Збереження цінностей довкілля у фокусі уваги лісівників

15 липня 2025 року
ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція»

  Ефективне ведення лісового господарства поряд із збереженням та підтримкою цінностей довкілля й орієнтацією на суспільні інтереси має бути орієнтиром в ухваленні рішень відповідальних лісокористувачів. Інтерес до цінностей довкілля об’єднав впродовж 10 – 11 липня 2025 р. широке коло учасників Всеукраїнського науково-практичного семінару «Особливі цінності для збереження: виконання вимог FSC® стандарту системи ведення лісового господарства для України», серед організаторів якого НУБіП України, FSC Україна, ДП «Ліси України», УкрНДІЛГА ім. Г. М. Висоцького. Представники ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України та інших освітніх і наукових закладів, структурних підрозділів ДП «Ліси України» та ЖОКАП «Житомироблагроліс», громадських організацій ділились знаннями й досвідом у сфері підтримки та збагачення особливих цінностей для збереження (біологічного різноманіття включно з ендемічними та рідкісними видами, екосистем та оселищ й інших цінностей).

  У фокусі уваги учасників семінару – підходи FSC сертифікації до виявлення та реєстрації особливих цінностей для збереження; оцінювання та визначення загроз для них; розроблення стратегій господарювання та заходів щодо їх підтримки та/або збагачення; моніторинг стану особливих цінностей для збереження та стратегій і заходів щодо них. Зазначені питання є складовою зобов’язань тих лісокористувачів, які добровільно декларують прихильність цінностям FSC. А на сьогодні такі лісокористувачі в Україні господарюють на площі більше 4 млн га, забезпечуючи статус FSC-сертифікованих лісів.

  Теоретична частина семінару орієнтувала представників лісових господарств як у питаннях формування системи менеджменту (передусім процесному, адаптивному, ризик-орієнтованому підходах), так і системи виробництва з урахуванням визначених FSC® стандартом системи ведення лісового господарства для України вимог щодо цінностей довкілля. Організація роботи у малих групах та інші використані форми та методи роботи під час семінару максимально наблизили його учасників до реалій практики лісогосподарювання, підвищуючи фахові компетентності та орієнтуючи на зміну філософії мислення у сфері відповідального лісогосподарювання.

  Практична частина семінару відбулась з виїздом на ділянки лісового фонду ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція», яка впродовж багатьох років є утримувачем FSC сертифікату, підтверджуючи прихильність цінностям FSC та забезпечуючи відповідальне лісогосподарювання. Об’єкти природно-заповідного фонду, Смарагдової мережі, особливо захисні лісові ділянки – все це складова практичної частини семінару, під час якої учасники апробували процеси виявлення, оцінювання та моніторингу особливих цінностей для збереження на території ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція». Безперечно поєднання теоретичної та практичної складових у рамках семінару сприяло закріпленню тих ключових положень, які важливі для забезпечення підтримки та збереження цінностей довкілля з урахуванням інтересів та потреб теперішнього і майбутнього поколінь.

  Семінар, що відбувся, має вагоме значення для пошуку найкращих рішень у частині екологічно збалансованого, економічно ефективного та соціально орієнтованого лісогосподарювання. Обмін знаннями та досвідом, поширення кращих практик є тими орієнтирами, які забезпечують якісне поліпшення системи лісогосподарювання з урахуванням пріоритетів сталого розвитку. Подібні заходи є можливістю взаємозбагачення їх учасників та переосмислення підходів господарювання у напрямі наближення ведення лісового господарства до ціннісних орієнтирів сучасного суспільства, яке прагне жити у якісному середовищі.

Фото: FSC Україна

Доцент кафедри таксації лісу та лісового менеджменту
Оксана ПАВЛІЩУК

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook