8 травня 2025 року
7 травня 2025 року в змішаному форматі відбулося обговорення проєкту освітньо-наукової програми «Менеджмент» підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти зі спеціальності D3 Менеджмент, на якому були присутні декан факультету аграрного менеджменту к.е.н., доцент Остапчук Анатолій Дмитрович, гарант освітньо-наукової програми к.е.н., професор, завідувач кафедри менеджменту ім. професора Й.С. Завадського Балановська Тетяна Іванівна, члени проєктної групи д.е.н., професор, професор кафедри економічної теорії, заступник декана факультету аграрного менеджменту Бутенко Віра Михайлівна, д.е.н., професор, професор кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту Дєліні Марина Миколаївна, к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Костюк Ольга Дмитрівнач, здобувач третього рівня вищої освіти зі спеціальності 073 Менеджмент Маценко Роман Васильович та запрошені стейкхолдери: д.е.н., професор, головний науковий співробітник відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі ДУ «Інститут економіки та прогнозування» Попова Ольга Леонтіївна, д.е.н., професор, професор кафедри маркетингу та управління бізнесом Національного університету «Києво-Могилянська академія» Боднар Ольга Василівна, д.е.н., професор, професор кафедри фінансових ринків та технологій Державного податкового університету Гудзь Олена Євгенівна, д.е.н., професор, професор кафедри економіки підприємства, завідувач відділу навчально-науково-інноваційної діяльності ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» Судомир Світлана Михайлівна, д.е.н., професор, професор кафедри маркетингу Державного університету «Київський авіаційний інститут» Князєва Тетяна В'ячеславівна, д.е.н., професор, професор кафедри публічного управління та адміністрування Полтавського державного аграрного університету Дорофєєв Олександр Вікторович, д.е.н., професор, професор кафедри публічного управління та адміністрування Сумського національного аграрного університету Славкова Олена Павлівна, начальник відділу методології ціноутворення та аналізу цінової ситуації управління цінової політики департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України Прокопенко Роман Андрійович, керівник проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» Ярошко Марія Сергіївна, аналітик компанії «Barva Invest» Кордиш Віталій Валерійович.

Відкрив обговорення освітньо-наукової програми «Менеджмент» декан факультету аграрного менеджменту Анатолій Дмитрович Остапчук, відзначивши нагальну необхідність підвищення якості підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії. Він подякував всім присутнім за цінні думки, пропозиції та підтримку у такий непростий час.
Гарант освітньо-наукової програми «Менеджмент» Балановська Тетяна Іванівна презентувала короткий огляд ОНП, наголосила на меті програми, визначила основні компетентності та програмні результати, охарактеризувала різні компоненти навчального плану та їх забезпечення. Вона відзначила, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 30 серпня 2024 р. № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти» відбулося перейменування галузі знань та спеціальності.

Також вона підкреслила, що матеріально-технічна база НУБіП України та, зокрема, факультету аграрного менеджменту, навчально-методичне забезпечення ОНП відповідає ліцензійним вимогам. Відмітила вона також збільшення можливостей для міжнародної мобільності здобувачів вищої освіти та науково-педагогічних працівників, які входять у групу забезпечення ОНП «Менеджмент». Тетяна Іванівна наголосила на необхідності тісної співпраці всіх зацікавлених сторін для забезпечення якісної підготовки висококваліфікованих фахівців.
Віра Михайлівна Бутенко додала, що проєкт ОНП «Менеджмент» розміщено на сторінці факультету аграрного менеджменту для ознайомлення та надання рекомендацій. Також вона нагадала про необхідність пройти опитування стосовно надання пропозицій для підвищення якості освіти на даній програмі.
Олена Євгенівна Гудзь відмітила високий рівень підготовки здобувачів вищої освіти всіх рівнів на факультеті аграрного менеджменту. Зокрема, на її думку, ОНП дає можливість здобувачам вищої освіти набути «soft skills» та «hard skills», які необхідні сучасним науковцям. Відзначила вона і логічну послідовність та структурованість освітньої програми.

Роман Андрійович Прокопенко відзначив комплексність та наповненість програми підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти зі спеціальності D3 Менеджмент, зауваживши, що дана програма успішно працює, вже є випускники, які успішно захистили дисертації. Також позитивним моментом, на його думку, є можливість підготовки на факультеті здобувачів вищої освіти на всіх рівнях: бакалавр, магістр, доктор філософії.
Олена Павлівна Славкова відмітила, що наукові дослідження здобувачів ступеня доктора філософії на ОНП «Менеджмент» здійснюються відповідно до тематики, яка відповідає Стандарту вищої освіти. Високо оцінила перелік вибіркових дисциплін, котрі дають можливість здобувачам реалізувати індивідуальну освітню траєкторію. Також вона побажала успіху та подальшого розвитку даній програмі.
Ольга Василівна Боднар зазначила, що вона не вперше бере участь у обговоренні ОНП «Менеджмент» і може свідчити про поліпшення даної програми. Якість і структура змістової складової освітньо-наукової програми не викликають сумнівів, характеризуються логічністю й послідовністю. Зокрема, вона відмітила, що дана ОНП не повторює рівень підготовки бакалаврів та магістрів. Також вона позитивно оцінила зміни структури навчального плану, зазначивши, що використання новітніх інструментів при проведенні досліджень є дуже важливим у формуванні висококваліфікованого фахівця. Як позитивний момент вона відмітила можливість здобувачів обрати компонент з інших освітніх програм, що дозволяє підвищити рівень підготовки фахівців.
Світлана Михайлівна Судомир високо оцінила ОНП, відмітивши структурованість підготовки фахівців з менеджменту на факультеті. Також вона порадила врахувати при формуванні освітньої складової необхідності більше уваги приділяти цифровим технологіям у підготовці сучасних науковців, зокрема включити до навчального плану компоненти, які сприятимуть вивченню штучного інтелекту та його застосування в роботі науковця.
Марія Сергіївна Ярошко надала позитивну характеристику ОНП «Менеджмент» та наголосила на існуванні високого попиту на ринку праці на наукові кадри, які готує дана ОНП. Також вона побажала подальшого розвитку освітній програмі, зазначивши, що завжди готова долучитися з презентацією міжнародного досвіду у сфері продовольчої та аграрної політики в контексті переходу до сталого розвитку.

Віталій Валерійович Кордиш з позиції роботодавців відзначив практикоорієнтованість ОНП «Менеджмент». На його думку, ОНП є логічною, структурованою та містить перелік компонентів, які у підсумку забезпечують підготовку висококваліфікованих фахівців. Також він зазначив, що ОНП є зрозумілою дорожньою картою для здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії.
Свою думку про ОНП «Менеджмент» висловив Роман Васильович Маценко, підтримавши позитивні відгуки колег. Зокрема, він зазначив, що на ОПН створено всі умови для здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії, які дозволяють отримувати нові знання та займатися науковою діяльністю. Він високо оцінив рівень викладання на даній ОНП, можливість користування інформаційними ресурсами, а також підкреслив, що підтримка адміністрації факультету та університету дозволяє задовольнити не лише освітні, а й соціальні потреби.
Гарант програми та члени проєктної групи щиро подякували всім учасникам за участь в обговоренні та конструктивні рекомендації, які буде враховано в подальшому доопрацюванні ОНП.
Віра Бутенко
заступник декана факультету аграрного менеджменту