В Агрономічній дослідній станції пройшов «День поля 2025» НУБіП України
На кафедрі агрохімії та якості продукції рослинництва ім. О.І. Душечкіна здійснюється довготривалий стаціонарний польовий дослід на лучно-чорноземному ґрунті в умовах Правобережного Лісостепу України.
Метою наших досліджень є встановлення ефективності різних рівнів мінерального удобрення (мінімального, середнього, оптимального) з урахуванням мезо- та мікроелементів щодо врожайності культур і агрохімічного стану ґрунту, - розповідає завідувач кафедри Дмитро ЛІТВІНОВ. До складу сівозміни входять соя, соняшник, пшениця озима, кукурудза на зерно, ячмінь, горох і конюшина, що дозволяє дослідити реакцію різних видів культур на агрохімічне навантаження.
У межах дослідів здійснюється агрохімічний моніторинг ґрунту з оцінкою вмісту макро- та мікроелементів, ступеня насичення основами, кислотно-лужної реакції, гумусу. Для підтримання точності досліджень використовуються елементи точного землеробства, зокрема зональний підхід до удобрення. Здійснюється також дистанційний супутниковий моніторинг стану посівів з використанням NDVI-індексів та цифрової платформи прецизійного землеробства.
У структурі сівозміни досліджуються типові для регіону культури — пшениця озима, ячмінь, кукурудза на зерно, соняшник, горох, соя, а також конюшина, що дає змогу оцінити азотфіксаційні та фітосанітарні ефекти.
На 2024–2028 рр. упроваджується науково обґрунтована ротація культур із чергуванням зернових, технічних та бобових культур на 10 полях. Це дозволяє забезпечити екологічну стійкість землекористування та адаптацію систем живлення. Вивчаються агрохімічні показники ґрунту, врожайність, якість продукції та агроекономічна ефективність удобрення.
Ігор Бордюжа,
асистент кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва