Науково-практичний семінар «Вирощування картоплі: насіння, техніка та технології» – сучасні рішення для картоплярства України
08 липня 2025 року на базі ТОВ «Біотех ЛТД» (Київська обл., с. Городище) відбувся масштабний науково-практичний семінар, присвячений передовим технологіям вирощування картоплі. Захід об’єднав науковців, аграріїв, виробників техніки та практиків, які щодня працюють над розвитком українського картоплярства.
Організатори семінару: ТОВ «Біотех ЛТД»; кафедра агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна НУБіП України; Інститут механіки та автоматики АПВ; Інститут картоплярства НААН України.
Захід відкрив академік НААН України, професор Анатолій БИКІН керівник ТОВ «Біотех ЛТД», який підкреслив ключову мету семінару — поєднати науку, виробництво та практику, продемонструвавши повний цикл вирощування картоплі — від пробірки до товарної продукції.
Валерій АДАМЧУК директор Інститут механіки та автоматики АПВ, академік НААН зазначив, що картопля — це не лише традиційна культура, а стратегічний ресурс. Сьогодні надважливо забезпечити її конкурентне вирощування з урахуванням кліматичних викликів, автоматизації та біологічної ефективності. Подібні семінари — приклад того, як наука має працювати не в кабінетах, а в полі — поруч із фермером.
Микола ФУРДИГА, директор Інституту картоплярства НААН, у вступному слові наголосив, що ТОВ «Біотех ЛТД» — єдине підприємство в Україні, яке системно вирощує вітчизняне елітне насіння. У розсадниках вирощується понад 10 сортів української селекції, пристосованих до умов різних регіонів.
Кафедра агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна представила сучасні рішення для аналізу ґрунту, рослини і добрив.
Лабораторія функціональної діагностики «Агровектор» ПФ-014 дозволяє проводити діагностику автономно, в будь-якому місці, в тому числі і в польових умовах, що важливо для польових культур у відкритому ґрунті, кількість досліджуваних елементів — 14 (N, P, K, S, Ca, Mg, Cu, B, Zn, Mn, Fe, Mo, Co, J).
N- Tester™ — портативний прилад, що допомагає швидко і легко виміряти рівень поглинання азоту культурою, для визначення точної його потреби. Це дозволяє отримати швидкі і специфічні польові рекомендації, які допомагають визначити точні дози внесення протягом вегетаційного періоду. Що в свою чергу позначається на точності рекомендацій, підвищенні рентабельності та мінімізації впливу на навколишнє середовище.
Пінетрометр SC 900 в даний час включає новий наконечник, який підходить для необроблених ґрунтів.
Підключається до будь-якого GPS передавача через порт RS-232 і дозволяє проводити вимірювання з прив'язкою до координат місцевості. Записує 579 вимірювань із застосуванням GPS/DGPS опції. ПЗ, що завантажується і налаштовується. Сумісний з онлайн-картографічним додатком SpecMaps.
Також була представлена лінійка мікродобрив власного виробництва ТОВ «Біотех ЛТД» із спільною розробкою кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна НУБіП України для різних сільськогосподарських культур: Біозерн – 15, Біокорн -15, Біосон -15, Біокарт -20, Біолегумін – 22, Бульбостим та ін.
Локація 1. «Насінництво картоплі: від in-vitro до еліти»
Тетяна БИКІНА та Анна КОРОБ провели надзвичайно цікаву екскурсію сучасною мікробіологічною лабораторією, показали повний цикл виробництва мікробульб та особливості біотехнологічного вирощування здорового садивного матеріалу.
Локація 2. «Техніка в картоплярстві»
Були представлені сучасні ґрунтообробні агрегати, техніка для сівби, внесення добрив і збирання картоплі з функцією картографування врожайності:
- Комбайн для збирання картоплі: Grimme SF 150-60, ROPA Keiler 2.
- Комбайн для збирання зернових: John Deere S760, жатка: John Deere 625F.
- Оприскувач: Tecnoma Laser.
- Картоплесаджалки: ложкова Grimme GL 34, стрічкова Grimme GL 44T.
- Сівалки: Challenger 9100, Amazone Primera DMC 9000-2C.
- Культиватори: HORSCH Tiger 4 MT, ПЕЛІПЕР. Тягове зусилля забезпечують трактори: John Deere 6175M(2), John Deere 8300, Fendt 936 Vario, Steyr CVT 6195, Valtra.
На польовій ділянці Микола ФУРДИГА представив сортові особливості перспективних вітчизняних сортів та технологічні особливості їх вирощування.
Локація 3. «Технології вирощування товарної картоплі з використанням краплинного зрошення та фертигації»
Олег БИКІН продемонстрував високоефективну зрошувальну систему з фертигаційним вузлом і фільтраційною станцією, розповів про переваги інтегрованого підходу до живлення й водозабезпечення.
Особливим моментом семінару стала дегустація страв з українських сортів картоплі, під час якої учасники змогли порівняти смакові якості різних зразків та поділитись враженнями.
Усі учасники були поділені на групи з колоритними назвами українських сортів — «Слов’янка», «Скарбничка», «Тирас», — що додало події неформальної атмосфери та командного духу.
Аспіранти кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна НУБіП України представили свої досліди, які проводяться на площах даного господарства, також виконуються дослідження за ініціативними тематиками
Захід завершився підбиттям підсумків, активним обговоренням отриманих знань, обміном контактами та планами щодо впровадження представлених рішень у практику.
Семінар став справжнім майданчиком для живого діалогу між наукою і виробництвом — саме таких заходів потребує сучасне українське агровиробництво!
Лариса СЕМЕНКО, Олег ГРИЩЕНКО,
доценти кафедри агрохімії та
якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна