В університеті відзначили Всесвітній день вишиванки

…У мене їх дві, і обидві я люблю. Вони красиві, як справжні україночки. Одна ось вже третій рік мешкає зі мною в гуртожитку, а друга — ще біля мами на Чернігівщині. Ні, мова не про сестричок, а про вишиванки, які сьогодні знову святкують свій день народження — Всесвітній день вишиванки, який відзначають щороку в третій четвер травня. До цієї дати в НУБіП України знову провели святкову зустріч колективу — і сірий день заграв всіма барвами, притаманними українській вишиванці по всій планеті. Недаремно ж має статус Всесвітнього.
Розпочинаючи зустріч, т.в.о. ректора Олена ГЛАЗУНОВА підкреслила: українська вишиванка — чи не єдиний у світі символ національної культури, який увібрав у себе все найкраще, що має наша нація. Вона — це честь і гордість, талант і надія, слава і віра. І недаремно слово «слава» звучить сьогодні у масовому вітанні-словосполученні «Слава Україні!», яке звучить на полі бою і на мирних майданах, а віра в Україну повинна залишатися з нами завжди.
Глибокий екскурс в історію української вишиванки зробила директорка музею університету Оксана СИЛКА: звідки прийшла і на що надихає, наших пращурів, які пропагували цей символ української культури. Цьогорічний День вишиванки проходить під глибоким і символічним гаслом — «Окупована спадщина: врятувати від забуття, вберегти для нащадків». Це не просто слова: це — виклик, місія, заклик до кожного з нас не бути байдужим до того, що маємо передати далі.
Всесвітній день вишиванки — це не просто день традиційного українського одягу, в якому ми любимо фотографуватися та захоплюватися красою орнаментів: це день глибокої пам’яті, гідності й національного самоусвідомлення. Ми не просто одягаємо сорочки з візерунками — ми одягаємо історію, те, що залишили нам попередні покоління — і що ми маємо залишити нашим нащадкам.
Напередодні зустрічі пані Олена принесла до зали засідання вченої ради вишиванки (подаровані нашими викладачами), які представлені в експозиції музею університету. І зараз він ініціює проєкт «Збережемо пам’ять про своїх пращурів»: було б просто чудово, аби науково-педагогічні працівники, студенти поділилися копіями світлин, на яких їхні предки зображені у вишиванках.
Історичний екскурс продовжив і голова наглядової ради університету Микола ТОМЕНКО. Присутнім в залі було дуже цікаво дізнатися зокрема про недооцінену в українській культурі постать — Олену ПЧІЛКУ. Саме вона свого часу зібрала близько 300 українських орнаментів в одній книзі, що вийшла в Парижі. Тоді Європа власне і дізналася про красу української вишивки.
Наш університет, зазначив Микола ТОМЕНКО, –— це від початку територія українських ідеологічних цінностей. Тож давайте цінувати і пропагувати українське і надалі, підтримувати Збройні Сили України, які стоять на його захисті.
А голова сенату Студентської організації Вероніка ВЄРЄМЄЄВА від імені університетської молоді завважила: День вишиванки — це день, коли молода людина наближається до своїх коренів. А вишиванка — це прекрасний прояв розуміння того, хто ми є. І саме тому вона об’єднує нас.
У концертній частині святкування звучали пісні про вишиванку у виконанні викладачів кафедри культурології і її студентів — старшої викладачки Влади ЧАЙКИ та її учня другокурсника Ярослава РЯБОКОНЯ, заслуженого артиста України Віктора КАВУНА, тріо «ТоНіКа» — Ірини МАЙДАНЮК, Ірини ЛИТВИНЕНКО і Тетяни СИМОНЕНКО.
Єлізавета МАХОНЮК