8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Цей день в Україні вшановується як День пам’яті та примирення (до 2023 року – офіційна назва), а з 2024 року – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (1939–1945 роки). Саме пам’ять про ці дні була темою зустрічі куратора Тетяни Антонюк із студентами 2 курсу 1 групи, щоб віддати шану тим, хто боровся з нацизмом у роки Другої світової війни. Україна зробила величезний внесок у перемогу, попри жахливу ціну. Говорили про факти, символи та людські долі – аби пам’ятати та не допустити повторення трагедії.
Цей день символізує:
- пам’ять про мільйони українців, які загинули на фронтах, в тилу, в окупації, в концтаборах;
- визнання внеску України у перемогу над нацистською Німеччиною. Українці воювали у складі Червоної армії, армій антигітлерівської коаліції, УПА;
- примирення та переосмислення – погляд на Другу світову не як на радянський "великий подвиг", а як на страшну трагедію людства.
У ніч з 8 на 9 травня 1945 року в Берліні був підписаний Акт про капітуляцію нацистської Німеччини. Саме 8 травня більшість країн світу святкує кінець війни в Європі – День перемоги в Європі (VE Day). Радянський Союз почав святкувати перемогу 9 травня, бо в Москві вже була північ – це стало частиною ідеологічної відмінності. Україна, відмовившись від радянських традицій, приєдналася до європейського формату вшанування.
Символ – червоний мак. Цей знак пам’яті прийшов на зміну радянському георгіївському стрічці. Його гасло: "Пам’ятаємо. Перемагаємо."
У Другій світовій війні загинуло від 8 до 10 мільйонів українців. Майже кожна українська родина втратила когось із близьких. І сьогодні українці сплачують високу ціну за свободу і незалежність нашої країни. Тому пам’ятаємо, цінуємо і бережемо її.
Дякуємо Збройним силам України за можливість навчатися, працювати та розвиватися! Все буде Україна!