Символ національної ідентичності, сили і незламності духу, нитка, що зшиває Україну з Європою : міжнародники відзначили день української вишиванки
15 травня українці вдяглися у святкові кольори вишиванок: від традиційних червоно-чорних і блакитних, до сучасних різнобарвних, створюючи радісний, сонячний настрій собі і всім навколо. Навіть у часи тяжких випробовувань ми потребуємо свята і вишиванка є одним з його символів.
Що ж пересічний українець знає про цей, здавалось би, традиційний елемент нашого культурного спадку? Більшість відповість, що вишиванка була присутня у нашому побуті з давніх часів, дехто обмежить цей вимір, зазначивши, що вишивання сорочок було жіночим заняттям, якому навчали дівчат змалечку. Квітковий або геометричні орнаменти, поєднання кольорів без слів розказували, з якого регіону походить людина, яка її носила.
Сьогодні з елемента традиційного одягу вишиванка набула нового змісту. Ми сприймаємо її як маркер української ідентичності, попри етнічну приналежність. Вишитий одяг з українськими символікою став модним трендом в інших країнах. Досить зазначити, що він користується популярністю серед зірок Голівуду, а з початку повномасштабного вторгнення європейські політики вдягають вишиванки на знак солідарності і підтримки українського народу.
Студенти-міжнародники і викладачі кафедри міжнародних відносин і суспільних наук приєдналися до відзначення Дня вишиванки, провівши ряд заходів.
Бакалаври, магістри, аспіранти, разом із в.о. завідувача кафедри Вікторією Хвіст, викладачами Оксаною Силкою, Людмилою Радченко, старшим лаборантом Оленою Скляренко, брали участь у традиційному заході до Дня вишиванки в НУБіП України.
До святкування Дня вишиванки доєдналися учасники Євроклубу разом із керівником, Людмилою Радченко.
Як зазначили гуртківці: «…Одягнувши вишиванки, ми не лише вшанували глибоке коріння української культури, а й показали, що європейські цінності — це не лише про політику чи економіку, а й про повагу до традицій, ідентичності та культурної спадщини кожного народу. День вишиванки — це нагадування про те, що сила Європи — в її різноманітті. А наша вишиванка — це символ, який зшиває Україну з Європою нитками історії, гідності та свободи».
Магістри-міжнародники підтримали ідею флеш-мобу «Напиши, що для тебе є вишиванка». «….Для мене вишиванка - це набагато більше, ніж просто традиційний одяг. Вона є символом моєї національної ідентичності, сили і незламності духу. У цей важкий час війни вишиванка стала для мене справжньою духовною бронею, оберегом, який підтримує і надихає. Кожен вишитий візерунок - це знак єдності нашого народу, нашої боротьби за свободу і незалежність. Коли я одягаю вишиванку, я відчуваю гордість за свою країну, силу свого народу і віру в нашу перемогу, яка обов’язково настане» (Степанець Юлія, магістр 1 р.н.), «…Вишиванка — це мова, якою Україна веде діалог зі світом: без слів, але з гідністю» (Леся Щука, магістр 1 р.н.).
Українська вишиванка об’єднує українців і громадян інших держав. Її барви символізують Мир, якого ми усі так прагнемо.
Олена Кропивко,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук