Підсумки навчальної практики з дисципліни «Клінічна діагностика хвороб тварин»
Дисципліна «Клінічна діагностика хвороб тварин» є першою клінічною дисципліною, під час вивчення якої здобувачі вищої освіти спеціальності «Ветеринарна медицина», набувають навичок клінічного дослідження тварин, застосовуючи основні, інструментальні та лабораторні методи дослідження, виявляють та аналізують симптоми та обґрунтовують логічну послідовність розпізнавання хвороб тварин, формують своє клінічне лікарське мислення та готуються до лікарської практики.
Метою навчальної практики з дисципліни є закріплення знань, що отримані у процесі теоретичного навчання та здобуття навиків клінічного дослідження тварин в умовах клінік ветеринарної медицини, навчально-дослідних господарств, притулку тварин, зоопарку та інших установ.
Студенти 3 курсу факультету ветеринарної медицини НУБіП України протягом червня 2025 року під керівництвом викладачів кафедри внутрішніх хвороб тварин, доцентів Тетяни Немової, Тетяни Палюх, Миколи Маринюка та Андрія Землянського відповідно до програмою проходили навчальну практику з дисципліни «Клінічна діагностика хвороб тварин».
На базі Patron Pet Center (це перший центр адопції тварин, вивезених з зон бойових дій, де кожна тварина проходить повний цикл адопції ‒ від лікарів до зоопсихологів, від фізичної реабілітації до грумінгу) студенти проводили клінічне дослідження собак і котів, а також надавали необхідну допомогу безпритульним тваринам.
Під час проходження практики студенти відвідали сучасну ветеринарну клініку «Зоолюкс», лікувально-діагностична база якої вважається однією з найкращих в м. Києві. Студенти ознайомились з електронною системою ведення роботи клініки E-NOTE, структурою клініки, схемою її роботи, сучасними методами та методиками дослідження хворих тварин. Зокрема, було продемонстровано роботу високоякісного рентген-апарата, експертного УЗД, електрокардіографа, ендоскопа, комп’ютерного томографа, а також проведення різноманітних лабораторних досліджень. Крім того, студенти ознайомилися з функціонуванням дерматологічного кабінету, хірургічного відділення, відділення реанімації та інтенсивної терапії, а також з правилами проведення хіміотерапії. Окрему увагу було приділено методам профілактики захворювань у тварин, зокрема: чіпуванню, вакцинації, дегельмінтизації та скринінговим дослідженням.
Крім того, студенти відвідали і державну лікарню ветеринарної медицини Оболонського району м.Києва, де отримали детальну інформацію про функціонування державних лікарень ветеринарної медицини, познайомились із відділами лікарні та спеціалізованими кабінетами, формами звітності, підходами до профілактики і лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних захворювань.
Для ознайомлення та відпрацювання клінічного дослідження екзотичних тварин студенти відвідали Київський зоопарк та контактний зоопарк "Animal Park" на ВДНГ. Ознайомились з особливостями утримання, діагностики і лікування тварин в умовах природоохоронних зон. Визначили на практиці тонкощі практичної та науково-дослідної роботи у диких тварин, познайомилися з підходами, які застосовують ветеринарні лікарі під час діагностики і лікування хвороб екзотичних тварин. І, як завжди, отримали незабутні емоції від спілкування і взаємодії з тваринами зоопарку.
Практичні навички при роботі з кіньми студенти відпрацьовували у лабораторії конярства НУБіП України. Майбутні лікарі ветеринарної медицини відпрацювали клінічне дослідження органів і систем коней, закріпили анатомо-фізіологічні особливості цих тварин, підходи до діагностики і лікування, отримали навички проведення іпотерапії і поводження з кіньми.
В НДГ «Великоснітинське ім. О.В.Музиченка» студенти відпрацьовували навики клінічного дослідження тварин в умовах ферми. За час практики студенти провели повне клінічне обстеження біля 90 голів ВРХ, телят, відібрали близько 280 проб крові для планового подальшого діагностичного дослідження на лейкоз, відпрацювали техніку постановки зондів, а також провели клінічне дослідження новонародженого теляти.
Відпрацювання навичок лабораторних досліджень крові здійснювали в навчальній лабораторії ветеринарної гематології кафедри внутрішніх хвороб.
Висловлюємо щиру подяку співробітникам притулку Patron Pet Center, ветеринарної клініки «Зоолюкс» та державної лікарні Оболонського району м. Києва, лабораторії конярства НУБіП України, Київського зоопарку та контактного зоопарку "Animal Park", а також НДГ «Великоснітинське ім. О.В.Музиченка» за приділений час, гостинність і можливість проводити навчальну практику для студентів.
Керівники практики:
Тетяна Немова, Тетяна Палюх,
Микола Маринюк, Андрій Землянський