Нещодавно законодавство у сфері охорони психічного здоров’я доповнено новим нормативним документом

Закон України від 15.01.2025 № 4223-IX «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні» опубліковано в газеті «Голос України» 07.02.2025.
Новацією цього закону є те що він передбачає віднесення роботодавців до суб’єктів, що забезпечують організацію надання допомоги у сфері психічного здоров’я або сприяють їй.
Також цим законом визначені ключові принципи організації сфери психічного здоров’я, які ґрунтуються на рекомендаціях Єврокомісії щодо інтеграції психічного здоров’я в усі аспекти державної політики. Зокрема цим законодавчим актом передбачено:
· створення Національної комісії з питань психічного здоров’я, як постійно діючого колегіального органу;
· запровадження системи нагляду і контролю у цій сфері, зокрема шляхом сертифікації фахівців у порядку, встановленому Урядом;
· запровадження системи управління та координації заходів між різними суб’єктами;
· розвиток окремих напрямів системи для підтримки різних груп населення.
Відповідно до положень цього документа, кожний роботодавець може розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Згідно до норм цього закону, особи, винні у порушенні законодавства про охорону психічного здоров’я, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством.
Норми Закону № 4223 набули чинності 08.02.2025 року, а остаточне введення в дію, відбудеться 07.02.2026.
Джерело: Управління Держпраці
Михайло Мотрич, доцент кафедри охорони праці
та біотехнічних систем в тваринництві НУБіП України