Навчаючи інших – навчаємося самі: стажування викладачів спеціальності Н5 «Водні біоресурси та аквакультура» у виробничих умовах
У сучасних реаліях одним із ключових чинників забезпечення якості освіти є постійне підвищення кваліфікації викладачів, які здійснюють професійну підготовку кадрів для рибогосподарської галузі.
З огляду на швидкі зміни в технологіях, кліматичних умовах, наукових дослідженнях та ринкових тенденціях, викладачі повинні постійно оновлювати свої знання і навички, щоб забезпечити високий рівень підготовки студентів. Це вимагає від науково-педагогічних працівників не лише глибоких теоретичних знань, але й практичної обізнаності з інноваціями у сфері аквакультури, риборозведення, екологічного моніторингу, управління водними ресурсами. Тому з метою отримати практичний досвід і краще зрозуміти потреби ринку праці викладачами спеціальності Н5 «Водні біоресурси та аквакультура» факультету тваринництва та водних біоресурсів Наталією РУДИК-ЛЕУСЬКОЮ, Віталієм БЕХОМ, Меланією ХИЖНЯК, Іриною КОНОНЕНКО, Олесею ОХРІМЕНКО було пройдено виробниче стажування в умовах провідного державного підприємства «Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб».
Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб, розташований у Черкаській області, спеціалізується на вирощуванні, реалізації товарної риби та зарибку. У господарстві здійснюється розведення високоякісного племінного матеріалу коропа, білого та строкатого товстолоба, а також білого амура. Окрім цього, розплідник займається утриманням і відновленням популяцій осетрових видів риб, зокрема стерляді та веслоноса. За майже 30 років роботи Іркліївський риборозплідник став одним з найпотужніших господарств не лише з вирощування риби від ікринки до товарної маси, а й в роботі по зарибленню Кременчуцького водосховища з метою формування його іхтіофауни.
Риборозплідник має значну виробничу базу з загальною водною площею 1150 гектарів, що включає 55 ставів різного функціонального призначення: зимувальні, переднерестові, літньо-маточні, вирощувальні, нагульні, один з яких є найбільшим в Україні, та карантинні. Крім того, господарство оснащене сучасними виробничими об’єктами: інкубаційним цехом та комбікормовим комплексом, які забезпечують ефективність усіх виробничих процесів.
За сприяння директора господарства Олександра ТІХОНОВА та провідник співробітників Сергія ПІДДУБНОГО та Віталія ЗАГУБИНОГИ викладачі мали змогу долучитись до процесів підготовки інкубаційного цеху до початку нерестових робіт, бонітування та підбору плідників, вдосконалити навички організації нерестової кампанії в умовах холодної та маловодної весни, з’ясувати виробничі підходи до годівлі личинок риб при їх підрощуванні до життєстійких стадій.
Разом з тим, у рамках даного візиту науково-педагогічні працівники зустрілись із студентами, які проходять виробничу практику в ДП «Іркліївський риборозплідник рослиноїдних риб». Вони поділились своїми позитивними враженнями про здобутий досвід та знання.
Тож можна підсумувати, що дана ефективна система безперервного професійного розвитку викладачів дозволяє не лише вдосконалити педагогічні та фахові компетентності науково-педагогічних працівників, але й сприяє розвитку всієї галузі рибного господарства в умовах сучасних викликів.
Від щирого серця прагнемо висловити глибоку вдячність воїнам Збройних Сил України за вашу неймовірну мужність, незламну відвагу та самовіддане служіння. Саме завдяки вашій жертовності ми сьогодні маємо можливість жити, здобувати знання, працювати й сміливо будувати мрії у незалежній та вільній державі.
Максим ХАЛТУРИН,
доцент кафедри
гідробіології та іхтіології