Наукова бібліотека: вивчаємо досвід роботи європейських бібліотек
Практика відвідування різних бібліотек в Україні та за кордоном є дуже корисною для працівників книгозбірні – обмін досвідом, практичні поради в професійній сфері ну і, зрештою, презентація своєї країни, свого університету та бібліотеки зарубіжним колегам. Такі поїздки вже мають своє визначення – бібліотуризм, що є підвидом культурного туризму, адже включає в себе ще й ознайомлення з культурою регіону, де знаходиться бібліотека.
Бібліотекарки нашої книгозбірні вже декілька років поспіль знайомляться з досвідом роботи колег з США та європейських країн. Цьогоріч наша поїздка під гештегом «бібліотуризм» охопила три країни – Угорщину, Чехію та Францію. Ми відвідали не тільки університетські бібліотеки цих країн, а й національні.
Як функціонують ці бібліотеки зараз, в цифрову епоху? Які сервіси запроваджують для своїх користувачів? Які бібліотечні простори пропонують? Це основні питання, на які ми хотіли отримати відповіді під час візитів до книгозбірень. Тож сьогодні ми розповімо про результати наших гостин до європейських бібліотек.
Отже, наша перша зупинка – Угорщина, Будапешт. Тут ми завітали до бібліотеки Будапе́штського університету ім. Лоранда Етвеша (Budapest University Library). Наші угорські колеги з секретаріату генерального директора бібліотеки провели екскурсію книгозбірнею та познайомили з колекцією рідкісних та цінних видань. До речі, деякі старовинні книги датовані ХІ століттям, а найбільша книга, що зберігається в цій колекції, має вагу понад 20 кг. Вразили умови зберігання рідкісних книг – окреме велике приміщення, обладнане сучасними вимірювачами вологості та температурного режиму, красиві музейні вітрини для показу колекцій, м’яке освітлення – все це сприяє збереженню історичної, наукової спадщини країни для сучасних та майбутніх дослідників.
Далі ми вирушили до Праги (Чехія). Знайомство з бібліотеками Праги ми розпочали з Національної бібліотеки Чеської Республіки (Národní knihovna České republiky), яка розташована в самому центрі столиці та є відомою туристичною локацію. Бібліотека знаходиться в історичній будівлі Клементінум, побудованій в ХІ столітті. Вражають своєю величчю старовинні зали, довгі коридори з фресками, колекції раритетних книг.
Потім, звичайно, ми завітали до бібліотеки Чеського університету наук про життя (Czech University of Life Sciences Prague), який є партнером нашого університету по програмі ERASMUS +. Надзвичайно вдячні директорці книгозбірні Ханні Ландовій за гостинний прийом та цікаву розповідь про сервіси, фонди та простори бібліотеки. У наших бібліотек є багато спільного – щорічне оновлення навчальної літератури, підтримка наукових досліджень та науковців, пропагування академічної доброчесності, організація та проведення освітніх та культурних заходів. Приємно було побачити, що університет разом з книгозбірнею піклуються про зручні умови для перебування студентів в читальних залах, до прикладу – облаштовані комфортні крісла, столи, як для окремого користувача, так і для групових зустрічей. В одній з читальних залів бібліотека пропонує 10 так званих диванів-кабінетів для індивідуального навчання, це дуже зручний простір з поряд розташованими стелажами книг.
Хочемо подякувати не тільки нашим колегам, а й всьому чеському народу за щиру підтримку України. Перебуваючи в Празі ми бачили дуже багато наших прапорів, навіть на урядових будівлях, в деяких магазинах звучали сучасні українські пісні, а наші чеські колеги говорили, що моляться за перемогу України та якнайшвидше закінчення війни. Дякуємо.
Остання країна нашої подорожі – Франція. Тут ми відвідали три бібліотеки. І перший візит був до бібліотеки Реймського університету (University of Reims Champagne-Ardenne). До речі, це місто має особливе значення для України – у далекому 1051 році в Реймському соборі вінчалась наша Анна Ярославна, дочка Ярослава Мудрого, з королем Франції Генріхом І. В цьому соборі впродовж декількох століть зберігалось Євангеліє, яке Анна подарувала своєму майбутньому чоловіку.
Тепер про університетську книгозбірню: яскраві стелажі, зручна читальна зала, місця для індивідуальних занять – все це пропонує книгозбірня своїм користувачам. Фонди бібліотеки різноманітні. Окрім книг та електронних ресурсів є ще велика колекція вінілових платівок, які можна слухати в бібліотеці на програвачах. Також представлена колекції дисків, відеокасет і обладнання для їх перегляду. Є навіть фонд коміксів з різних галузей науки. Користувачам пропонується ігрова кімната з настільними іграми, деякі з них можна брати додому. Директорка бібліотеки Сarine El Bekri розповіла цікаву історію: кілька років тому бібліотекарки помітили, що деякі студенти сплять в читальній залі за столами. Тоді вони вирішили зробити окреме місце для відпочинку своїх читачів і облаштували затишний куточок з м’якими кріслами-мішками. Ця університетська книгозбірня вражає своєю вишуканістю й, водночас, креативністю, увагою до деталей та турботливим відношенням до студентів.
Далі на нас чекав Париж і бібліотека університету Сорбонни (Sorbonne Université) – одного з найстаріших у світі. Книгозбірня заснована в 1765 році. В бібліотеці є п'ять великих читальних зал, зі старовинними фресками, ліпниною на стелі та стінах, в яких у відкритому доступі розміщена література соціально-гуманітарних наук. Фонд бібліотеки більше двох мільйонів примірників, з них більше 100 тисяч – цінні та рідкісні книги, видані до 1801 року. Книгозбірня вражає своєю величчю, давньою історією, і, водночас, є доступною локацією для студентства та науковців. До речі, під час нашого візиту всі читальні зали були заповнені читачами вщент.
Ще одна локація, яку ми відвідали - Національна бібліотека Франції, а саме бібліотека Рішельє (BNF Richelieu). Книгозбірня є однією з найстаріших у Європі. В бібліотеці є музей манускриптів та старовинних книг, це відома туристична локація, бо тут зберігається 12 млн. малюнків і гравюр, 890 тисяч мап і планів, 530 тисяч монет. Вразила величезна читальна зала неймовірної краси, що повністю заповнена поціновувачами книг. До речі, більшість видань у відкритому доступі. А ще – тут є магазин, де можна придбати книги та сувеніри, на згадку про бібліотеку.
Мета нашої подорожі – не тільки познайомитись з європейськими бібліотеками, а й розповісти про свою книгозбірню, про наш університет, поділитись досвідом роботи під час війни. І, звичайно, кожній бібліотеці ми подарували книги про історію України, про наше сьогодення, про українські традиції.
Ми побували в трьох країнах, відвідали шість різних бібліотек і можемо з впевненістю сказати, що у нас багато спільного: ми зберігаємо історичну і наукову спадщину, оновлюємо, урізноманітнюємо наші фонди, пропагуємо академічну доброчесність, розвиваємо електронні ресурси та сервіси. Але є і деякі відмінності між нами, насамперед, у тому, що в Європі бібліотеки користуються великою популярністю серед студентів, які прагнуть здобути потрібні їм знання, саме з книг, що наявні у бібліотеках, та з електронних ресурсів, що доступні лише в бібліотеці. А ще – в європейських бібліотеках більшістю друкованих книг можна користуватися лише в читальних залах, тому і читальні зали у більшості бібліотек заповнені майже вщент. Інша особливість закордонних бібліотек – це сучасні, комфортні простори для користувачів зі зручними меблями та обладнанням, і над цим нам, українським бібліотекам, потрібно працювати та змінювати й удосконалювати власні бібліотечні локації, що сприятиме більшому залученню здобувачів освіти до книгозбірень.
За результатами нашої подорожі ми ще раз переконалися, що роль бібліотек у здобутті студентами потрібних їм знань – важлива і беззаперечна.
На завершення, хочемо подякувати керівництву університету, а саме – ректору Вадиму ТКАЧУКУ та проректорам Олені ГЛАЗУНОВІЙ та Олександру ЛАБЕНКУ за сприяння у налагоджуванні інформаційно-комунікативної складової наших візитів до європейських бібліотек.
Тетяна КІЩАК,
директорка наукової бібліотеки