20 травня - Всесвітній день бджіл!
20 травня - Всесвітній день бджіл!
20 травня 2025 року
Цього дня в усьому світі відзначається важливість бджіл для природи та людини!
Часто ми не замислюємося про те, наскільки наше життя залежить від бджіл, але їх внесок у збереження біорізноманіття та виробництво їжі неоціненний.
Бджоли – це не просто виробники меду. Вони є головними запилювачами більшості сільськогосподарських культур, забезпечуючи урожай соняшнику, ріпаку, фруктів, овочів, горіхів та багатьох інших продуктів харчування. Без їхньої праці наше меню б значно збідніло, а ціни на продукти різко зросли б.
Проте, популяції бджіл по всьому світу скорочуються загрозливими темпами. На це впливають декілька факторів:
⦁ Використання пестицидів: шкідливі хімікати, що застосовуються в сільському господарстві, отруюють бджіл та знищують цілі пасіки.
⦁ Зміна клімату: зміна температурних режимів та погодних умов негативно впливає на розмноження та виживання бджіл.
⦁ Втрата середовища проживання: вирубування лісів та забудова територій зменшують кількість медоносних рослин, необхідних для живлення бджіл.
⦁ Паразити та хвороби: бджоли схильні до різних захворювань та паразитарних інфекцій, які можуть призвести до загибелі бджолиних сімей.
Бджолярі активно працюють над тим, щоб долати виклики з хворобами, покращувати технологію догляду за бджолами. А кожен, хто не дотичний до бджільництва, може також щоденно робити свій вклад в збереження та захист бджіл.
Що ж ми можемо зробити, щоб захистити бджіл? Ми можемо підтримувати екологічне землеробство: купувати продукти, вирощені без використання шкідливих пестицидів.
Садити медоносні квіти і дерева: на своїх ділянках, висівати медоносні рослини на схилах, балках, горбах і кручах – все це сприяє збільшенню в природі запасів нектару і дає можливості для розвитку більшій кількості бджолиних сімей.
Зменшувати споживання – це новий тренд, що набуває популярності. Людині для існування потрібно не так вже й багато і велика частина природних ресурсів використовується даремно, без будь-якої користі. Зменшуючи споживання, ми зменшуємо тиск на природні ресурси та знижуємо потреби в інтенсивному сільському господарстві.
Інформувати інших про важливість бджіл: розповідати друзям та знайомим про роль бджіл та загрози, з якими вони стикаються.
Кафедра бджільництва НУБіП України активно популяризує серед школярів і дорослих знання про бджіл, їх роль та цінність для людства і планети. З цією метою викладачі кафедри бджільництва проводять екскурсії по пасіці та в Музей Бджоли, майстер-класи та ознайомчі зустрічі.
Захист бджіл – це не просто збереження одного виду комах. Це збереження біорізноманіття, забезпечення продовольчої безпеки та здоров’я нашої планети. Долучаймося до спільних зусиль для захисту цих маленьких трудівниць, які відіграють таку величезну роль у нашому житті!
Ігор Головецький,
доцент кафедри бджільництва НУБіП України