Два тижні навчання, співпраці та натхнення: делегація НУБіП взяла участь у Літній школі Вагенінгенського університету
З 30 червня по 11 липня 2025 року делегація Національного університету біоресурсів і природокористування України взяла участь у Літній школі Вагенінгенського університету та дослідницького центру (Wageningen University & Research, WUR, Нідерланди). Програма була організована в межах стратегічного партнерства між НУБіП і WUR.
Захід мав на меті розвиток компетентностей українських викладачів і дослідників задля зміцнення спроможності НУБіП у сфері міждисциплінарних досліджень та освіти, пов’язаних із трансформацією агропродовольчих систем України в умовах війни, кліматичних змін та деградації водних ресурсів. У фокусі програми був підхід що визначає взаємозв’язок між кліматом, харчовими продуктами та водою (Climate-Food-Water Nexus), що охоплює взаємозв’язки між виробництвом продуктів харчування, доступом до чистої води та впливами довкілля.
Програма охоплювала лекції, практичні заняття, групову роботу, ознайомлення з дослідницькою інфраструктурою WUR та спільну розробку інноваційних ідей для освітніх і наукових проєктів, включаючи підготовку заявок до Horizon Europe.
Особливим моментом стало вітальне слово ректора WUR, професорки Каролайн Крозе (Prof. dr. Carolien Kroeze), яка підкреслила важливість підтримки української академічної спільноти та розвитку партнерств у сфері науки й освіти під час воєнної кризи.
Робота розпочалася зі знайомства та інтерактивного воркшопу, присвяченого трансдисциплінарному підходу, що став фундаментом для подальшої спільної діяльності. Під час Літньої школи представники WUR та НУБіП працювали над міждисциплінарними темами, зокрема:
- Управління продовольчими системами та інноваційна освіта
- Відновлення водних ресурсів, ґрунтів і аграрного виробництва
- Європейська інтеграція, аграрна політика і практики
- Права людини та сталий розвиток в умовах війни
Також були розглянуті можливості українсько-нідерландської співпраці в агропродовольчому секторі. Професори Вагенінгенського університету поділилися практиками системного мислення, комплексного управління аграрними та водними системами, а також методами викладання що забезпечують застосування наукових знань для розв’язання складних суспільних проблем.
Команда НУБіП презентувала своє бачення майбутнього університету, з урахуванням його сильних сторін у сфері освіти і науки, поточних викликів та висловили своє бачення щодо покращення академічного потенціалу для забезпечення післявоєнного відновлення.
У межах Літньої школи НУБіП–WUR учасники продовжили навчання, занурившись у роботу Групи з екологічної політики (Environmental Policy Group, ENP) Вагенінгенського університету. Особливою подією стала зустріч із професором Артуром Молом (Dr. Arthur Mol), колишнім ректором WUR, а також дискусійні сесії під керівництвом професорки Сігрид Вертгайм-Гек (Sigrid Wertheim-Heck) та її колег з ENP. Темами обговорення були управління трансформаційними процесами, системне мислення та трансдисциплінарні підходи, які дозволяють поєднувати політику та науку для досягнення позитивних змін.
Учасники відвідали інноваційні простори Wageningen Food & Biobased Research та Інститут AMS у Амстердамі, де знайомилися з прикладами реального впровадження наукових підходів у міському середовищі, зокрема підходами до створення живих лабораторій (Living Labs); прикладами гейміфікації як методу взаємодії з громадами; методами управління даними, логістики та біоекономічних ланцюгів доданої вартості.
Програма завершилась симпозіумом "Співпраця задля сталого розвитку продовольчої системи в Україні" та круглим столом за участі керівників ключових академічних підрозділів WUR – професора Андре ван Ламмерена (директора Групи екологічних наук) та професора Йооста де Лаата (директора Групи соціальних наук), викладачів WUR, НУБіП, урядових структур Нідерландів, експертів з прав людини та представників бізнесу, на якому обговорювалися ідеї для майбутніх партнерств.
Участь у Літній школі Вагенінгенського університету стала важливим кроком у посиленні наукової, освітньої та проєктної спроможності НУБіП України. Отримані знання, нові партнерства та ідеї для майбутніх досліджень і освітніх ініціатив сприятимуть подальшій трансформації університету та сталому відновленню агропродовольчого сектору України в повоєнний період.
Галабурда Марія Алімівна
доцент кафедри гігієни тварин і харчових продуктів імені професора А.К. Скороходька