали шкіру 70 %-им спиртом. При відборі крові з яремної вени тварин фіксували так, щоб ділянка шкіри та нижчерозміщені тканини у ділянці проходження яремної вени (на межі верхньої й середньої третини шиї) були помірно натягнуті. При цьому, голова тварини була відведена у сторону, протилежну стороні відбору крові з яремної вени.
Виконувалии пункцію яремної вени на межі верхньої й середньої третини шиї. Для цього великим пальцем лівої руки здавлювали вену нижче місця пункції, а потім проколювали голкою шкіру й стінку вени. Голку вводили проти току крові під кутом 45°.
Після взяття крові місце проколу шкіри дезинфікували 70 %-им спиртом.
В. Данілов