Інтеграція сучасних технологій та практичного досвіду в організацію ефективної системи охорони лісів від пожеж та їх гасіння

8 червня 2025 року

  Протягом 19–23 травня 2025 року студенти 2-го та 1 скт. курсів ННІ ЛіСПГ пройшли навчальну практику з дисципліни «Охорона лісів від пожеж». Мета навчальної практики полягає у підготовці висококваліфікованих спеціалістів лісового господарства, які здатні ефективно організувати охорону лісів від пожеж на основі розуміння теоретичних аспектів теорії горіння, поведінки пожежі в умовах лісового ландшафту та інтеграції цифрових інноваційних технологій виявлення, прогнозування та моніторингу лісових пожеж.

 

 
Рис. 1. Колективне фото зі студентами груп ЛГ-2301 та ЛГ- 2403 СК
 
Рис. 2. Колективне фото зі студентами групи ЛГ-2302
 
Під час практики студенти виконували завдання відповідно до тематичного плану. Після його роз’яснення керівником вони отримували індивідуальні та командні завдання, що охоплювали питання техніки безпеки та практичного застосування ручних засобів пожежогасіння, пожежних рукавів і стволів, мотопомп, мобільних модулів, пожежних автоцистерн, тракторної техніки, ґрунтообробного обладнання та запалювальних апаратів крапельного типу. Метою було набуття й удосконалення практичних навичок щодо формування сил і застосування засобів для гасіння лісових пожеж.

На базі лісової пожежної станції ВП НУБіП України "Боярська ЛДС" (https://www.blds.com.ua/n-praktyka) студенти мали змогу детально ознайомитися з роботою пожежних автоцистерн, сучасного мобільного модуля оперативного реагування ROTFIRE на базі VW Amarok, ручних засобів пожежогасіння, ранцевих вогнегасників, пожежних рукавів різних діаметрів та стволів. Вони також ознайомилися з екіпіруванням лісового пожежного та засобами індивідуального захисту, наданими в межах міжнародної допомоги Українським центром лісової безпеки (UFSC) та гуманітарною організацією Forest Release (Канада/США).

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

Рис. 3. Студенти під час відпрацювання індивідуальних та командних завдань
на базі лісової пожежної станції ВП НУБіП України "Боярська ЛДС"

Під час навчальної практики особлива увага приділялася вивченню функціональних обов’язків та завдань керівника гасіння лісових пожеж. Студенти, працюючи у складі пожежних команд, виконували комплексні завдання з розробки плану гасіння складної лісової пожежі на основі сценарних завдань, що моделювали процеси виникнення та поширення вогню з урахуванням наявних сил та засобів пожежогасіння. Підсумком командної роботи стала презентація розроблених планів гасіння великої лісової пожежі та звітних матеріалів.

   
Рис. 4. Під час презентації плану з гасіння складної лісової пожежі
 

Окремий день практики було присвячено знайомству студентів з сучасними технологіями оперативного виявлення, безпечного й ефективного гасіння лісових пожеж. У рамках проведення навчальної практики до нас завітали представники компаній ТОВ "Роберт Бош Лтд." та "Азимут/Промінь", які представили цікаві доповіді, новітню техніку, обладнання та програмні застосунки для вирішення завдань з охорони лісів від пожеж та їх гасіння.

Керівник Відділу інтернету речей (IoT) та бізнес-девелопер компанії Bosch Україна Олександр СІМАКОВ представив систему раннього виявлення лісових пожеж DRYAD. Система представляє собою комплексне рішення для моніторингу лісів та оперативного виявлення пожеж, поєднуючи сучасні технології для забезпечення максимальної ефективності та надійності використання. Як зазначив представник компанії - такі зустрічі, це вклад у підготовку нового покоління фахівців, які розуміють важливість сучасних рішень для захисту довкілля. А для Bosch - ще один крок до розвитку освітнього процесу та підкреслення ролі інновацій у збереженні екосистем: https://www.facebook.com/share/p/1NTRBmfdo6/?mibextid=wwXIfr.

 
 
Рис. 5. Олександр СІМАКОВ знайомить студентів з технічними характеристиками та
особливостями використання елементів системи раннього
виявлення лісових пожеж DRYAD
 

Також студенти знайомилися з сучасними автоматизованими системами раннього виявлення лісових пожеж та системою підтримки й прийняття рішень під час гасіння пожеж. Для ознайомлення та навчання студентів в аудиторії, керівником компанії «АЗИМУТ/ПРОМІНЬ» Євгеном Акуленко було встановлено та продемонстровано сучасну систему раннього виявлення та реагування на пожежі в лісових масивах «АЗИМУТ/ПРОМІНЬ», яка є вітчизняною розробкою і доводить свою ефективність та надійність вже багато років. Така система є важливою складовою у протидії лісовим пожежам та складається з набору спеціального обладнання та програмного забезпечення. Також слід зазначити, що у партнерстві з компанією «АЗИМУТ/ПРОМІНЬ» на кафедрі лісівництва розробляється сертифікатна програма для підготовки операторів автоматизованої системами раннього виявлення лісових пожеж та системи підтримки й прийняття рішень під час гасіння пожеж.

 
 
Рис. 6. Євген АКУЛЕНКО знайомить студентів з технічними характеристиками та особливостями
використання системи раннього виявлення та реагування на пожежі
в лісових масивах «АЗИМУТ/ПРОМІНЬ»
 

Протягом заключного дня навчальної практики студенти захистили звіти, продемонстрували отримані знання та практичні навички з дисципліни «Охорона лісів від пожеж» та отримали відповідні оцінки.

Василь ГУМЕНЮК,
керівник практики, доцент кафедри лісівництва
 

Автори фото:
Наталія ПАЦЬОРА,
провідний інженер з науково-технічної інформації
ВП НУБіП України "Боярська ЛДС"

Роман ГУРЖІЙ,
асистент кафедри лісівництва

Іванна ЧЕРЕВКО,
PR менеджер Bosch Україна

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook