Захист, який став важливим етапом мого шляху - Ірина Гаврилюк
Захист, який став важливим етапом мого шляху - Ірина Гаврилюк
22 липня 2025, 13:52
11 липня 2025 року відбулася важлива для мене подія — захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 201 «Агрономія».
Моя робота мала назву «Оцінка та створення вихідного матеріалу пшениці м’якої озимої з підвищеним рівнем продуктивності й адаптивності» і була виконана на кафедрі генетики, селекції і насінництва імені професора М. О. Зеленського НУБіП України.




Дослідженням я займалася не один рік — у різних умовах, з різною мотивацією, з перешкодами та підтримкою. У центрі моєї уваги були питання, які сьогодні стають дедалі актуальнішими: як створити матеріал пшениці, стійкий до стресових умов навколшнього середовища і здатний забезпечити стабільні врожаї. Працювалаз пшеницею та її дикими родичами, зокрема, з генетичними ресурсами роду Aegilops — і вже сьогодні бачу потенціал цих рішень для сучасної селекції.

Щиро дякую моєму науковому керівнику — Ковалишиній Ганні Миколаївні, яка весь цей час була поруч як наставниця, мотиваторка і приклад професіоналізму. Дякую кафедрі генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського, на якій пройшла не лише навчання, а й справжній етап становлення як дослідниці.
Захист відбувся в межах засідання разової спеціалізованої вченої ради, до складу якої увійшли:
- Світлана Михайлівна Каленська — доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри рослинництва НУБіП України (голова ради);
- Наталія Валеріївна Новицька — доктор с.-г. наук, професор кафедри рослинництва НУБіП України (рецензент);
- Юлія Михайлівна Дмитренко — кандидат с.-г. наук, доцент кафедри генетики, селекції і насінництва ім. проф. М. О. Зеленського НУБіП України (рецензент);
- Микола Владиславович Лозінський — доктор с.-г. наук, доцент, завідувач кафедри селекції Білоцерківського НАУ (офіційний опонент);
- Сергій Володимирович Пикало — кандидат біологічних наук, старший дослідник Миронівського інституту пшениці ім. В. М. Ремесла НААН України (офіційний опонент).Я вдячна кожному з них за фахові зауваження, доброзичливу атмосферу та щире зацікавлення моєю темою.

Хочу також подякувати ННЦ «Інституту землеробства НААН України», на базі якого виконувалася частина досліджень, зокрема Любові Голик, завідуючій відділом селекції і насінництва зернових культур. Окреме спасибі всім колегам, які підтримували, підказували, допомагали на різних етапах.
Окрема подяка проєкту ECOTWINS, участь у якому стала для мене надзвичайно корисним досвідом. Завдяки цьому проєкту я змогла взяти участь у літніх школах, розвинути навички наукової комунікації та представити свої результати на міжнародному рівні. Щиро дякую координаторці проєкту Оксані Тонсі за підтримку, довіру і можливості, які надихали мене рухатися вперед.
І нарешті, хочу подякувати тим, завдяки кому я мала змогу дійти до цього моменту — Збройним Силам України, завдяки яким ми могли провести засідання без повітряних тривог, моїм батькам і чоловіку — за терпіння, допомогу і віру в мене навіть тоді, коли я сама вагалася.
Цей захист — не фінал, а початок нової сторінки. І я щиро сподіваюся, що результати моєї роботи стануть у пригоді селекціонерам, які сьогодні працюють над вирішенням продовольчих викликів за умов зміни клімату.
Ірина Гаврилюкздобувач ступеня PhDНУБіП України,асистент кафедри генетики, селекції інасінництва ім. проф. М.О. Зеленського