Яскравий альянс науки та виробництва
Яскравий альянс науки та виробництва
14 липня 2025 року
08 липня поточного року у відповідності до плану роботи Науково-координаційного центру з вирощування овочів та картоплі, за ініціативи Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України і кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О. І. Душечкіна нашого університету на базі Товариства «Біотех ЛТД» було проведено науково-практичний семінар «ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ: НАСІННЯ, ТЕХНІКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ».
Оскільки вирощування овочів та картоплі вважається для нашої країни одним із пріоритетних напрямів аграрного виробництва, який забезпечує населення традиційними продуктами харчування, то увага до цього заходу з боку виробничників, науковців, розробників і експлуатаційників сучасної сільськогосподарської техніки була більш ніж великою. А самі зустрічі фахівців на цьому зібранні, обмін інформацією і вивчення передового досвіду в цій галузі були дуже корисними для всіх присутніх.
Високо оцінюючи організацію підготовки цього семінару, справедливо відмітити, що всім зацікавленим особам (науковцям, освітянам, виробничникам) заздалегідь було надіслано Запрошення, зміст якого, вже сам по собі, викликав чималі увагу та інтерес.

Шановні партнери!
Запрошуємо Вас взяти участь у науково-практичному семінарі
«ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ: НАСІННЯ, ТЕХНІКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ»
«ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ: НАСІННЯ, ТЕХНІКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ»
В програмі заходу:
- виступи провідних українських вчених та експертів в галузі картоплярства;
- демонстрація перспективних сортів української селекції;
- майстер-класи по насінництву картоплі, технічному забезпеченню вирощування, доробки та зберігання картоплі;
- дегустація різноманітних картопляних страв.
Місце проведення: Київська область, Бориспільський район, с. Городище, вул. Гайова, 1.
Час проведення: 08 липня 2025 р.
Попередня реєстрація на семінар проводиться до 04 липня 2025 року
Для реєстрації на семінар звертайтесь по електронній адресі або у месенджерах та за номерами телефонів контактних осіб.
ПРОГРАМА СЕМІНАРУ
09.00 – 10.00 — Реєстрація учасників. Ранкова кава.
10.00 – 10.20 — Відкриття заходу. Привітання від організаторів.
Проведення майстер-класів:
10.30 – 14.00:
Локація 1. «Насінництво картоплі від in-vitro до еліти».
Локація 2. «Техніка в картоплярстві».
Локація 3. «Технології вирощування товарної картоплі з використанням краплинного зрошення та фертигації»
14.00 — Підведення підсумків.
Так, згідно тієї інформації, що була наведена у Запрошенні, організатори цього семінару відійшли від традиційної схеми проведення таких заходів, заснованих на читанні циклів лекцій для учасників за відповідними напрямами, нехай й провідними вченими та фахівцями. Навпаки, цього разу, було запропоновано розподілення всіх учасників на три групи з послідовним проведенням в кожній докладного розгляду та вивчення відповідної, заздалегідь наголошеної, наукової та виробничої тематики. Тобто, коли провідні фахівці цієї галузі безпосередньо у полі, в біологічній лабораторії або на майданчику з технікою розказують і показують «в живу» всі аспекти сучасних досягнень у цій галузі, докладно роз’яснюють всі питання, пов’язані з науковими, технічними та технологічними аспектами, що задекларовані цим семінаром. Ця форма навчання, яка, як відомо, має розповсюджену назву «Майстер-клас», спонукає до більш активної участі слухачів не тільки в теоретичному, а, в більшій степені, й практичному навчанні, через індивідуальні поради провідних фахівців. Крім того, вільне спілкування між учасниками та фахівцями, а також між самими учасниками групи при цьому лише підсилювало передачу знань, трансформацію компетенцій та досвіду. Після цього вказані групи по черзі, послідовно змінювали локації, що забезпечувало повне проходження навчання усіма учасниками семінару згідно оголошеної програми.
Жодним чином не применшуючи значень класичних та традиційних лекцій при вивченні будь-яких тем, проте саме під час роботи даного семінару провідні фахівці передавали його учасникам ще з більшою ефективністю теоретичний і практичний матеріали, розказуючи й показуючи самі наукові дослідження безпосередньо в біологічній лабораторії (яка, до речі, не припиняла роботи під час проведення семінару), у полі на ділянках висадженої картоплі, на майданчику з представленими зразками сучасної сільськогосподарської техніки.
До речі, місцем проведення семінару був обраний центральний майданчик (с. Городище Бориспільського р-ну Київської обл.) Товариства «Біотех ЛТД», яке є провідним в галузі вирощування картоплі не тільки на Київщині, а й в Україні. Його керівник, академік НААН України Анатолій Вікторович БИКІН є не тільки здібним науковцем в цій галузі, бо він заснував тут проведення фундаментальних наукових досліджень, а є й чудовим організатором, адже тут успішно здійснюється вирощування багатьох перспективних сортів картоплі вітчизняної селекції, які адаптовані до умов майже всіх регіонів України.
З самого початку роботи, саме для такої форми його проведення, після реєстрації учасників, а їх приїхало з різних куточків України 96 осіб, відбулося відкриття семінару його організаторами: академіками НААН БИКІНИМ А. В., АДАМЧУКОМ В. В. та директором Інституту картоплярства ФУРДИГОЮ М. М. і було проведено формування груп, які послідовно почали відвідувати зазначені в Програмі тематики по кожній локації і отримувати там відповідні нові знання, набуття навичок та компетенцій, а також накопичувати власний досвід.

Зацікавленість фахівців у вирощуванні картоплі в Україні
яскраво демонструє останній листок реєстраційної відомості семінару
Всі тонкощі такої нелегкої справи, як селекція картоплі, її насінництво, вирощування, догляд, збирання та зберігання врожаїв із застосуванням передових технологій та сучасної техніки, включаючи автоматизовані та майже роботизовані комплекси машин, фахівці, які вели даний семінар, передавали слухачам щиро і з вичерпною повнотою.
Так, відвідуючи біологічну лабораторію, до речі, оснащену надсучасним обладнанням, учасники семінару мали можливість не тільки докладно послухати основні позиції тих науково-виробничих питань, що тут здійснюються, але й поспілкуватись с керівним складом лабораторії та з її працівниками. Користь від такого вивчення та засвоєння нової наукової та практичної інформації була більш ніж очевидною. Ця обставина, як дуже й дуже корисна для сприйняття та розуміння, відмічалась більшістю учасників семінару вже при підведенні його підсумків.

Початок роботи семінару



Відкриття семінару з зазначенням його основних завдань
Найбільшу зацікавленість майже всі учасники семінару надали відвідуванню лабораторії мікроклонального розмноження, в якій здійснюється насінництво картоплі завдяки використанню сучасних методів in-vitro.
Як відомо, ці методи, або «культивування in-vitro», відіграють важливу роль у селекції різних сільськогосподарських культур. При їх використанні у селекції картоплі є можливість швидко та ефективно її клонально розмножувати, оздоровлювати та створювати нові сорти з покращеними характеристиками, такими як: підвищена врожайність, стійкість до багатьох хвороб (особливо від вірусних захворювань), а також покращена якість самих бульб картоплі за хімічним складом, стійкістю до зберігання, характеристиками фракційного складу (масовими та геометричними ознаками).

У лабораторії сучасних методів клонування картоплі


Так виглядають результати застосування методів
«in-vitro» в поточній стадії

Кінцеві результати отримання різних клонів картоплі
(мікробульби клонових ліній)
Майстер-клас з використання техніки, яка застосовується для вирощування картоплі, викликав не меншу зацікавленість не тільки серед науковців, а й виробничників, зокрема фермерів, які активно займаються вирощуванням картоплі з застосуванням новітніх технологій.
Слід відразу відмітити, що техніка, яка використовується при вирощуванні картоплі і яка широко пропонується у світі, є, у деяких випадках, не тільки занадто дорогою, але й такою, що не завжди підходить для ефективного використання в умовах України. Тому, на майданчику техніки, яка була виставлена для огляду учасникам семінару, були представлені не тільки зразки, придбані за кордоном, а й деякі вдосконалені закордонні сільськогосподарські машини. Були також такі, які безпосередньо виготовлені і успішно апробовані у господарстві товариства.


На майданчику сільськогосподарської техніки
Найбільшу зацікавленість в учасників семінару викликали саджалки для картоплі німецької фірми Grimme. При цьому для ознайомлення та вивчення були представлені дві саджалки — ложкова Grimme 34 та стрічкова Grimme GL 44T. Хоч згадані картоплесаджалки мають різні принципи роботи та конструктивні особливості, однак забезпечують приблизно однакові та потрібні техніко-експлуатаційні показники. Проте, останній зразок має доволі складний саджальний механізм, принцип дії якого засновується на використанні пасової передачі та наявності цілої системи шківів. Так, картопля, перед садінням у ґрунт, спочатку потрапляє з бункера на паси, що забезпечують порційну подачу насіннєвого матеріалу, які обертаються з різною кутовою швидкістю. Вони індивідуально захоплюють кожну картоплину і транспортують її до скидання на дно зробленої лунки. При цьому швидкість подачі картоплі та частота обертання шківів налаштовуються кожного разу індивідуально, залежно від запланованої густини її посадки. В задній частині саджалки розташований механізм, який утворює гребінь кожному висадженому рядку.
З зацікавленням учасники семінару також вивчали особливості збирання картоплі. Для цього тут застосовувався комбайн тієї ж фірми Grimme — Grimme ІА 150-60, який викопував одночасно 4 рядки посівів, але відразу завантажував ворох бульби, вилученої з ґрунту, у контейнери. Далі використовувався пункт очистки й сортування картоплі, який здійснював розподіл вирощеного врожаю на 3 фракції. Отже, в даному випадку було застосоване так зване двофазне збирання картоплі.
Ще для ознайомлення та вивчення були представлені інші зразки сільськогосподарської техніки, що з успіхом використовуються при вирощуванні картоплі. Це й ґрунтообробний агрегат на базі потужного колісного трактора, культиватори, машини для встановлення і збирання стрічок для крапельного зрошування, агрегат для внесення мінеральних добрив, зокрема перероблений вже фахівцями товариства зразок для одночасного внесення твердих і рідких добрив, оприскувач, барабан для змотування стрічок краплинного зрошення тощо.
Особливу зацікавленість учасників семінару викликала система використання краплинного зрошення та фертигація (тобто введення добрив або пестицидів у зрошувальну систему). Ця система вже змонтована на полі і була показана учасникам семінару у працюючому вигляді.

Зрошувальна система з фертигаційним вузлом і
фільтраційною станцією краплинного зрошення картоплі
Цікавим було також відвідування учасниками семінару ланів з посадками різних сортів картоплі і вивчення особливостей посадок, формування рядків, стану кущів тощо.

Вивчення на полі особливостей росту
та розвитку різних сортів картоплі
Наприкінці семінару було зроблено загальне фото її учасників (на згадку) з побажанням організаторів до подальшої плідної співпраці, обміну інформацією, консультаційної діяльності, досягнення нових результатів у науковій та конструкторській діяльності.

Було також побажання всім учасникам цього науково-практичного заходу скорішої Перемоги України і підняття її аграрної галузі до таких висот, які б свідчили про спроможність годувати півсвіту продукцією власного виробництва!
Володимир БУЛГАКОВ,
завідувач кафедри механіки, професор,
академік НААН